Foto: Alena Isabella Grimmichová

Vytvořte si podzimní šálu

Udělejte si s námi šálu z lehkého průsvitného hedvábného chiffonu, jemné merino vlny a z kučeravé vlny irských ovcí. Není to tak težké, jak by se zprvu mohlo zdát.

Vzor budete vytvářet jen z jedné strany šály. Rub šály ozdobí vrapování, které se během filcování na hedvábí vytvoří. Chiffon, se kterým budete pracovat, je ideální materiál pro začátek, jeho struktura umožňuje snadný průnik jemné merino vlny skrz hedvábí a jejich vzájemné provázání.

Nunofilcování

Pusťte se s námi do zábavného procesu nunofilcování, které propojuje nejluxusnější přírodní materiály (jako jsou vlna a hedvábí) do harmonických celků. Jedná se zároveň o techniku s téměř neomezenými možnostmi, umožňující vytvoření esteticky dokonalého výrobku. Čím jistější si v ovládání techniky budete, tím svobodněji se vám bude tvořit. Není to nijak těžké, je pouze nutné, ujasnit si základy a pak vám již v rozvoji nic nebrání.

Začátečník by měl nejprve vyzkoušet celý proces na malém kousku hedvábí, aby si práci osahal. Hotový filc musí být pevný, držet na hedvábí, nesmí pouštět chlupy, zároveň musí být vláčný, aby nerušil strukturu hedvábí. Pokud filcování přeženete a vlnu vysrážíte, bude vzor v tvrdých plochách, které budou z hedvábí trčet a budou nepříjemné na dotek (stejně jako je nepříjemné nosit sražený svetr). Dobře vytvořený filc je otázkou praxe.

Budete potřebovat:

  • hedvábný chiffon, rozměr 45 x 180 cm
  • cihlovou batikovací barvu
  • merino vlnu: tmavě žlutou, oranžovou, červenou, světle a tmavě zelenou
  • kučeravou vlnu v odstínech zelené, přírodní šedé a krémové
  • bublinkovou fólii
  • mýdlo s olivovým olejem
  • kartáč na nanášení roztoku

Postup:

Hedvábnou šálu obarvěte v cihlovém odstínu batikovacích barev. Několikrát ji vymáchejte (dokud bude hedvábí pouštět barvu), ještě mokrou vyžehlete. Na obou koncích šály ustřihněte zaobroubený okraj a na obou kratších stranách vystřihněte pět cípů délky 10–15 cm.

Na pracovní stůl rozložte bublinkovou fólii bublinkami směrem nahoru a na fólii položte hedvábí. Z klubka vytáhněte vlákna, kterými utvoříte vzor. Vlnu trhejte (nikdy nestříhejte) ve směru vláken. Trhání vláken je nutné si předem vyzkoušet. Je důležité umět vlnu natrhat na stejně velké, pravidelné kousky. Merino vlna má dlouhá vlákna vyčesaná v přadenech, při trhání je nutné vyvinout poměrně velký tah. Nejedná se ani tak o sílu, jako o správné uchopení česance vlny do obou rukou, mezi palec a zbývající čtyři prsty, a plynule táhnout na obě strany. Čím menší kousky a v tenčí vrstvě budete na hedvábí pokládat, tím lépe se vám bude vlna provazovat s podkladem. Jednotlivé kousky natrhané vlny pokládejte na hedvábí v místě vzoru.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Dalším důležitým krokem je křížení vláken. Položíte-li vlnu jen v jednom směru, budou se vlákna  provazovat s tkaninou i mezi sebou mnohem hůře, než když pokladete vždy druhou vrstvu kolmo na první tak, aby došlo k pevnému zafilcování.

Z každé barvy vytvořte jednu linii, která bude vždy procházet z cípu šály na jedné straně do libovolného cípu na straně druhé tak, aby se jednotlivé linie cestou propletly mezi sebou. Barevné linie, které budou procházet po stranách, dejte až na samý okraj šály. Pokud byste nechali kraje šály zcela bez vlny, docházelo by u nich k nehezkému kroucení směrem k lícové straně šály. Kousky nepokrytých okrajů v místech, kde by se zpevněním okrajů narušovaly plynulé linie vzoru, nevadí, ostatní vlna je udrží ve správném tvaru.

Na závěr doplňte vzor prameny kadeřavé vlny irských ovcí. (Tato ozdoba není nutná, můžete ji nahradit hedvábnými vlákny nebo třeba kousky hrubší vlny.) Vlna je poměrně hrubá a sama by se těžko provázala s hedvábím. Musíte ji proto pokládat pouze v malém množství na merino vlnu, ta ji během filcování zachytí mezi svá jemná vlákna a prováže k podkladu.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Připravte si roztok z horké vody a nastrouhaného mýdla (1 l vody, 1 vrchovatá polévková lžíce olivového mýdla). S filcováním můžete začít teprve tehdy, když máte všechnu vlnu vyskládanou. Pokud byste začali filcovat a poté přidávali další vlnu, zaháčkují se dříve položené vlny do sebe a nebudou již schopné žádnou další vrstvu do sebe přijmout. Kartáčkem nebo košťátkem postříkejte horkým roztokem nejprve místa s vlnou tak, abyste se kartáčem vlny nedotkli a nepoškodili tak vzor. (Roztok je možné také nanášet konvičkou s jemným kropítkem, pro začátek je ale lepší použít kartáč, neboť tak nehrozí, že vlnu pokropíte příliš.)

Poté pokropte i okolní hedvábí. Jakmile bude celý šál mokrý, zakryjte ho další vrstvou fólie. Tentokrát položte bublinky směrem dolů, na šálu. Teplá mýdlová voda urychlí proces otevírání šupinek na vláknech. Fólii namočte a namydlete, aby vám po ní dobře klouzaly ruce. Krouživými pohyby zapracujte vlnu do hedvábí. Zpočátku pracujte velmi jemně, netlačte. Díky dlouhému tření se háčky do sebe pevně zakousnou, až se neoddělitelně spojí. Třete celou plochou dlaně, ne prsty, to by se vlákna odsouvala od sebe, místo aby se provázala. Jakmile se začne vlna filcovat, můžete pracovat silněji.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Během filcování stále kontrolujte a upravujte vzor. Filcování probíhá tak, že jednotlivá vlákna se pevně zachytávají mezi sebou a do hedvábí. Trvá to poměrně dlouho. Záleží na vrstvě vlny (čím silnější, tím déle), na směru vláken (vlákna pokládaná křížem se provážou dříve než vlákna pokládaná pouze jedním směrem – např. u spirál, kde se pracuje s pruhem vlny). Dále záleží na teplotě roztoku, čím teplejší, tím lépe; a v neposlední řadě na práci rukou.

Během filcování zkoušejte, ve které fázi jste: prsty se pokuste opatrně zvedat vlnu. Pokud nedrží na textilu a zároveň lze oddělit jednotlivá vlákna od sebe, jste na počátku. Pokud vlna pevně drží při sobě i na látce a na rubové straně šály vidíte vlněná vlákna, která prošla hedvábím, blížíte se ke konci a můžete si pomoci rolováním.

Pro lepší zapracování vlny srolujte šálu zakrytou z obou stran bublinkovou folií. Válec, který takto vytvoříte, ještě obalte osuškou. Oběma rukama válejte válec po ploše sem a tam. Rolujte celými předloktími, aby vás nebolely ruce. Poté šálu znovu narovnejte, upravte vzor a opakujte filcování v ploše.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Po dokončení šálu několikrát vymáchejte v mírně teplé nebo vlažné vodě, aby ve vlně nezůstalo žádné mýdlo. Máchejte a ždímejte jemně, jako když perete svetřík z angorské vlny. Vlněná vlákna se krásně provázala s hedvábím.

Po důkladném vymáchání dejte šálu asi na 20 minut do vlažné vody s octem. (Ocet s vodou namíchejte přibližně v poměru: 1 díl octa a 20 dílů vody). Celý proces filcování ukončete ještě posledním vymácháním v čisté vlažné vodě.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Šálu sušte rozloženou a vyrovnanou na ručníku a po dosušení ji případně můžete vyžehlit (teplota jako na vlnu), ale není to nutné.


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Praktické penály z PET lahví

Praktické penály z PET lahví

Pevné penály na psací potřeby se hodí nejen do školy, ale například i na cesty. Můžete si do nich uložit i výtvarné pomůcky jako štětce, špachtle či nůžky. Vyrobíte je snadno podle našeho návodu.

Celý článek

Pitný režim mazlíčků: Na co dát pozor?

Pitný režim mazlíčků: Na co dát pozor?

Pitný režim domácích mazlíčků je velmi důležitý pro jejich zdraví a celkovou pohodu zrovna tak jako u lidí. A v létě to platí dvojnásob. Proto byste vašim psům i kočkám měli zajistit dostatečný přísun tekutin nejen doma, ale i na cestách. Zde jsou zásady, kterých byste se měli držet, aby vaši chlupáči zůstali stále vitální a dostatečně hydratovaní.

Celý článek

Čas pro zelí, kapustu či kedlubny

Čas pro zelí, kapustu či kedlubny

Zatímco záhony po cibuli, paprikách a hrášku jsou už téměř prázdné, o ty se zelím, kapustou, kedlubnami a další brukvovitou zeleninou se ještě starejte. Některé dosud rostou, jiné se pomalu začnou sklízet.

Celý článek