Podnosy na cukroví

Chcete mít originální tácy na vánoční cukroví? Vyrobte si je ze starého nádobí! Kombinovat můžete misky na noze, poháry, talíře a různé mísy, které už nepoužíváte.

Budete potřebovat:

  • staré skleněné misky na noze
  • porcelánové talíře
  • fix
  • pravítko
  • lepidlo (například Pattex 100% gel)
  • oboustranný lepicí papír (např. Pritt Glue Dots)
  • dřevěné korálky
  • vteřinové lepidlo (např. Loctite Super Attak Power gel)
  • bílou lesklou barvu ve spreji (např. Dupli-Color Platinum)
  • zlatou barvu ve spreji (např. Dupli-Color Gold Effect)

postup

1 Skleněnou misku na noze otočte dnem vzhůru a na spodní část nohy naneste tenkou vrstvu lepidla.

 

2 Na nohu položte mělký talíř, na 30 minut ho zatižte a pak nechte 24 hodin lepidlo vytvrdnout.

 

3 Na okraji talíře označíme fixem zhruba každé 4 centimetry malé body.

 

4 Lepicí papír nastříhejte na malé kousky (asi 0,5 x 0,5 cm, podle velikosti lepených ozdob) a přilepte je na označené body na talíři.

 

5 Na body přilepujte řetízek z dřevěných korálků, abyste vytvořili lem. Na každý přilepený korálek kápněte vteřinové lepidlo, aby pevně držel. Podnos můžete dozdobit většími korálky, které upevníte stejným způsobem.

 

6 Až lepidlo vytvrdne, spodní misku nastříkejte bílou barvou a nechte dobře uschnout. Barvu stříkejte ve více tenkých vrstvách, aby nestékala.

 

7 Spodní misku zabalte do igelitového sáčku a na vrchním talíři nastříkejte zlatou barvou lem – střed talíře zakryjeme kolečkem vystřiženým z kartónu a zatižte ho.

 

8 Barvu nechte dobře vyschnout. Na hotový podnos pak při slavnostních příležitostech aranžujte cukroví, dort, zákusky nebo sušenky.

Tip

Pokud nemáte chuť na složitější kompozice, jednoduše slepte jen misku s talířem, bez stříkání barvou nebo lepení ozdůbek.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Květinový stojan

Květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek