Vyrobte si ruční papír

Podle jednoduchého návodu, který pro vás připravili v ruční papírně Papyrea, to určitě zvládnete. Povídání o papírně jste si mohli přečíst v minulém vydání.

Budete potřebovat

  • Mixér (může být i tyčový)
  • starý papír (např. karton od vajíček, zde mírně potištěný kancelářský papír)
  • dva stejně veliké dřevěné rámečky – na jeden napněte připínáčky nebo sponkovačkou síťku proti hmyzu
  • vaničku
  • prkénko
  • utěrku
  • houbu
  • žehličku
  • různé přísady na ozdobu (suché listy, levanduli, kousky nití apod.)

postup

 

1 Do mixéru natrhejte malé množství papíru, přilijte vodu a papír nechte chvíli rozmočit. Pak ho rozmixujte na kaši, ve které nebudou žádné hrudky.

 

2 Papírovinu přelijte do vaničky, nařeďte vodou a zamíchejte. Volným rámečkem přiklopte spodní rámeček se síťkou nahoře a ponořte je do vaničky. Vytáhněte, mírně setřeste a držte vodorovně. Počkejte, až odkape voda.

 

3 Sundejte horní rámeček. Spodní rámeček (se síťkou) včetně mokrého papíru otočte a papír překlopte na připravenou utěrku na prkénku. Vezměte houbu a vymačkejte (přes síťku) další přebytečnou vodu. To dělejte tak dlouho, dokud houba saje. Odklopte rámeček a máte téměř hotovo.

 

4 Vlhký papír překlopte utěrkou, můžete znovu odsát houbou, vezměte žehličku a na plný výkon žehlete až je papír zcela suchý. Nyní je papír nachystán k dalšímu tvoření nebo zarámování.


Tip

Pokud budete do papíru přidávat ozdoby, dejte je přímo do hmoty ve vaničce. My jsme použili rukou rozdrcené suché listy a suché květy levandule.

 


Realizace, text a foto: Ruční papírna Papyrea

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.