Vyrobte si ruční papír

Podle jednoduchého návodu, který pro vás připravili v ruční papírně Papyrea, to určitě zvládnete. Povídání o papírně jste si mohli přečíst v minulém vydání.

Budete potřebovat

  • Mixér (může být i tyčový)
  • starý papír (např. karton od vajíček, zde mírně potištěný kancelářský papír)
  • dva stejně veliké dřevěné rámečky – na jeden napněte připínáčky nebo sponkovačkou síťku proti hmyzu
  • vaničku
  • prkénko
  • utěrku
  • houbu
  • žehličku
  • různé přísady na ozdobu (suché listy, levanduli, kousky nití apod.)

postup

 

1 Do mixéru natrhejte malé množství papíru, přilijte vodu a papír nechte chvíli rozmočit. Pak ho rozmixujte na kaši, ve které nebudou žádné hrudky.

 

2 Papírovinu přelijte do vaničky, nařeďte vodou a zamíchejte. Volným rámečkem přiklopte spodní rámeček se síťkou nahoře a ponořte je do vaničky. Vytáhněte, mírně setřeste a držte vodorovně. Počkejte, až odkape voda.

 

3 Sundejte horní rámeček. Spodní rámeček (se síťkou) včetně mokrého papíru otočte a papír překlopte na připravenou utěrku na prkénku. Vezměte houbu a vymačkejte (přes síťku) další přebytečnou vodu. To dělejte tak dlouho, dokud houba saje. Odklopte rámeček a máte téměř hotovo.

 

4 Vlhký papír překlopte utěrkou, můžete znovu odsát houbou, vezměte žehličku a na plný výkon žehlete až je papír zcela suchý. Nyní je papír nachystán k dalšímu tvoření nebo zarámování.


Tip

Pokud budete do papíru přidávat ozdoby, dejte je přímo do hmoty ve vaničce. My jsme použili rukou rozdrcené suché listy a suché květy levandule.

 


Realizace, text a foto: Ruční papírna Papyrea

Další články

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek

Roztomilé myšky z ruliček od papíru

Roztomilé myšky z ruliček od papíru

Při vytváření dalších ruličkových zvířátek přijdou ke slovu hlavně nůžky, šikovné ruce, a hlavně vaše fantazie. Díky ní se mohou ruličky proměnit v nejrůznější živočichy, například myšky.

Celý článek