Vyrobte si ruční papír

Podle jednoduchého návodu, který pro vás připravili v ruční papírně Papyrea, to určitě zvládnete. Povídání o papírně jste si mohli přečíst v minulém vydání.

Budete potřebovat

  • Mixér (může být i tyčový)
  • starý papír (např. karton od vajíček, zde mírně potištěný kancelářský papír)
  • dva stejně veliké dřevěné rámečky – na jeden napněte připínáčky nebo sponkovačkou síťku proti hmyzu
  • vaničku
  • prkénko
  • utěrku
  • houbu
  • žehličku
  • různé přísady na ozdobu (suché listy, levanduli, kousky nití apod.)

postup

 

1 Do mixéru natrhejte malé množství papíru, přilijte vodu a papír nechte chvíli rozmočit. Pak ho rozmixujte na kaši, ve které nebudou žádné hrudky.

 

2 Papírovinu přelijte do vaničky, nařeďte vodou a zamíchejte. Volným rámečkem přiklopte spodní rámeček se síťkou nahoře a ponořte je do vaničky. Vytáhněte, mírně setřeste a držte vodorovně. Počkejte, až odkape voda.

 

3 Sundejte horní rámeček. Spodní rámeček (se síťkou) včetně mokrého papíru otočte a papír překlopte na připravenou utěrku na prkénku. Vezměte houbu a vymačkejte (přes síťku) další přebytečnou vodu. To dělejte tak dlouho, dokud houba saje. Odklopte rámeček a máte téměř hotovo.

 

4 Vlhký papír překlopte utěrkou, můžete znovu odsát houbou, vezměte žehličku a na plný výkon žehlete až je papír zcela suchý. Nyní je papír nachystán k dalšímu tvoření nebo zarámování.


Tip

Pokud budete do papíru přidávat ozdoby, dejte je přímo do hmoty ve vaničce. My jsme použili rukou rozdrcené suché listy a suché květy levandule.

 


Realizace, text a foto: Ruční papírna Papyrea

Další články

Jarní věnec

Jarní věnec

Krásný jarní věnec z přírodních materiálů si zvládne vytvořit kreativec-začátečník. Stačí mu k tomu základ věnce, mech, větvičky, vajíčka a trochu trpělivosti.

Celý článek

Tkaní na stávku

Tkaní na stávku

Naučte se s námi utkat si svůj vlastní náramek přátelství na dřevěném stávku. Podle našeho postupu si můžete vytvořit dva náramky se stejný vzorem – jako negativ a pozitiv.

Celý článek

Mechový stromek s vajíčky

Mechový stromek s vajíčky

Křepelčí vajíčka mají krásnou dekorativní skořápku, kterou můžete využít, když jejich obsah vyfouknete a použijete třeba při přípravě svátečního menu. Ozdobte si s nimi kulatý mechový stromek.

Celý článek

Věnec z rámečků

Věnec z rámečků

K vytvoření zajímavého věnce můžete využít i zcela netradiční materiál – například malé rámečky na obrázky. Doplňte je třeba stuhami a dalšími drobnostmi, které se vám doma nahromadily.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.