Pěstujeme zeleninu – vyséváme

Vypěstovat si trochu vlastní zeleniny, která potěší nás i naši kuchyni po celou sezonu – to nemusí být nic těžkého. Stačí si vybrat ty správné druhy a odrůdy a potěšení z úrody na sebe nenechá čekat.

Výsevy pro předpěstování sadby

Proč to děláme: získáme tak konkrétní odrůdy plodové či košťálové zeleniny, bylinek nebo méně obvyklé druhy květin, které v květnu chybí v masové nabídce zahradnictví a zahradních center. Některé druhy zeleniny se pěstují jen z přímého výsevu, neděláme z nich sadbu (viz výsevy do volné půdy).
Jak si pomůžeme: Přečteme si na sáčku, zda je třeba semena vysévat na povrch půdy nebo ne. Není to jedno, některé druhy totiž klíčí jen na světle, jiné jen ve tmě. Substrát pro výsevy si koupíme, nebudeme ho míchat. Výborná náhrada klasického substrátu pro výsevy je perlit, který je sterilní a jeho použitím minimalizujeme padání klíčních rostlin, které mají za následek škodlivé mikroorganismy. Místo truhlíků můžeme použít sadbovače nebo rašelinové květináčky – tak se vyhneme pozdějšímu přepichování.

Jednoduché zásady: Pro malou zahrádku vždy potřebujeme vysadit na záhony nebo do květníku vždy jen několik rostlin od každého druhu. Je tedy zbytečné vysévat celé balení semínek. Raději se rozdělíme s kamarády nebo balíček po odsypání potřebného množství pečlivě uzavřeme a uložíme na suché tmavé místo.

Nezapomeňte si přečíst návod na sáčku.

 

Výsevy do volné půdy

Proč to děláme: Především tak ušetříme místo – variantu přímého výsevu využijí především ti, kdo mají málo místa na okenních parapetech nebo jsou okna špatně orientována (na jih, na sever) a potom by výsevy buď rychle přesychaly, anebo se vytahovaly za světlem. Je to výborná varianta také pro ty, kterým se okna obložená truhlíky a malými květináčky prostě nelíbí.

Jak si pomůžeme: Vyseté řádky chráníme před ptáky. Malou plochu ochráníme nějakým zvukovým plašičem, větší plochu ochrání větvičky naskládané přes sebe. Osetý záhon výborně ochrání i bílá netkaná textilie, která plochu chrání nejen před hladovými ptáky, ale i před mrazíky a studeným větrem. Při opatrném zacházení vám vydrží několik sezon. Zbytečně ji nestříháme, na menší záhon ji raději na kraji srolujeme nebo poskládáme.

Šablona pomůže dodržet vzdálenosti semen.

Jednoduché zásady: Rýhy pro výsev si uděláme třeba motyčkou podle napnutého provázku, na úzký záhonek nám stačí i lať nebo delší prkénko. Tím uděláme nejen brázdičku, kam semena vysejeme, ale s pomocníkem na protilehlé straně záhonu semena prkénkem zahrneme a přimáčkneme. Pro časný výsev přímo na záhon musíme vybrat správné druhy. Jsou to hlavně ředkvičky, hrášek, cibule, mrkev, petržel, špenát – tyto druhy se pouze vysévají na záhon. Můžeme sázet také česnek a cibuli ze sazečky. Zásadně nevyséváme na volný záhon rajčata, lilky, papriky a oba druhy celeru – sazenice si koupíme až před výsadbou v květnu. Z přímého výsevu lze pěstovat bez problémů fazolky, cukety, dýně a okurky nakládačky, ty ale vyséváme až v květnu.

 

Rovných řádků dosáhnete s pomocí napnutého provázku.


 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.