Pečené ozdoby a mini chaloupky

Máte chuť napéct si jedlé dekorace na stůl, které si pak můžete rovnou zakousnout k odpolední kávě? Upečte si třeba mini chaloupky, perníkový les nebo jedlé ozdobičky.

Sušenkové těsto

  • 2 žloutky
  • 170 g moučkového cukru
  • 500 g hladké mouky
  • 300 g másla

Žloutky utřete s cukrem, přidejte mouku a pokrájené studené máslo a vypracujte těsto. Před válením ho nechte aspoň hodinu v lednici odpočinout.

 

 

 

Mini chaloupky

Upečte si je z perníkového těsta (recept zde) nebo z těsta na sušenky. Podle obrázku si vytvořte papírové šablonky a podle nich díly na chaloupky vykrájejte z rozváleného plátu těsta. Při slepování postupujte podobně, jako podle návodu v předchozím článku. Chaloupky slepujte a zdobte bílkovou polevou (recept rovněž zde). Chaloupkou si můžete ozdobit hrnek nebo si z nich můžete vystavět celou pohádkovou vesničku.

 

 

 

Perníkový les

Máte doma vykrajovátka ve tvaru stromečků a lesních zvířátek? Upečte si z perníku celý pohádkový les. Nezapomeňte si upéct i malé podstavce (například ve tvaru koleček), na které perníčky cukrovou nebo čokoládovou polevou přilepíte tak, aby stály. Můžete do něj umístit i perníkovou chaloupku nebo malé domečky. S pomocí sítka a moučkového cukru pak snadno celý les přikryjete sněhovou peřinkou.

 

 

 

Jedlé ozdobičky

Ze sušenkového nebo perníkového těsta si můžete napéct i hromadu jedlých ozdobiček. Abyste je mohli zavěsit na stromek nebo z nich vyrobit ozdobnou girlandu či řetěz, nezapomeňte do nich před upečením udělat jednu nebo dvě dírky.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Řezbářství vyžaduje zručnost a odhodlání

Řezbářství vyžaduje zručnost a odhodlání

Život vždycky nemusí být tak zrychlený, jak se nám na první pohled zdá. Platí to třeba pro kurzy řezbářství Magmé. Když vejdete do dílny, ocitnete se v tak trochu jiném světě. Voní to tu dřevem a panuje tu příjemná atmosféra.

Celý článek

Koupelna ve venkovském stylu

Koupelna ve venkovském stylu

Ve venkovských chalupách obvykle koupelna s teplou vodou nebývala a k jejímu vybudování na chalupě přímo vybízejí nevyužívané hospodářské prostory. Přestavba chlívku či komory na koupelnu však má své zádrhele.

Celý článek

Přečtěte si

Bonusy teplého kabátu

Bonusy teplého kabátu

www.peknebydleni.cz

Nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na vytápění, představuje důkladné zateplení domu. Úspora topných nákladů díky zateplení dosahuje u nás v průměru 50 %.

Život jako v oáze

Život jako v oáze

www.chatar-chalupar.cz

Katka Špačková a její muž Marek si splnili svůj velký sen. Šestým rokem budují v Orlických horách permakulturní zahradu. Co potřebují, to si vypěstují a sklidí, klidně i v největších mrazech.

Rdesno ptačí na nemoci stačí

Rdesno ptačí na nemoci stačí

www.floranazahrade.cz

Horohaše, chrusťák, koření stržné, krvavá rostlina, oupor, stozrno, štikavec, štukavka, vrabčí jazyk nebo zťukavka – už množství lidových názvů, kterých existuje více než dvacítka, dokládá, že rdesno ptačí je v lidovém léčitelství hodně a dlouho používanou bylinkou.