Pečené ozdoby a mini chaloupky

Máte chuť napéct si jedlé dekorace na stůl, které si pak můžete rovnou zakousnout k odpolední kávě? Upečte si třeba mini chaloupky, perníkový les nebo jedlé ozdobičky.

Sušenkové těsto

  • 2 žloutky
  • 170 g moučkového cukru
  • 500 g hladké mouky
  • 300 g másla

Žloutky utřete s cukrem, přidejte mouku a pokrájené studené máslo a vypracujte těsto. Před válením ho nechte aspoň hodinu v lednici odpočinout.

 

 

 

Mini chaloupky

Upečte si je z perníkového těsta (recept zde) nebo z těsta na sušenky. Podle obrázku si vytvořte papírové šablonky a podle nich díly na chaloupky vykrájejte z rozváleného plátu těsta. Při slepování postupujte podobně, jako podle návodu v předchozím článku. Chaloupky slepujte a zdobte bílkovou polevou (recept rovněž zde). Chaloupkou si můžete ozdobit hrnek nebo si z nich můžete vystavět celou pohádkovou vesničku.

 

 

 

Perníkový les

Máte doma vykrajovátka ve tvaru stromečků a lesních zvířátek? Upečte si z perníku celý pohádkový les. Nezapomeňte si upéct i malé podstavce (například ve tvaru koleček), na které perníčky cukrovou nebo čokoládovou polevou přilepíte tak, aby stály. Můžete do něj umístit i perníkovou chaloupku nebo malé domečky. S pomocí sítka a moučkového cukru pak snadno celý les přikryjete sněhovou peřinkou.

 

 

 

Jedlé ozdobičky

Ze sušenkového nebo perníkového těsta si můžete napéct i hromadu jedlých ozdobiček. Abyste je mohli zavěsit na stromek nebo z nich vyrobit ozdobnou girlandu či řetěz, nezapomeňte do nich před upečením udělat jednu nebo dvě dírky.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Babiččiny čtverce s kopretinou

Babiččiny čtverce s kopretinou

Takzvané babiččiny čtverce jsou skvělým základem pro vytváření nejrůznějších háčkovaných výrobků. Naučte se s námi uháčkovat čtverec s kopretinou uprostřed. Ukážeme vám, jak na to.

Celý článek

Bezová limonáda Socată

Bezová limonáda Socată

Socată je tradiční rumunský fermentovaný nápoj připravovaný z květů černého bezu. Nejen, že je velmi chutný, ale je i zdravý a snadno hotový. Tak neváhejte a pusťte se do toho!

Celý článek

Háčkované košíčky na šperky

Háčkované košíčky na šperky

Baví vás upcyklace? Pusťte se do výroby háčkovaných košíčků ze starého oblečení. Uděláte si místo ve skříni na nové kousky, a navíc si vytvoříte doplňky na ukládání různých drobností.

Celý článek