Opojné šeříky

Máte také tak rádi vůni šeříků? Jejich krásné bohaté květy jsou každé jaro ozdobou zahrady. Víte, že jich existuje více druhů? Vyberte si, které z nich budou vaší zahradě nejvíce slušet.

Šeřík obecný

Syringa vulgaris

 

Pro šeřík obecný jsou typická vzpřímená květenství a tuhé tmavé listy. Na výběr máte desítky odrůd, z nichž některé jsou i sto let staré, například ’Congo‘ nebo ’Volcan‘. K nejoblíbenějším a nejpěstovanějším se řadí kultivary s květy plnými či dvoubarevnými.

Tipy pro pěstování: Tento šeřík můžete pěstovat i v polostínu, pak ale méně kvete. Protože dorůstá do výšky až sedm metrů, hodí se jako solitéra do větších zahrad nebo se roubuje na kmínek.

 

Šeřík Meyerův

Syringa Meyeri

 

 

Šeřík Meyerův roste pomalu a tvoří asi metrový kulovitý keř. Drobné vonné květy jsou seskupeny do vzpřímených lat a mění barvu – jak se tmavě růžová poupata rozvíjejí, zároveň blednou až do téměř bílého odstínu. Nejčastěji se pěstuje odrůda ’Palibin’.

Tipy pro pěstování: Rostlina ocení půdu bohatou na živiny, vlhčí a dobře odvodněnou. Aby krásně kvetla, potřebuje hodně slunce. Jde o mrazuvzdorný keř.

 

Šeřík čínský

Syringa x chinensis

 

Šeřík čínský zaujme výraznou vůní, poznáte jej také podle obloukovitě převisajících větví a světle zelených menších listů. Drobné květy jsou uspořádané do řídkých lat. Nejčastěji se na zahradě pěstují kultivary ’Saugeana’ a ’Alba’.

Tipy pro pěstování: Jako ostatní šeříky dává i čínský přednost neutrální až zásadité půdě. Protože roste poměrně rychle, potřebuje pravidelně zmlazovací řez.

 

 

Šeřík Prestonové

Syringa x prestoniae

 

Kultivary tohoto křížence jsou velmi oblíbené, neboť mají květenství dlouhá i přes dvacet centimetrů. Vybírat se dá z několika barev: červenofialové, růžové nebo bílé. Tvoří kompaktní keře, vysoké do dvou metrů. Kvete oproti jiným druhům velmi pozdě – až v červnu.

Tipy pro pěstování: Vyhovuje mu neutrální půda a plné slunce, je značně odolný proti mrazu. Pomaleji roste, proto nepotřebuje tak často tvarovat.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Listové těsto na slano

Listové těsto na slano

Přemýšlíte, jakou dobrotu připravit pro posezení s přáteli či jako lehký předkrm? Vyzkoušejte naše recepty z listového těsta. Nejsou náročné na přípravu, a přitom jsou velice chutné.

Celý článek

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.