Opojné šeříky

Máte také tak rádi vůni šeříků? Jejich krásné bohaté květy jsou každé jaro ozdobou zahrady. Víte, že jich existuje více druhů? Vyberte si, které z nich budou vaší zahradě nejvíce slušet.

Šeřík obecný

Syringa vulgaris

 

Pro šeřík obecný jsou typická vzpřímená květenství a tuhé tmavé listy. Na výběr máte desítky odrůd, z nichž některé jsou i sto let staré, například ’Congo‘ nebo ’Volcan‘. K nejoblíbenějším a nejpěstovanějším se řadí kultivary s květy plnými či dvoubarevnými.

Tipy pro pěstování: Tento šeřík můžete pěstovat i v polostínu, pak ale méně kvete. Protože dorůstá do výšky až sedm metrů, hodí se jako solitéra do větších zahrad nebo se roubuje na kmínek.

 

Šeřík Meyerův

Syringa Meyeri

 

 

Šeřík Meyerův roste pomalu a tvoří asi metrový kulovitý keř. Drobné vonné květy jsou seskupeny do vzpřímených lat a mění barvu – jak se tmavě růžová poupata rozvíjejí, zároveň blednou až do téměř bílého odstínu. Nejčastěji se pěstuje odrůda ’Palibin’.

Tipy pro pěstování: Rostlina ocení půdu bohatou na živiny, vlhčí a dobře odvodněnou. Aby krásně kvetla, potřebuje hodně slunce. Jde o mrazuvzdorný keř.

 

Šeřík čínský

Syringa x chinensis

 

Šeřík čínský zaujme výraznou vůní, poznáte jej také podle obloukovitě převisajících větví a světle zelených menších listů. Drobné květy jsou uspořádané do řídkých lat. Nejčastěji se na zahradě pěstují kultivary ’Saugeana’ a ’Alba’.

Tipy pro pěstování: Jako ostatní šeříky dává i čínský přednost neutrální až zásadité půdě. Protože roste poměrně rychle, potřebuje pravidelně zmlazovací řez.

 

 

Šeřík Prestonové

Syringa x prestoniae

 

Kultivary tohoto křížence jsou velmi oblíbené, neboť mají květenství dlouhá i přes dvacet centimetrů. Vybírat se dá z několika barev: červenofialové, růžové nebo bílé. Tvoří kompaktní keře, vysoké do dvou metrů. Kvete oproti jiným druhům velmi pozdě – až v červnu.

Tipy pro pěstování: Vyhovuje mu neutrální půda a plné slunce, je značně odolný proti mrazu. Pomaleji roste, proto nepotřebuje tak často tvarovat.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek