Ohrožuje koronavirus domácí mazlíčky?

Možná jste na internetu zaznamenali neověřené zprávy o přenosu nového typu koronaviru z člověka na domácí zvíře. Jsou ale tyto informace pravdivé?

Majitele domácích mazlíčků a zvířat může uklidnit prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle ní v současné době neexistují žádné zprávy o přenosu nového typu koronaviru z koček a psů na lidi.

„Důležitá je především častá a důsledná hygiena,“ píše se na webu WHO. Přesto zejména v Číně lidé z obavy o zdraví svých čtyřnohých společníků skupují ve velkém speciální ochranné masky určené pro psy. Takové chování je ale zcela iracionální a pouze dále šíří paniku. „Daleko smysluplnější je mít v záloze plán, kdo se o zvíře postará v případě, že sami onemocníte. Do karantény s vámi nemůže. To je naprosto vyloučeno. Doporučuji zásobit se granulemi a domluvit se s blízkými na případném hlídání do doby, než se sami vyléčíte,“ radí produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz, Zuzana Novotná.

A jak je to s případným přenosem z domácího zvířete na člověka? Různých druhů koronavirů je popsána celá řada. U domácích zvířat jsou poměrně běžné a vyskytují se po celém světě. Žádný ale není pro lidi nebezpečný. Přítomnost koronaviru u psů vědci studují od roku 1971. Postihuje štěňata a mladé jedince, jeho nejčastějším projevem je akutní průjem. U koček se koronavirus rozšířil v padesátých letech minulého století. Infekci obvykle nedoprovází žádné nebo jen velmi mírné příznaky. Jen v malém procentu případů dojde k mutaci viru a rozvoji takzvané infekční peritonitidy. Jedná se o zánět pobřišnice, který je pro kočky smrtelný. Užitečné informace o této nemoci najdete na stránkách Veterinarniportal.cz.


Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek