foto: Shutterstock

Odolné borovice

Jehličnany jsou krásné, voňavé, odolné a většinou zdobí zahradu i v zimě zelenými jehlicemi. Co třeba borovice? Můžete si je vysadit v nízké formě na skalku nebo vysoké, jako dominantu zahrady…

Borovice černá

Pinus nigra

Tento jehličnan je oblíbený pro svůj pomalý růst a hustou korunu. Odrůda ´Pyramidalis´ tvoří sevřený kužel, který není třeba zaštipovat. Kultivar ´Globosa´ má téměř dokonalý kulovitý tvar, hodí se i do japonských zahrad. Dřevina pochází z Rakouska.

Tipy pro pěstování: Protože si borovice černá drží svůj tvar, často se vysazuje do skalek. Je mrazuvzdorná, nezničí ji ani teploty třicet stupňů pod nulou.

foto: Shutterstock

 


Borovice osinatá

Pinus aristata

Pomalu rostoucí borovice osinatá má temně zelené jehličí uspořádané ve svazcích po pěti s roztroušenými pryskyřičnými kanálky i viditelnými smolnými kapkami. Odolná dřevina pocházející z Ameriky se pěstuje spíš jako keř. Vysazují se do skalek i větších skupin.

Tipy pro pěstování: Může růst na suchých i větrných místech, nezničí ji ani mrazy. Jako horský druh nesnáší podmáčení a také potřebuje propustnou půdu.

foto: Shutterstock

 


Borovice himálajská

Pinus wallichiana

Borovice himálajská zaujme jehlicemi, které dělají strom velmi atraktivní – jsou jemné, šedozelené, dlouhé až dvacet centimetrů a lehce převisají. Dřevina má kuželovitou korunu a vodorovně postavené větve. Nejlépe vypadá jako solitéra.

Tipy pro pěstování: Potřebuje slunné chráněné stanoviště, poroste i v polostínu. Vyžaduje propustnou půdu s dostatkem živin. Je citlivá na velké teplotní výkyvy.

foto: Shutterstock

 


Borovice kleč

Pinus mugo

Tato borovice roste jako hustý keř s poléhavými větvemi, proto se hodí na velké zahrady. Výrazně menší až zakrslé jsou kultivary ´Mops´, ´Ophir´, ´Gnom´ nebo ´Pumilio´, které se dají pěstovat i v nádobách, na skalkách či vřesovištích. Dřevina pochází z Alp a Karpat.

Tipy pro pěstování: Keř potřebuje půdu s vyšším obsahem vápníku a hodně slunce, nevadí jí sucho. Jako horský druh je borovice kleč mrazuvzdorná.

foto: Shutterstock

 


Borovice lesní

Pinus sylvestris

Domácí druh borovice s načervenalou kůrou dorůstá do výšky až čtyřiceti metrů. Na zahradu proto volte nižší kultivary, mezi nejznámější patří ´Watereii´ a ´Globosa Viridis´. Jsou asi desetkrát nižší, s hustě nahloučeným jehličím. Lze z nich vysadit i živý plot.

Tipy pro pěstování: Tomuto druhu vyhovuje mírně kyselá půda, je tedy vhodný jako dřevina do vřesovišť nebo do záhonů s azalkami a rododendrony.

foto: Shutterstock

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek