foto: Shutterstock

Odolné borovice

Jehličnany jsou krásné, voňavé, odolné a většinou zdobí zahradu i v zimě zelenými jehlicemi. Co třeba borovice? Můžete si je vysadit v nízké formě na skalku nebo vysoké, jako dominantu zahrady…

Borovice černá

Pinus nigra

Tento jehličnan je oblíbený pro svůj pomalý růst a hustou korunu. Odrůda ´Pyramidalis´ tvoří sevřený kužel, který není třeba zaštipovat. Kultivar ´Globosa´ má téměř dokonalý kulovitý tvar, hodí se i do japonských zahrad. Dřevina pochází z Rakouska.

Tipy pro pěstování: Protože si borovice černá drží svůj tvar, často se vysazuje do skalek. Je mrazuvzdorná, nezničí ji ani teploty třicet stupňů pod nulou.

foto: Shutterstock

 


Borovice osinatá

Pinus aristata

Pomalu rostoucí borovice osinatá má temně zelené jehličí uspořádané ve svazcích po pěti s roztroušenými pryskyřičnými kanálky i viditelnými smolnými kapkami. Odolná dřevina pocházející z Ameriky se pěstuje spíš jako keř. Vysazují se do skalek i větších skupin.

Tipy pro pěstování: Může růst na suchých i větrných místech, nezničí ji ani mrazy. Jako horský druh nesnáší podmáčení a také potřebuje propustnou půdu.

foto: Shutterstock

 


Borovice himálajská

Pinus wallichiana

Borovice himálajská zaujme jehlicemi, které dělají strom velmi atraktivní – jsou jemné, šedozelené, dlouhé až dvacet centimetrů a lehce převisají. Dřevina má kuželovitou korunu a vodorovně postavené větve. Nejlépe vypadá jako solitéra.

Tipy pro pěstování: Potřebuje slunné chráněné stanoviště, poroste i v polostínu. Vyžaduje propustnou půdu s dostatkem živin. Je citlivá na velké teplotní výkyvy.

foto: Shutterstock

 


Borovice kleč

Pinus mugo

Tato borovice roste jako hustý keř s poléhavými větvemi, proto se hodí na velké zahrady. Výrazně menší až zakrslé jsou kultivary ´Mops´, ´Ophir´, ´Gnom´ nebo ´Pumilio´, které se dají pěstovat i v nádobách, na skalkách či vřesovištích. Dřevina pochází z Alp a Karpat.

Tipy pro pěstování: Keř potřebuje půdu s vyšším obsahem vápníku a hodně slunce, nevadí jí sucho. Jako horský druh je borovice kleč mrazuvzdorná.

foto: Shutterstock

 


Borovice lesní

Pinus sylvestris

Domácí druh borovice s načervenalou kůrou dorůstá do výšky až čtyřiceti metrů. Na zahradu proto volte nižší kultivary, mezi nejznámější patří ´Watereii´ a ´Globosa Viridis´. Jsou asi desetkrát nižší, s hustě nahloučeným jehličím. Lze z nich vysadit i živý plot.

Tipy pro pěstování: Tomuto druhu vyhovuje mírně kyselá půda, je tedy vhodný jako dřevina do vřesovišť nebo do záhonů s azalkami a rododendrony.

foto: Shutterstock

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Světelné odpočítávání

Světelné odpočítávání

Adventní svícny patří k oblíbené předvánoční výzdobě. Můžete si je zapalovat o adventních nedělích nebo třeba každý den. Chcete si vytvořit svůj vlastní originál? Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Psí výchova aneb Škola hrou

Psí výchova aneb Škola hrou

Víte, které povely by měl každý pes okamžitě vykonat, a to za každých okolností? Jsou to: „k noze“, „zůstaň“ a „nesmíš“. Přečtěte si, jak s výcvikem psa začít už od štěněte.

Celý článek