Odolné borovice

Jehličnany jsou krásné, voňavé, odolné a většinou zdobí zahradu i v zimě zelenými jehlicemi. Co třeba borovice? Můžete si je vysadit v nízké formě na skalku nebo vysoké, jako dominantu zahrady…

Borovice černá

Pinus nigra

Tento jehličnan je oblíbený pro svůj pomalý růst a hustou korunu. Odrůda ´Pyramidalis´ tvoří sevřený kužel, který není třeba zaštipovat. Kultivar ´Globosa´ má téměř dokonalý kulovitý tvar, hodí se i do japonských zahrad. Dřevina pochází z Rakouska.

Tipy pro pěstování: Protože si borovice černá drží svůj tvar, často se vysazuje do skalek. Je mrazuvzdorná, nezničí ji ani teploty třicet stupňů pod nulou.

foto: Shutterstock

 


Borovice osinatá

Pinus aristata

Pomalu rostoucí borovice osinatá má temně zelené jehličí uspořádané ve svazcích po pěti s roztroušenými pryskyřičnými kanálky i viditelnými smolnými kapkami. Odolná dřevina pocházející z Ameriky se pěstuje spíš jako keř. Vysazují se do skalek i větších skupin.

Tipy pro pěstování: Může růst na suchých i větrných místech, nezničí ji ani mrazy. Jako horský druh nesnáší podmáčení a také potřebuje propustnou půdu.

foto: Shutterstock

 


Borovice himálajská

Pinus wallichiana

Borovice himálajská zaujme jehlicemi, které dělají strom velmi atraktivní – jsou jemné, šedozelené, dlouhé až dvacet centimetrů a lehce převisají. Dřevina má kuželovitou korunu a vodorovně postavené větve. Nejlépe vypadá jako solitéra.

Tipy pro pěstování: Potřebuje slunné chráněné stanoviště, poroste i v polostínu. Vyžaduje propustnou půdu s dostatkem živin. Je citlivá na velké teplotní výkyvy.

foto: Shutterstock

 


Borovice kleč

Pinus mugo

Tato borovice roste jako hustý keř s poléhavými větvemi, proto se hodí na velké zahrady. Výrazně menší až zakrslé jsou kultivary ´Mops´, ´Ophir´, ´Gnom´ nebo ´Pumilio´, které se dají pěstovat i v nádobách, na skalkách či vřesovištích. Dřevina pochází z Alp a Karpat.

Tipy pro pěstování: Keř potřebuje půdu s vyšším obsahem vápníku a hodně slunce, nevadí jí sucho. Jako horský druh je borovice kleč mrazuvzdorná.

foto: Shutterstock

 


Borovice lesní

Pinus sylvestris

Domácí druh borovice s načervenalou kůrou dorůstá do výšky až čtyřiceti metrů. Na zahradu proto volte nižší kultivary, mezi nejznámější patří ´Watereii´ a ´Globosa Viridis´. Jsou asi desetkrát nižší, s hustě nahloučeným jehličím. Lze z nich vysadit i živý plot.

Tipy pro pěstování: Tomuto druhu vyhovuje mírně kyselá půda, je tedy vhodný jako dřevina do vřesovišť nebo do záhonů s azalkami a rododendrony.

foto: Shutterstock

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

5 rad pro zimní zahradu

5 rad pro zimní zahradu

Krajina pod sněhem vypadá nejen romanticky, ale také může v zimě lépe odpočívat. Poslední dobou však více než se sněhem bojují zahrádkáři s holomrazy a suchem. Jak se v této situaci o zahradu správně starat?

Celý článek

Starodávné kynuté koláče

Starodávné kynuté koláče

Chcete umět péct skvělé koláče tak, jak to dokázaly hospodyňky už před více než sto lety? Pak s námi nahlédněte do receptů, podle kterých se to naučily, a vyzkoušejte, jak vám budou chutnat.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.