Obnovujeme lazury a laky

Čas od času je potřeba obnovit i nátěry, které dřevo spíše konzervují a zachovávají jeho kresbu i odstín. Jsou to obvykle lazury a lazurovací laky nebo oleje.

Pro všechny uvedené nátěrové hmoty platí víceméně stejná pravidla jejich obnovování. Rozdíl je především v tom, zda byla pro původní ošetření dřeva použita tenkovrstvá, nebo silnovrstvá lazura.

 

Kdy je ten správný čas?

U silnovrstvých lazur, stejně jako u některých bezbarvých laků, které nepronikají hluboko do dřeva, ale spíše vytvářejí krycí vrstvu na jeho povrchu, se opotřebení nátěru začne projevovat odlupováním šupinek původního laku.

U tenkovrstvých lazur a napouštěcích laků se k obnově přistupuje zpravidla poté, co povrch dřeva začíná šednout a ztrácet původní tónování. Dřevo si sice dál zachovává svůj přírodní charakter, ale stává se fádním a někdy se vzhledem k nestejnoměrnému působení klimatických podmínek začínají objevovat skvrny.

Nátěr by se měl obnovovat zhruba jednou za pět let. foto: Shutterstock

 

Výrobci nátěrových hmot obvykle doporučují obnovovat lazury jednou za pět let, ale pravdou je, že se nemusíte řídit žádnými striktními pravidly: pusťte se do opětovného natírání dřevěných povrchů přesně tehdy, kdy pohledem zhodnotíte, že už je to potřeba. Lze snad jen připomenout, že čím dříve začnete, tím bude s natíráním méně práce a bude i menší spotřeba materiálu. Ale neplatí to vždy, protože i když se například začne odlupovat svrchní vrstva silnovrstvé lazury jen na části natřeného povrchu, brousit ho budete muset celý.

Než se pustíte do lakování, povrch důkladně očistěte. foto: Shutterstock

 

Pomůže kartáč i voda

Každé nanesení nové lazury či laku předpokládá co nejdůkladnější očistu od té předchozí, což je snadné u menších a lehce dostupných ploch, ale může to být obtížnější třeba u domovního štítu, složitějších konstrukcí nebo dřevěných ohrad a plotů. Účinné odstranění tedy záleží i na použitém nářadí a nástrojích.

Na menší konstrukce a plochy je ideální měkčí ruční mosazný kartáč, případně kartáčový nástavec na úhlovou brusku nebo vrtačku nebo lamelový brusný kotouč. Kartáčům se raději vyhněte, pokud jde o hladkou plochu, například stolové desky. V takovém případě je nutné zvolit jemnější způsob broušení, ať už ruční pomocí houbičky a brusného papíru, nebo s použitím excentrické či vibrační brusky. Pro vyčištění různých úhlových spojení a výstupků je velmi účinné i oscilační nářadí.

Pokud se lak již loupe, je potřeba dřevo důkladně vybrousit. foto: Shutterstock

 

Potřebujete-li zbavit zbytků staré lazury či laku opravdu velké plochy, je možné použít vysokotlaký vodní čistič. Jen počítejte s tím, že dřevo musí před nanesením nového nátěru nějakou dobu vysychat.

 


Pravidelná péče stojí ve výsledku méně námahy. foto: Shutterstock

 

Praktické tipy

• Ať už očistíte povrch dřeva jakoukoli metodou, je velmi důležité dokonale odstranit i všechny obroušené zbytky a prach. Osvědčený je „ofuk“ kompresorem.
• Nanášení nových nátěrů provádějte po vrstvách a dodržujte výrobcem doporučené technologické přestávky.
• Použijete-li pro očistu jakýkoli „mokrý“ proces (wapku nebo oplach), počkejte s nátěrem, až dřevo opět dokonale vyschne.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vosková batika

Vosková batika

Technika voskové batiky patří mezi tradiční řemesla. Již po staletí se voskem maluje, kreslí a tiskne. Vyzkoušejte si ji při výrobě malovaného povlaku na polštář. Ukážeme vám, jak na to.

Celý článek

Vyšívání dutou jehlou

Vyšívání dutou jehlou

Možná už tuto techniku, nazývanou anglicky Punch Needle, znáte a patří mezi vaše oblíbené. Ale zrovna tak je možné, že o ní slyšíte poprvé. Pojďme si ji v krátkosti představit a ukázat, jaké obrázky lze díky ní vytvořit.

Celý článek

Ptačí krmení

Ptačí krmení

Vyrobte si společně s dětmi krmítka, která pomohou ptáčkům ve zdraví přečkat zimu. Zavěste si je za okno či na zahradu a pak společně pozorujte každodenní ptačí hostinu.

Celý článek

Jak využít volné stěny

Jak využít volné stěny

Přemýšlíte, jakou dekorací si zkrášlit stěny bytu kromě klasických obrázků. Na výběr máte z mnoha možností. Vybrali jsme pro vás několik tipů pro inspiraci.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…