Obnovujeme lazury a laky

Čas od času je potřeba obnovit i nátěry, které dřevo spíše konzervují a zachovávají jeho kresbu i odstín. Jsou to obvykle lazury a lazurovací laky nebo oleje.

Pro všechny uvedené nátěrové hmoty platí víceméně stejná pravidla jejich obnovování. Rozdíl je především v tom, zda byla pro původní ošetření dřeva použita tenkovrstvá, nebo silnovrstvá lazura.

 

Kdy je ten správný čas?

U silnovrstvých lazur, stejně jako u některých bezbarvých laků, které nepronikají hluboko do dřeva, ale spíše vytvářejí krycí vrstvu na jeho povrchu, se opotřebení nátěru začne projevovat odlupováním šupinek původního laku.

U tenkovrstvých lazur a napouštěcích laků se k obnově přistupuje zpravidla poté, co povrch dřeva začíná šednout a ztrácet původní tónování. Dřevo si sice dál zachovává svůj přírodní charakter, ale stává se fádním a někdy se vzhledem k nestejnoměrnému působení klimatických podmínek začínají objevovat skvrny.

Nátěr by se měl obnovovat zhruba jednou za pět let. foto: Shutterstock

 

Výrobci nátěrových hmot obvykle doporučují obnovovat lazury jednou za pět let, ale pravdou je, že se nemusíte řídit žádnými striktními pravidly: pusťte se do opětovného natírání dřevěných povrchů přesně tehdy, kdy pohledem zhodnotíte, že už je to potřeba. Lze snad jen připomenout, že čím dříve začnete, tím bude s natíráním méně práce a bude i menší spotřeba materiálu. Ale neplatí to vždy, protože i když se například začne odlupovat svrchní vrstva silnovrstvé lazury jen na části natřeného povrchu, brousit ho budete muset celý.

Než se pustíte do lakování, povrch důkladně očistěte. foto: Shutterstock

 

Pomůže kartáč i voda

Každé nanesení nové lazury či laku předpokládá co nejdůkladnější očistu od té předchozí, což je snadné u menších a lehce dostupných ploch, ale může to být obtížnější třeba u domovního štítu, složitějších konstrukcí nebo dřevěných ohrad a plotů. Účinné odstranění tedy záleží i na použitém nářadí a nástrojích.

Na menší konstrukce a plochy je ideální měkčí ruční mosazný kartáč, případně kartáčový nástavec na úhlovou brusku nebo vrtačku nebo lamelový brusný kotouč. Kartáčům se raději vyhněte, pokud jde o hladkou plochu, například stolové desky. V takovém případě je nutné zvolit jemnější způsob broušení, ať už ruční pomocí houbičky a brusného papíru, nebo s použitím excentrické či vibrační brusky. Pro vyčištění různých úhlových spojení a výstupků je velmi účinné i oscilační nářadí.

Pokud se lak již loupe, je potřeba dřevo důkladně vybrousit. foto: Shutterstock

 

Potřebujete-li zbavit zbytků staré lazury či laku opravdu velké plochy, je možné použít vysokotlaký vodní čistič. Jen počítejte s tím, že dřevo musí před nanesením nového nátěru nějakou dobu vysychat.

 


Pravidelná péče stojí ve výsledku méně námahy. foto: Shutterstock

 

Praktické tipy

• Ať už očistíte povrch dřeva jakoukoli metodou, je velmi důležité dokonale odstranit i všechny obroušené zbytky a prach. Osvědčený je „ofuk“ kompresorem.
• Nanášení nových nátěrů provádějte po vrstvách a dodržujte výrobcem doporučené technologické přestávky.
• Použijete-li pro očistu jakýkoli „mokrý“ proces (wapku nebo oplach), počkejte s nátěrem, až dřevo opět dokonale vyschne.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Talíř s otisky

Talíř s otisky

Rostliny s výraznější strukturou, například luční trávy nebo divoké koření, můžete využít pro vytvoření jedinečných plastických vzorů. Ozdobte si s nimi třeba dekorativní talíř.

Celý článek

Slaďoučké meruňky

Slaďoučké meruňky

Sametové meruňky nesmí v létě na našem stole chybět. nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale v koláči chutnají také skvěle. Nebo máte chuť vyzkoušet je pečené, s medem a skořicí?

Celý článek

Přečtěte si

Jak uklízet bez chemie

Jak uklízet bez chemie

www.chatar-chalupar.cz

Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.

U stylistky v Lisabonu

U stylistky v Lisabonu

www.peknebydleni.cz

Devětadvacetiletá stylistka a influencerka Mafalda Patrício žije v portugalském Lisabonu. Má ráda eklektický styl, ve kterém mají čestné místo i ručně malované kachlíčky.