Objevte kouzlo moderního interiérového osvětlení

Osvětlení interiéru, to už zdaleka není jen stropní nebo závěsné svítidlo uprostřed každé místnosti. Přestože lustry stále mají v každé domácnosti své nenahraditelné místo, pozornost můžete věnovat i dalším zdrojům světla. Některé si dokonce můžete sami vyrobit.

Jaká je dnes role klasických lustrů?

Stropní lustry už dnes ve velké části interiérů nejsou jediným světelným zdrojem v místnosti. Převzaly ale roli dominantního prvku v interiéru, který indikuje význam místnosti či určitého místa v místnosti.

Například lustr do obýváku převzal historickou úlohu ohně, u kterého se lidstvo po staletí večer scházelo a odehrávaly se u něj důležité rituály a konverzace. Podobně je tomu dnes u lustru v obývacím pokoji, pod kterým je obvykle situován konferenční stolek a pohovka. Návštěva tak ihned pozná, kde se bude setkání ve vaší domácnosti odehrávat.

Dominantní lustr se často umisťuje nad další společensky významnou část domácnosti – nad jídelní stůl. Podobně jako pod lustrem v obýváku probíhá také u jídelního stolu důležité setkávání celé rodiny během obědů a večeří. Dominantní světlo význam tohoto místa rovněž dokresluje.

Nebojte se lustrů s moderními funkcemi

Když lustry bývaly prakticky jediným zdrojem světla v každé místnosti, byl na ně kladen velký důraz v tom, aby místnost skutečně dobře osvítily. Protože ale světlo mohlo být v některých situacích příliš intenzivní, často měl lustr více žárovek a byl zapojen typicky na dva okruhy elektřiny. Šlo tedy zapnout všechny žárovky, nebo jen půlku.

Protože dnes v místnostech bývá více zdrojů světla, obvykle má lustr pouze jednu žárovku. Místo dvou okruhů lze ale světlo regulovat stmívačem, díky kterému můžete intenzitu světla plynule měnit od nejnižší po maximální.

Vyzkoušet můžete i chytré osvětlení, které místo vypínačů můžete ovládat skrz aplikaci ve svém telefonu či na hodinkách.

Vyzkoušejte i alternativní osvětlení

A jaké jsou zmíněné alternativní zdroje osvětlení? Kromě stojacích a stolních lamp se dnes často světlo integruje přímo do nábytku či do podhledů. S oblibou jsou k tomu využívány LED pásky, které vám poskytnou tlumené a plynule rozložené světlo. Snadno tak může prosvítit tmavé části místnosti.

Populární je dnes také osvětlení pouze pomocí designové LED žárovky zavěšené na kabelu. Sami si k ní případně můžete vyrobit stylové stínidlo, díky kterému bude vaše domácnost zcela originální.

Komerční prezentace


Další články

Zima jako z pohádky? Se správnou obuví nic nemožného!

Zima jako z pohádky? Se správnou obuví nic nemožného!

Cítit se v zimě jako v pohádce zní moc hezky. Ale většinou nám pozitivní prožitky více či méně narušuje mrazivá teplota. Pokud vychytáme pořádné zimní oblečení a rukavice, máme úspěch téměř zaručen. Téměř. Ruce sice v teple máme, ale co naše nohy? Je to další z důležitých aspektů vedoucích k příjemně prožitému pobytu venku. Teplé zimní boty nám pomohou vytvořit ochrannou bariéru pro naše nožky, a tak se mrazem můžeme bez starostí kochat, ne trápit. Celý článek

Jak vybavit pokoj pro studenta

Jak vybavit pokoj pro studenta

Pokoj pro studenta by se neměl stát jen místností, ale měl by kombinovat vlastnosti obývacího pokoje, pracovny, tělocvičny a herny. jenže jak na to, když ze svého pubertálního syna nebo dcery nejste schopni dostat více, než dvě slova? Celý článek

Bez jakých doplňků se neobejde stylová koupelna?

Bez jakých doplňků se neobejde stylová koupelna?

Pokud se chcete v koupelně cítit dobře, bude ji to chtít vybavit stylovými doplňky. To totiž mohou výrazně proměnit ráz vaší koupelny a vytvořit v ní harmonický prostor pro relaxování a pro odpočinek. Jestliže nevíte, jak koupelnu stylově zařídit, nemusíte zoufat. My vám to na následujících řádcích rádi prozradíme.
Celý článek