Objevte kouzlo moderního interiérového osvětlení

Osvětlení interiéru, to už zdaleka není jen stropní nebo závěsné svítidlo uprostřed každé místnosti. Přestože lustry stále mají v každé domácnosti své nenahraditelné místo, pozornost můžete věnovat i dalším zdrojům světla. Některé si dokonce můžete sami vyrobit.

Jaká je dnes role klasických lustrů?

Stropní lustry už dnes ve velké části interiérů nejsou jediným světelným zdrojem v místnosti. Převzaly ale roli dominantního prvku v interiéru, který indikuje význam místnosti či určitého místa v místnosti.

Například lustr do obýváku převzal historickou úlohu ohně, u kterého se lidstvo po staletí večer scházelo a odehrávaly se u něj důležité rituály a konverzace. Podobně je tomu dnes u lustru v obývacím pokoji, pod kterým je obvykle situován konferenční stolek a pohovka. Návštěva tak ihned pozná, kde se bude setkání ve vaší domácnosti odehrávat.

Dominantní lustr se často umisťuje nad další společensky významnou část domácnosti – nad jídelní stůl. Podobně jako pod lustrem v obýváku probíhá také u jídelního stolu důležité setkávání celé rodiny během obědů a večeří. Dominantní světlo význam tohoto místa rovněž dokresluje.

Nebojte se lustrů s moderními funkcemi

Když lustry bývaly prakticky jediným zdrojem světla v každé místnosti, byl na ně kladen velký důraz v tom, aby místnost skutečně dobře osvítily. Protože ale světlo mohlo být v některých situacích příliš intenzivní, často měl lustr více žárovek a byl zapojen typicky na dva okruhy elektřiny. Šlo tedy zapnout všechny žárovky, nebo jen půlku.

Protože dnes v místnostech bývá více zdrojů světla, obvykle má lustr pouze jednu žárovku. Místo dvou okruhů lze ale světlo regulovat stmívačem, díky kterému můžete intenzitu světla plynule měnit od nejnižší po maximální.

Vyzkoušet můžete i chytré osvětlení, které místo vypínačů můžete ovládat skrz aplikaci ve svém telefonu či na hodinkách.

Vyzkoušejte i alternativní osvětlení

A jaké jsou zmíněné alternativní zdroje osvětlení? Kromě stojacích a stolních lamp se dnes často světlo integruje přímo do nábytku či do podhledů. S oblibou jsou k tomu využívány LED pásky, které vám poskytnou tlumené a plynule rozložené světlo. Snadno tak může prosvítit tmavé části místnosti.

Populární je dnes také osvětlení pouze pomocí designové LED žárovky zavěšené na kabelu. Sami si k ní případně můžete vyrobit stylové stínidlo, díky kterému bude vaše domácnost zcela originální.

Komerční prezentace


Další články

Jak stylizovat Nike Air Max při každodenním nošení?

Jak stylizovat Nike Air Max při každodenním nošení?

Podzim se již naplno ohlásil, a tak nastal nejvyšší čas na pořádné podzimní nákupy. Podívejte se na aktuální módní trendy Nike Air Max a vykročte do pochmurných dnů v těch nejstylovějších a nejpohodlnějších botách. Nabídka je skutečně pestrá a jistě si z ní vyberou ženy, muži i děti.
Celý článek
Co všechno lze udělat pro upevnění svého zdraví?

Co všechno lze udělat pro upevnění svého zdraví?

Každý má jen jedno zdraví a další už nedostane. Proto bychom o něj měli náležitě pečovat, což se ne vždy děje. Kupodivu kvůli tomu není potřeba zcela od základu měnit svůj život.
Mnohdy bohatě postačí začít se jen o trochu více hýbat, případně vylepšit si jídelníček. Rovněž je dobré pořídit si i některé kvalitní doplňky stravy. Celý článek

Už znáte herbář časopisu Flóra?

Už znáte herbář časopisu Flóra?

Sezóna je za rohem a my vám proto připravili velkou databázi květin, keřů a stromů. Náš herbář má téměř 17 000 položek. Hledat v něm můžete podle jména rostliny nebo jejich vlastností a potřeb. Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…