Něžné kouzlení s květinami

Cestu ke šperkařině si Kateřina Loukotová našla až v dospělosti. Vydala se cestou neprošlapanou. Občas zakopla, ale nikdy to nevzdala. Dnes ji její jedinečné šperky, v nichž se zrcadlí příroda, a hlavně květiny, uživí. Nesou jméno Dandylion.

Jak jste se stala šperkařkou?

Vlastně to byla náhoda. Pracovala jsem tehdy jako vedoucí sekretariátu v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, odkud mě poslali na stáž do londýnského British Museum. Právě tam jsem se potkala s technikou, která uchovává opravdové květiny tak, že už nikdy neuvadnou. Takže je my parádnice, milovnice přírody a krásných věcí, můžeme nosit přímo na sobě a těšit se jimi každý den. To mě naprosto okouzlilo. Ke šperkařině jsem se tedy dostala až v dospělosti skrze květiny, vztah k přírodě mám silný po celý život.

 

Šperky vyrábíte speciální technikou. Můžete ji popsat?

Je to propojení skutečných přírodnin, šperkařské epoxidové pryskyřice a kovu. Používám techniku odlévání do forem, která je složitější, ale nechává nejvíc prostoru květinám. Líbí se mi, jak je výsledek čistý. Jen květiny a trocha kovu, aby to drželo na těle. Potřebuji k tomu silikonové formy, do kterých epoxid odliju, vložím květiny a po vytvrdnutí odlitek několikrát brousím a leštím. Dělám to ručně, protože stroje prostě nemají takový cit jako ruce a na výsledku je to znát. Hlavně u jemných, drobných věcí mi přijde, že jsou ruce nenahraditelné. Pak odlitky propojuji s kovem do hotového šperku.

 

Jak dlouho jste musela techniku zdokonalovat?

Začínala jsem úplně od nuly. Trvalo mi to zhruba rok, než jsem prodala první kousek. Rok, který jsem po výpovědi v muzeu opravdu strávila doma a zkoušela a zkoušela. Zapojila jsem i technicky zdatného manžela – štěstí, že ho mám – protože jsem na začátku vůbec netušila, do čeho se vlastně pouštím a jak složitou techniku jsem si vybrala. Ale jsem paličatá, tak to klaplo. Učím se nicméně dodnes a určitě jsem neskončila.

 

Co všechno ke své práci potřebujete?

Je toho celá dílna, ale mými nejoblíbenějšími nástroji jsou špendlíky, jehly, pinzety a moje ruce. Ta citlivost je úžasná a ničím nenahraditelná.

 

Kolik šperků denně vyrobíte?

To je těžké říct. Výroba má mnoho fází, a tak se ke každému kousku mnohokrát vracím. Je to tedy v řádu týdnů, ovšem ne tak, že bych se celou dobu věnovala jen jedné věci. To by ani nešlo. Obvykle je to ale dost dlouho na to, abych si každý šperk zapamatovala a mávala mu nakonec na rozloučenou.

 

S jakými květinami pracujete?

Nejčastěji s tavolníkem, šaterem, trávou a několika dalšími. Vlastně používám jen docela málo druhů, ale i s těmi se dá opravdu kouzlit. Vždycky totiž potřebuji, aby byly kvítky hodně malinké, a to poněkud omezuje můj výběr. Aby bylo i v drobném šperku pořád zřetelné, že jde o květiny a lidé si tak mohli užít jejich křehkou krásu. Zkoušela jsem několikrát i jiné materiály, přeci jen epoxid je dost variabilní a dá se do něj použít mnoho věcí. Ale nějak mi to nedělalo radost. Květiny to vždycky vyhrály na celé čáře.

Pěstujete si květiny sama?

Něco maličko je z naší zahrady nebo louky za ní. Ale na většinu už mám dneska dodavatele. Potřebuji jich hodně a pěstování, sklizeň a správné nasušení je opravdu profese sama o sobě. Soustředím se na to, co mi jde nejlépe.

 

Jaké šperky vyrábíte nejraději?

V tuto chvíli jsem nejvíc zamilovaná do jemných náramků s barevnými květinovými kompozicemi. Mám radost, že je oceňují i zákazníci, protože mě baví je dělat. Takovou klasikou jsou drobné pecičky do uší, je to tradiční tvar, který překvapí svým nečekaným obsahem. Obecně sleduji v posledním roce trend od masivnějších k jemnějším věcem. Jsem tomu ráda, protože jemné věci jsou má specialita.

Dá se výrobou a prodejem šperků uživit? A prodáváte jen na internetu, nebo i v kamenném obchodě?

Mám radost, že uživit se dá. Firmě se daří dobře. Mám svůj e-shop a jezdím prodávat na různé designové markety v Praze. Občas dávám nějaké speciální laskominky na svou facebookovou stránku dandylion.cz. V kamenném obchodě mé šperky nenajdete. Pořád si držím kontakt s mými milými zákazníky jako osobní věc.

 

Jak na vaši tvorbu reagují?

Ohlasy jsou krásné, vždycky mi to udělá velkou radost. Velice si vážím toho, když mají lidé tak velkou potřebu poděkovat nebo pochválit, že si udělají čas a napíšou. V dílně mám na poličce vzkaz od jedné staré paní, která „nemá ty internety“, a tak mi napsala poděkování a poslala ho jako pohled. Když mám těžkou chvilku, postaví mě to na nohy.

Jaké máte plány do budoucna? Chcete sortiment ještě rozšířit?

Plány nějaké mám, ale hodně to nechávám plynout. Z jednoho nápadu totiž časem vznikne další, a tak pořád dál – člověk ani nemůže vědět, co ho napadne třeba za půl roku. V tuto chvíli dělám na nových jemných prstýncích, nových designech náramků, náhrdelnících. Do delšího budoucna bych chtěla využít své nově nabyté dovednosti – v červnu jsem dokončila učební obor zlatník-klenotník. Ráda bych tedy propojila květiny s drahými kovy. Tam už bude moci fantazie opravdu proudit nespoutaně.

Co vás na práci s květinovými šperky nejvíc baví a uspokojuje?

Asi ten klid, jemnost a něha. Je to taková něžná práce.

 


Šperkařka Kateřina Loukotová

Ručně vyrábí pod značnou Dandylion šperky s pravými květinami v kombinaci s chirurgickou ocelí. Vyznačují se vysokou kvalitou zpracování, pestrými barvami a čistým designem.
E-mail: dandylion@dandylion.cz
Tel.: 774 626 902
Web: www.dandylion.cz


Text: Andrea Skalická; foto: Nikol Klapková a archiv Kateřiny Loukotové

Další články

Tradiční cukroví

Tradiční cukroví

Chtěli byste ochutnat cukroví, které pekly naše prababičky? Není problém – napečte si ho podle jejich receptů! Zalistovali jsme starými kuchařkami a vybrali několik lákavých kousků.

Celý článek

Vánoční krásky

Vánoční krásky

Ke slavnostní náladě patří nepochybně květiny. Vždycky to však nemusí být kytice řezaných květů. Vyzdobte si byt kvetoucí rostlinou v květináči.

Celý článek

Hřejivé vánoční ozdoby

Hřejivé vánoční ozdoby

Máte rádi jednoduché tvary a nebojíte se pustit do ručního šití? Tak si s námi vyrobte filcové ozdoby, které si můžete pověsit na vánoční stromek, nebo s nimi vyzdobit interiér. Budete překvapeni, jak vám to půjde snadno a rychle.

Celý článek

Zahřejte se…

Zahřejte se…

Zažeňte podzimní chmury u lahodného horkého nápoje. Pozvěte na něj příjemnou společnost a dobrá nálada se jistě rychle dostaví.

Celý článek

Přečtěte si

Dům postavený z příběhů

Dům postavený z příběhů

www.chatar-chalupar.cz

Renata Bernardi pořádá už několik let hojně navštěvované semináře o tvorbě přirozeného, harmonického a účelného bydlení. Můžete jí věřit, vše má vyzkoušeno doslova na vlastní kůži.

Nádobí na indukci

Nádobí na indukci

www.peknebydleni.cz

Pokud jste ještě nikdy nevařili v kvalitním nádobí, s indukční varnou deskou máte jedinečnou příležitost ke změně – pořiďte si nové vhodné hrnce a pánve, které vám zajistí dokonalý výsledek.