Natíráme okna a dveře

Zdá se vám, že nátěr na oknech či dveřích už by potřeboval obnovit, ale netroufáte si pustit se do toho svépomocí? S našimi radami to jistě zvládnete.

Před začátkem natírání se vyplatí důkladně odstranit starý nátěr. Nový pak lépe a déle drží a další opakování pracné procedury alespoň o pár let oddálíte.

Na větší plochy lze použít také stříkací soupravu pro nízkotlaký nástřik

 

Jak se zbavit starého nátěru

Aby se různé typy barev či laků s dřevěným podkladem dobře spojily a mohly dřevo dobře a dlouho ochránit, je nutné původní nátěr pečlivě odstranit. K tomu dobře poslouží horkovzdušné opalovací pistole. A pak bude následovat broušení. Proud horkého vzduchu zbytky starého nátěru narušuje a rozpouští, takže ho můžete pomocí špachtle či natěračské škrabky (bývá součástí příslušenství pistolí) snadno odstranit. Teplota vzduchu dosahuje u většiny prodávaných typů maxima kolem šesti set stupňů a lze ji regulovat. Dražší typy mívají digitální nastavení teploty, regulaci průtoku vzduchu a více příslušenství. K tomu základnímu patří nástavce, jejichž nasazení na ústí pistole umožní regulovat a usměrnit proud horkého vzduchu. Při opalování dveří tak můžete využít plochý nástavec, na čištění rámů zasklených oken pak nástavce s clonou proti praskání skla. Někteří kutilové dávají přednost opalování propanbutanovým hořákem či letlampou s plynovou kartuší. Plynové opalovačky jsou velmi efektivní, ale dřevo snadno spálí, takže pokud chcete opálit starou barvu a pak použít bezbarvý lak, je lepší použít horkovzdušnou pistoli.

Horkovzdušné pistole můžeme využít pro odstranění syntetických i vodou ředitelných barev

 

Broušení a tmelení

Po odstranění laku je nutné dřevo obrousit a v případě potřeby zatmelit. K broušení použijeme excentrickou či vibrační brusku, pracovat lze i s brusným kotoučem na flexe nebo vrtačce. Čím lépe se nám podaří očistit dřevo při opalování, tím menší bude spotřeba kotoučů nebo pásů brusného papíru. Zbytky laku je totiž rychle zanáší. Pro broušení větších ploch je vhodnější excentrická bruska, s níž dosáhnete celistvějšího opracování bez stop po brusném kotouči. Je třeba počítat s tím, že má větší úběr materiálu a nedostanete se s ní do rohů. Na ty je lépe použít vibrační brusku. Alternativou na pomezí obou zmíněných typů brusek je takzvaná delta bruska, nazvaná podle tvaru brusné desky. S tou je možné brousit i rohy a vnitřky hran, což oceníte zvláště při čištění rámů oken. Brusný papír používáme vždy v posloupnosti od hrubšího k jemnějšímu zrnu, u brusek s odsáváním prachu nasazujeme papír s perforací nebo použijeme nástavec, který do papíru potřebné otvory udělá. Hlubší zářezy a praskliny zatmelíme tmelem na dřevo.

Při odstraňování zbytků barev z okenních rámů můžeme použít i chemický odstraňovač nátěrů

 


Dobré rady

  • Při broušení větších ploch vibrační bruskou ušetříte, když si brusné papíry nastříháte z běžných smirkových archů.
  • U větších ploch lze dosáhnout rovnoměrného nátěru pomocí tzv. stříkacího centra, což je nízkotlaký systém stříkacích pistolí.
  • Používejte štětce určené pro daný typ nátěrové hmoty (lazury, akryláty, syntetika atd.), práce vám půjde mnohem lépe.

 


Text: gur; foto: archiv firem

Další články

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

První výšivku vyrobila pro syna na hody. Vyšívání na výřez, tedy výšivce podle počítané niti, se začala věnovat až poté, co její děti dospěly. Jarmila Kraváčková je dnes jednou z mála žen, která tuto techniku na Uherskohradišťsku ovládá. Je držitelkou značky Tradiční výrobek Slovácka a v roce 2019 získala za krojové vyšívání Cenu Vladimíra Boučka, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Celý článek

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Už v roce 1785 začal rod Volfů vyrábět v Kolovči na Domažlicku tradiční lidovou keramiku. Hrnčířskému řemeslu, které se tu po celou dobu předává z otce na syna, se Volfovi věnují už po sedm generací. A dodnes se tu pracuje naprostou stejnými technologickými postupy jako kdysi. I v této těžké době se Martin Volf snaží řemeslo udržet.

Celý článek

Macramé neboli drhání

Macramé neboli drhání

Tato technika, která opět získává na oblibě, spočívá v ručním vázání různorodých geometrických vzorů z provázků a přízí. Pochází už ze starověké Číny.

Celý článek

Jak pracovat s tavnou pistolí

Jak pracovat s tavnou pistolí

Tavné lepicí pistole nabízejí rozmanité možnosti použití. Usnadní vám práci při výrobě či aranžování dekorativních předmětů, ale i lepení podlah nebo nejrůznějších opravách v domácnosti.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.