Natírání dveří či okenních rámů zvládnou s přehledem (a úsměvem) i šikovné kutilky

Natíráme okna a dveře

Zdá se vám, že nátěr na oknech či dveřích už by potřeboval obnovit, ale netroufáte si pustit se do toho svépomocí? S našimi radami to jistě zvládnete.

Před začátkem natírání se vyplatí důkladně odstranit starý nátěr. Nový pak lépe a déle drží a další opakování pracné procedury alespoň o pár let oddálíte.

Na větší plochy lze použít také stříkací soupravu pro nízkotlaký nástřik

 

Jak se zbavit starého nátěru

Aby se různé typy barev či laků s dřevěným podkladem dobře spojily a mohly dřevo dobře a dlouho ochránit, je nutné původní nátěr pečlivě odstranit. K tomu dobře poslouží horkovzdušné opalovací pistole. A pak bude následovat broušení. Proud horkého vzduchu zbytky starého nátěru narušuje a rozpouští, takže ho můžete pomocí špachtle či natěračské škrabky (bývá součástí příslušenství pistolí) snadno odstranit. Teplota vzduchu dosahuje u většiny prodávaných typů maxima kolem šesti set stupňů a lze ji regulovat. Dražší typy mívají digitální nastavení teploty, regulaci průtoku vzduchu a více příslušenství. K tomu základnímu patří nástavce, jejichž nasazení na ústí pistole umožní regulovat a usměrnit proud horkého vzduchu. Při opalování dveří tak můžete využít plochý nástavec, na čištění rámů zasklených oken pak nástavce s clonou proti praskání skla. Někteří kutilové dávají přednost opalování propanbutanovým hořákem či letlampou s plynovou kartuší. Plynové opalovačky jsou velmi efektivní, ale dřevo snadno spálí, takže pokud chcete opálit starou barvu a pak použít bezbarvý lak, je lepší použít horkovzdušnou pistoli.

Horkovzdušné pistole můžeme využít pro odstranění syntetických i vodou ředitelných barev

 

Broušení a tmelení

Po odstranění laku je nutné dřevo obrousit a v případě potřeby zatmelit. K broušení použijeme excentrickou či vibrační brusku, pracovat lze i s brusným kotoučem na flexe nebo vrtačce. Čím lépe se nám podaří očistit dřevo při opalování, tím menší bude spotřeba kotoučů nebo pásů brusného papíru. Zbytky laku je totiž rychle zanáší. Pro broušení větších ploch je vhodnější excentrická bruska, s níž dosáhnete celistvějšího opracování bez stop po brusném kotouči. Je třeba počítat s tím, že má větší úběr materiálu a nedostanete se s ní do rohů. Na ty je lépe použít vibrační brusku. Alternativou na pomezí obou zmíněných typů brusek je takzvaná delta bruska, nazvaná podle tvaru brusné desky. S tou je možné brousit i rohy a vnitřky hran, což oceníte zvláště při čištění rámů oken. Brusný papír používáme vždy v posloupnosti od hrubšího k jemnějšímu zrnu, u brusek s odsáváním prachu nasazujeme papír s perforací nebo použijeme nástavec, který do papíru potřebné otvory udělá. Hlubší zářezy a praskliny zatmelíme tmelem na dřevo.

Při odstraňování zbytků barev z okenních rámů můžeme použít i chemický odstraňovač nátěrů

 


Dobré rady

  • Při broušení větších ploch vibrační bruskou ušetříte, když si brusné papíry nastříháte z běžných smirkových archů.
  • U větších ploch lze dosáhnout rovnoměrného nátěru pomocí tzv. stříkacího centra, což je nízkotlaký systém stříkacích pistolí.
  • Používejte štětce určené pro daný typ nátěrové hmoty (lazury, akryláty, syntetika atd.), práce vám půjde mnohem lépe.

 


Text: gur; foto: archiv firem

Další články

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek

Objevte kouzlo quillingu

Objevte kouzlo quillingu

Už jste někdy vyzkoušeli techniku, která využívá papírové proužky stočené do spirálek a dalších tvarů k vytváření půvabných objektů? Pokud ne, máte nyní možnost se s ní seznámit.

Celý článek