Nástrahy léta

V létě konečně můžete se svým psem strávit spoustu času venku a věnovat se romanitým společným aktivitám. Ale pozor, ani v tomto období péči o svého mazlíčka nepodceňujte.

Stejně jako člověk i zvíře se může přehřát a dostat úpal. U psa je to o to komplikovanější, že nemá potní žlázy po těle, neochlazuje se tak celým povrchem těla. Pes se ochlazuje přes sliznici jazyka a horních cest dýchacích. Tím, že zrychlí dech, proud vzduchu ochlazuje povrch jazyka a silně prokrvený povrch dýchacích cest. Právě proto má pes v horkých dnech jazyk vyplazený a zrychleně dýchá. Samozřejmě, že se ochladí třeba i koupelí v chladné vodě, ale bez ní je jeho termoregulace méně efektivní než u člověka.

K přehřátí může dojít dvěma způsoby. Tím nejčastějším je nadměrná fyzická aktivita v horkém počasí. Proto, pokud teploty venku vystoupí k tropickým úrovním, nenuťte svého psa ke sportovním výkonům. I delší procházka na pálícím poledním slunci může mít nepříjemné následky.

 

Záněty očí a uší

Vysoké letní teploty napomáhají bohužel i k bouřlivému rozvoji mikroorganismů. Především u plemen, která mají převislé uši, může snadno dojít k jejich zánětu. Dochází k nim především při koupání, kdy voda vnikne psovi do zvukovodu. Příznakem je třepání hlavou, zvýšená sekrece ušního mazu a typický zápach. Záněty uší není radno podceňovat, v případě počínajících příznaků je dobré hned vyhledat veterináře.

Druhým nejčastějším problémem jsou záněty očí. Zvýšený výskyt pylu a prachu ve vzduchu v létě může způsobit problémy s očními spojivkami. Nejdřív se dráždění spojivek projevuje nadměrným slzením a tvorbou „ospalků“. Pak dochází k zarudnutí sliznice, což zjistíme odhrnutím spodního víčka.

Zánětům očí, pokud se včas zachytí, lze předejít pravidelným vyplachováním očními kapkami. Druh kapek je lepší konzultovat s veterinářem.

 

Horký asfalt nebo strniště

V létě číhá nebezpečí i na psí tlapky. Letní slunce dokáže rozpálit asfalt i beton na opravdu vysoké teploty. Majitel psa si toho není vědom, pokud nejde se psem bos. Proto je dobré se takovým místům na letních procházkách raději vyhýbat. Nebezpečí ale číhá i ve volné přírodě. Třeba přechod sklizeného pole se může stát pro psa nejen utrpením, někdy se na něm i zraní. Ostré hroty suché slámy způsobují poranění kůže mezi jednotlivými polštářky tlapek. Nebezpečné jsou také ostré osiny, které se rády zapichují především do nejměkčích částí psích tlapek. Na veterinu pak přicházejí majitelé psů, že jejich mazlíček kulhá a stále si okusuje tlapku. Při pečlivé prohlídce pak najde lékař zapíchnutou osinu. Raději proto volte cestu bezpečnějším terénem.


Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek