Nástrahy léta

V létě konečně můžete se svým psem strávit spoustu času venku a věnovat se romanitým společným aktivitám. Ale pozor, ani v tomto období péči o svého mazlíčka nepodceňujte.

Stejně jako člověk i zvíře se může přehřát a dostat úpal. U psa je to o to komplikovanější, že nemá potní žlázy po těle, neochlazuje se tak celým povrchem těla. Pes se ochlazuje přes sliznici jazyka a horních cest dýchacích. Tím, že zrychlí dech, proud vzduchu ochlazuje povrch jazyka a silně prokrvený povrch dýchacích cest. Právě proto má pes v horkých dnech jazyk vyplazený a zrychleně dýchá. Samozřejmě, že se ochladí třeba i koupelí v chladné vodě, ale bez ní je jeho termoregulace méně efektivní než u člověka.

K přehřátí může dojít dvěma způsoby. Tím nejčastějším je nadměrná fyzická aktivita v horkém počasí. Proto, pokud teploty venku vystoupí k tropickým úrovním, nenuťte svého psa ke sportovním výkonům. I delší procházka na pálícím poledním slunci může mít nepříjemné následky.

 

Záněty očí a uší

Vysoké letní teploty napomáhají bohužel i k bouřlivému rozvoji mikroorganismů. Především u plemen, která mají převislé uši, může snadno dojít k jejich zánětu. Dochází k nim především při koupání, kdy voda vnikne psovi do zvukovodu. Příznakem je třepání hlavou, zvýšená sekrece ušního mazu a typický zápach. Záněty uší není radno podceňovat, v případě počínajících příznaků je dobré hned vyhledat veterináře.

Druhým nejčastějším problémem jsou záněty očí. Zvýšený výskyt pylu a prachu ve vzduchu v létě může způsobit problémy s očními spojivkami. Nejdřív se dráždění spojivek projevuje nadměrným slzením a tvorbou „ospalků“. Pak dochází k zarudnutí sliznice, což zjistíme odhrnutím spodního víčka.

Zánětům očí, pokud se včas zachytí, lze předejít pravidelným vyplachováním očními kapkami. Druh kapek je lepší konzultovat s veterinářem.

 

Horký asfalt nebo strniště

V létě číhá nebezpečí i na psí tlapky. Letní slunce dokáže rozpálit asfalt i beton na opravdu vysoké teploty. Majitel psa si toho není vědom, pokud nejde se psem bos. Proto je dobré se takovým místům na letních procházkách raději vyhýbat. Nebezpečí ale číhá i ve volné přírodě. Třeba přechod sklizeného pole se může stát pro psa nejen utrpením, někdy se na něm i zraní. Ostré hroty suché slámy způsobují poranění kůže mezi jednotlivými polštářky tlapek. Nebezpečné jsou také ostré osiny, které se rády zapichují především do nejměkčích částí psích tlapek. Na veterinu pak přicházejí majitelé psů, že jejich mazlíček kulhá a stále si okusuje tlapku. Při pečlivé prohlídce pak najde lékař zapíchnutou osinu. Raději proto volte cestu bezpečnějším terénem.


Další články

Nenáročná rdesna

Nenáročná rdesna

Máte štěstí, že máte zahradu blízko potoka, nebo jí voda přímo protéká? Pokud přemýšlíte, jak přirozeně zpevnit či pokrýt jeho břehy, mohla by vám pomoci skromná, a přitom krásná rdesna.

Celý článek

Ozdobná koule s tújí

Ozdobná koule s tújí

Nevíte, co s ostříhanými větvičkami tújí? Použijte je k výrobě této jednoduché dekorace. Budete ji mít hotovou za chvilku a může vám zdobit stůl celou zimu.

Celý článek

​ Krabičky na karty

​ Krabičky na karty

Pěkná dřevěná krabička se může stát vděčným dárkem, zejména pokud ji vlastnoručně vyzdobíte a vytvoříte tak jedinečný kousek. Může sloužit třeba jako úschovna na karty.

Celý článek

Hruškové mlsání

Hruškové mlsání

Dopřejte si sladkou tečku za podzimním menu v podobě hruškového koláče, muffinu nebo slaďoučké pečené hrušky. Určitě si trochu toho ovocného mlsání zasloužíte!

Celý článek

Přečtěte si

Na statku v České Kanadě

Na statku v České Kanadě

www.chatar-chalupar.cz

Projíždíte-li Radíkovem, nemůžete si nevšimnout krásně opraveného statku se zdobenými zelenobílými vraty. Srdce každého milovníka dobře udělaných rekonstrukcí však zaplesá i uvnitř.

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

www.peknebydleni.cz

Zdálo by se, že u bydlení nás už nic nemůže překvapit. Mění se sice technologie konstrukcí, vyvíjí se životní styl, zdokonalují se domácí spotřebiče, ale podstata zůstává stejná, stále potřebujeme prostory pro spaní, hygienu, vaření a stolování, odpočinek a vzájemnou komunikaci. Ale všechno může vypadat i jinak…