Nástrahy léta

V létě konečně můžete se svým psem strávit spoustu času venku a věnovat se romanitým společným aktivitám. Ale pozor, ani v tomto období péči o svého mazlíčka nepodceňujte.

Stejně jako člověk i zvíře se může přehřát a dostat úpal. U psa je to o to komplikovanější, že nemá potní žlázy po těle, neochlazuje se tak celým povrchem těla. Pes se ochlazuje přes sliznici jazyka a horních cest dýchacích. Tím, že zrychlí dech, proud vzduchu ochlazuje povrch jazyka a silně prokrvený povrch dýchacích cest. Právě proto má pes v horkých dnech jazyk vyplazený a zrychleně dýchá. Samozřejmě, že se ochladí třeba i koupelí v chladné vodě, ale bez ní je jeho termoregulace méně efektivní než u člověka.

K přehřátí může dojít dvěma způsoby. Tím nejčastějším je nadměrná fyzická aktivita v horkém počasí. Proto, pokud teploty venku vystoupí k tropickým úrovním, nenuťte svého psa ke sportovním výkonům. I delší procházka na pálícím poledním slunci může mít nepříjemné následky.

 

Záněty očí a uší

Vysoké letní teploty napomáhají bohužel i k bouřlivému rozvoji mikroorganismů. Především u plemen, která mají převislé uši, může snadno dojít k jejich zánětu. Dochází k nim především při koupání, kdy voda vnikne psovi do zvukovodu. Příznakem je třepání hlavou, zvýšená sekrece ušního mazu a typický zápach. Záněty uší není radno podceňovat, v případě počínajících příznaků je dobré hned vyhledat veterináře.

Druhým nejčastějším problémem jsou záněty očí. Zvýšený výskyt pylu a prachu ve vzduchu v létě může způsobit problémy s očními spojivkami. Nejdřív se dráždění spojivek projevuje nadměrným slzením a tvorbou „ospalků“. Pak dochází k zarudnutí sliznice, což zjistíme odhrnutím spodního víčka.

Zánětům očí, pokud se včas zachytí, lze předejít pravidelným vyplachováním očními kapkami. Druh kapek je lepší konzultovat s veterinářem.

 

Horký asfalt nebo strniště

V létě číhá nebezpečí i na psí tlapky. Letní slunce dokáže rozpálit asfalt i beton na opravdu vysoké teploty. Majitel psa si toho není vědom, pokud nejde se psem bos. Proto je dobré se takovým místům na letních procházkách raději vyhýbat. Nebezpečí ale číhá i ve volné přírodě. Třeba přechod sklizeného pole se může stát pro psa nejen utrpením, někdy se na něm i zraní. Ostré hroty suché slámy způsobují poranění kůže mezi jednotlivými polštářky tlapek. Nebezpečné jsou také ostré osiny, které se rády zapichují především do nejměkčích částí psích tlapek. Na veterinu pak přicházejí majitelé psů, že jejich mazlíček kulhá a stále si okusuje tlapku. Při pečlivé prohlídce pak najde lékař zapíchnutou osinu. Raději proto volte cestu bezpečnějším terénem.


Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.