Namnožte si levanduli

Pečovat o levanduli zvládne každý. Můžete si ji vypěstovat ze semínek, nebo jednodušeji z takzvaných řízků. Poradíme vám, jak na to.

Jak řízkovat

Přinesli jste si z obchodu vzrostlou levanduli v květináči a chtěli byste si ji namnožit? Zkuste to pomocí řízků. Postup řízkování levandule je jednoduchý.

 


1. Zhruba v polovině jara nebo v létě je ostříhejte celé větvičky a z nich nastříhejte řízky o délce zhruba 7 až 10 cm.

 

 

2. Řízky ponořte (asi 1 cm délky) do zakořeňovacího stimulátoru (zakoupíte v zahradnictví) a zasaďte 4 až 5 cm hluboko (po 3 až 5 kusech) do speciálního substrátu určeného k výsevu nebo množení. Dejte je do pařeniště nebo řízky překryjte průsvitnou fólií. Nezapomeňte udržovat substrát vlhký.

 

 

3. Řízky by měly zakořenit během 3 až 4 týdnů. Levandule sice potřebuje dostatek slunečního světla, ale řízkované rostlinky raději nechte v polostínu, dokud nezakoření a neobrazí.

 

Co má ráda

Levandule potřebuje propustnou, nejlépe písčitou půdu a dobré odvodnění. Dobře se jí daří na mírně svažitých místech.

Můžete hnojit dolomitem a vápenatými hnojivy.

Mladou levanduli pravidelně zalévejte, starším rostlinám přiměřená zálivka prospěje, ale není příliš nutná.

Levanduli je třeba pravidelně sestříhávat, což platí již pro mladé rostlinky. Poprvé rostliny zastřihněte na jaře, podruhé po odkvětu (začátkem srpna). Vždy stříhejte tak, aby na odstřižených místech zůstaly ještě lístečky, nikdy nestříhejte do dřeva. Velmi důležité je po odkvětu ustřihnout také stonky s květy a poté provést další sestřižení celé rostliny – mírně nad úroveň nových lístečků, které vyrašily na jaře po prvním stříhání.

Sklizeň a sušení

Levandulové květy můžete sklízet na sušení, a to buď do dekorativních svazků nebo pro výrobu levandulového čaje či koření. Sušte je rozložené na stolech nebo ve svazcích zavěšených květy dolů. Svazky skladujeme v krabicích nebo ve skříni, nejlépe zabalené do papíru. Sušený květ skladujte stejně jako čaj a koření, tedy nejlépe ve skleněných lahvích se zábrusem.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Kapsáře, pytlíky na bačkory, ale i šitá zvířátka z Pardubic

Kapsáře, pytlíky na bačkory, ale i šitá zvířátka z Pardubic

Už jsme vám představili činnost sociálně terapeutické dílny z Ústí nad Orlicí, která působí pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti CEDR Pardubice a v níž se vyrábějí mimo jiné panenky waldorfského typu nebo plstěné míčky. Tentokrát se podíváme přímo do Pardubic. I zdejší dílny CEDRu jsou tu pro lidi s mentálním postižením.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.