Namnožte si levanduli

Pečovat o levanduli zvládne každý. Můžete si ji vypěstovat ze semínek, nebo jednodušeji z takzvaných řízků. Poradíme vám, jak na to.

Jak řízkovat

Přinesli jste si z obchodu vzrostlou levanduli v květináči a chtěli byste si ji namnožit? Zkuste to pomocí řízků. Postup řízkování levandule je jednoduchý.

 


1. Zhruba v polovině jara nebo v létě je ostříhejte celé větvičky a z nich nastříhejte řízky o délce zhruba 7 až 10 cm.

 

 

2. Řízky ponořte (asi 1 cm délky) do zakořeňovacího stimulátoru (zakoupíte v zahradnictví) a zasaďte 4 až 5 cm hluboko (po 3 až 5 kusech) do speciálního substrátu určeného k výsevu nebo množení. Dejte je do pařeniště nebo řízky překryjte průsvitnou fólií. Nezapomeňte udržovat substrát vlhký.

 

 

3. Řízky by měly zakořenit během 3 až 4 týdnů. Levandule sice potřebuje dostatek slunečního světla, ale řízkované rostlinky raději nechte v polostínu, dokud nezakoření a neobrazí.

 

Co má ráda

Levandule potřebuje propustnou, nejlépe písčitou půdu a dobré odvodnění. Dobře se jí daří na mírně svažitých místech.

Můžete hnojit dolomitem a vápenatými hnojivy.

Mladou levanduli pravidelně zalévejte, starším rostlinám přiměřená zálivka prospěje, ale není příliš nutná.

Levanduli je třeba pravidelně sestříhávat, což platí již pro mladé rostlinky. Poprvé rostliny zastřihněte na jaře, podruhé po odkvětu (začátkem srpna). Vždy stříhejte tak, aby na odstřižených místech zůstaly ještě lístečky, nikdy nestříhejte do dřeva. Velmi důležité je po odkvětu ustřihnout také stonky s květy a poté provést další sestřižení celé rostliny – mírně nad úroveň nových lístečků, které vyrašily na jaře po prvním stříhání.

Sklizeň a sušení

Levandulové květy můžete sklízet na sušení, a to buď do dekorativních svazků nebo pro výrobu levandulového čaje či koření. Sušte je rozložené na stolech nebo ve svazcích zavěšených květy dolů. Svazky skladujeme v krabicích nebo ve skříni, nejlépe zabalené do papíru. Sušený květ skladujte stejně jako čaj a koření, tedy nejlépe ve skleněných lahvích se zábrusem.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…