Nábytek v barvách

Už vás omrzel nábytek v odstínech přírodního dřeva? Nebo chcete dát starým zašlým kouskům nový šmrnc? Nebojte se sáhnout i po výraznějších barvách.

Říká se, že život je změna. Proto se možná začali prodejci nábytku i zákazníci, kteří si chtěli nově vybavit byt, dům či chalupu, poohlížet po inspiraci v jiných zemích. Bílý, smetanový nebo světle šedý nábytek v tak zvaném provensálském nebo anglickém stylu, s jemným zdobením připomínajícím poklidné doby našich prababiček, se stal u nás rychle velmi populárním. Následoval ho – ve stejných světlých barvách, ale ve střízlivém designu – nábytek ve skandinávském stylu. K těmto světlým odstínům se postupně přidávaly jemné odstíny modrošedé, tyrkysové i temně červené. Ve stylu hesla „čím starší, tím lepší“ se nábytku začal uměle dodávat vzhled letitosti – pomocí různých technik patinování pak pod bílým nebo jinak barevným nátěrem prosvítaly tmavší „odřené“ hrany.

Barevný nábytek můžete kombinovat i s kontrastně barevnými stěnami

Výlety za exotikou

Dovážený nábytek z exotických krajin trochu svou robustností připomíná vybavení našich starých chalup, proto tu nepůsobí tak cizorodě, jak by se třeba mohlo zdát. Ale mluvíme o barvách. Vedle zařízení z týkového i jiného exotického dřeva v přírodní barevnosti se na našem trhu objevil nábytek ze znovupoužitého týkového dřeva většinou z lodí, které na sobě nese zbytky nejrůznějších barev. Možná jsou tyto „odřené“ barvy někdy dodávány později, ale to nic nemění na faktu, že tyto židle, stolky, skříňky a skříně vypadají velice zajímavě a můžou být ozdobou jak moderního interiéru, tak staročeské chalupy.

Odstíny modré a tyrkysové nábytku sluší

Od přírodní k fialové

Nemusíme ale zůstat jen u decentních barev. Naši předci používali přírodní barviva, jejichž škála nebyla tak bohatá. Současní výrobci jsou schopni namíchat desetitisíce barevných odstínů, od tlumených po zářivé. Na trhu jsou lazurovací barvy, které jsou tlumenější a je pod nimi vidět kresba dřeva, nebo krycí barvy od matných přes polomatné, se saténovým vzhledem až po lesklé.

Díky žluté se i jinak fádní pokoj rozveselí a ožije

Nemusíme se bát ani hodně výrazných barev, jako je žlutá, oranžová, růžová nebo fialová. Takovým nábytkem ovšem nevybavíme celý interiér. Postačí jen jeden kousek v místnosti, aby ji osvěžil, třeba odkládací nebo noční stolek, židle, police. Stejná barva se pak může objevit v menší míře na některém doplňku – třeba na polštáři, hodinách, koberečku, váze.

Barevným nátěrem dáte starým kouskům nábytku opět šmrnc

Oživte starý interiér

Pokud máte v pokoji nebo ložnici starší nábytek v přírodní barevnosti, který se vám už trochu okoukal, ale je stále zachovalý a funkční, nemusíte ho hned prodávat. Postačí vyměnit jednu skříňku nebo ho doplnit novou komodou. V obchodech najdete vhodných kousků spoustu. A jestliže jste zruční a rozumíte si se štětcem, kupte si plechovku barvy a některému kusu nábytku dejte nový, pestřejší kabát sami. Když ještě vyměníte původní ohmatané úchytky třeba za keramické, uvidíte, jak místnost prokoukne.

Skříňka v neobvyklé fialové barvě s detaily v antik provedení vnese do interiéru ducha orientu

 

Barevná komoda se může stát nejvýraznějším kouskem zdobícím interiér

 


Text: tvr; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Pokojové mini skleníky

Pokojové mini skleníky

Interiérové mini skleníky jsou nejen krásnou dekorací, ale umí pokojovým rostlinám či bylinkám poskytnout i teplejší a vlhčí mikroklima. Jejich podoby jsou různé. Mohou být jednoduché, romanticky zdobné i moderní s osvětlením a dálkovým ovládáním.

Celý článek

Kam odložit kabát

Kam odložit kabát

Věšáky jsou v domácnostech mnohdy v roli opomíjené popelky a jejich důležitost si často uvědomíme až v okamžiku, kdy na nějakém místě schází.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.