Macramé neboli drhání

Tato technika, která opět získává na oblibě, spočívá v ručním vázání různorodých geometrických vzorů z provázků a přízí. Pochází už ze starověké Číny.

Historie techniky macramé je opravdu starobylá. Číňané a také Arabové používali dekorativní uzlíky ke zdobení slavnostních kostýmů a při výrobě textilních obrazů a dekorativních závěsů na zeď. Původ slova macramé se odvozuje od arabského slova „migramah“, což znamená vyšívaný závoj nebo okrasný lem.

Z arabských zemí se tato technika rozšířila do Evropy. Již ve středověku přišla do Španělska a odtud dále do dalších zemí Evropy.
Macramé bylo díky hnutí Hippie v módě v 70. letech minulého století, poté se na ně trochu zapomnělo. Nyní došlo k jeho velké obrodě. Interiérový design, především moderní skandinávský styl bydlení, bohostyl a hygge, se staly novou cílovou oblastí této jedinečné techniky.

 

Macramé taška

 

Vyrobte si podle našeho návodu tašku, kterou můžete využít nejen jako vzdušnou letní kabelku, ale také na nákupy nebo na pláž.

Budete potřebovat:

  • přízi na macramé tloušťky 3 mm, celkem 108 m
  • dvě klipsy
  • nůžky
  • krejčovský metr
  • kousek kartonu
 


Podvojný plochý uzel

 

A Potřebujete čtyři příze, dvě střední na oporu a dvě krajní. Přízi přeložte na polovinu a připevněte ji k dřevěné tyčce (nebo k uchu tašky), totéž udělejte ještě jednou. Máte tedy čtyři vedle sebe ležící příze.

 

B Vezměte z nich dvě střední a přes ně budete vázat krajní, čímž vytvoříte dvě části jednoho uzle. Začněte s první částí a to tak, že obě krajní příze svážete současně podle obrázku. Levá příze jde horem přes středové příze a pravá příze se pod ní a pod středovými přízemi podvlékne.

 

C Dobře utáhněte.

 

D Poté uvažte druhou část uzlu stejně, jako první, jen zrcadlově obráceně.

 

E Utáhněte, a podvojný plochý uzel je hotový.


Postup taška

 

1 Na ucho budete potřebovat 3 kusy příze, každý o délce 4 m. Na tělo tašky potřebujete 32 kusů o délce 3 m. Nejprve začněte vytvářet ucho tašky. Příze přeložte napůl a podle obrázku je sepněte tak, aby ležely jedna vedle druhé. Rozdělte je na tři části a upleťte z nich copánek tak, aby příze stále ležely vedle sebe.

 

2 Upletený cop na konci sepněte.

 

3 Vyměřte si, jak dlouhá ucha budete u tašky chtít, a podle toho cop zastřihněte. Nezapomeňte nechat kus navíc na přeložení. Poté konce copu přeložte přes sebe v délce alespoň 10 cm a svažte je.

 

4 Nyní vezměte přízi dlouhou minimálně 2,5 m (záleží na tom, jak velkou část máte svázanou). Přízi podle obrázku položte tak, aby nalevo vznikla smyčka a napravo kratší, přesahující konec. Nyní začněte delším koncem zprava doleva copy omotávat.

 

5 Jakmile omotáte celý spoj, provlékněte konec příze smyčkou a zatáhněte pevně za kratší konec příze, který máme vpravo. Tím smyčku a levý konec upevníte uvnitř svazku.

 

6 Zbytky přízí odstřihněte a máte hotové ucho.

 

7 Stejně vytvořte druhé ucho tašky.

 

8 Na ucho tašky v místě spoje připevněte připravenou přízi. Přízi přeložte napůl a podle obrázku ji uchyťte na ucho. Pevně utáhněte.

 

9 Nyní pravý kus příze omotejte kolem ucha podle obrázku. Utáhněte a totéž, zrcadlově obráceně, udělejte s levým kusem příze.

 

10 Takto připevněte celkem 12 přeložených kusů. Totéž udělejte na druhém uchu.

 

11 Poslední přízí na každé straně svažte obě ucha k sobě tak, že mezi nimi necháte prostor široký asi 7 cm.

 

12 Na tuto přízi navažte 4 další příze stejně, jako jste to udělali na uchu tašky. Totéž vytvořte na druhé straně.

 

13 Nyní svažte vždy 4 příze k sobě a to tak, že na nich uděláte celkem dva kompletní podvojné ploché uzle. Viz postup vytváření uzlu.

 

14 Z kartonu si ustřihněte proužek o výšce 2 cm, ten vám bude měřit vzdálenost uzlů od sebe. Uzly v další řadě važte křížem, jako byste pokládali cihly. Ze dvou uzlů v první řadě vezměte dvě a dvě vedle sebe ležící vlákna (ve středu mezi horními uzly) a vytvořte na nich dva uzly. Příze, která byla v první řadě středová, je nyní krajní, a opačně. Viz obrázek.

 

15 Takto vytvořte řadu po celém obvodu tašky. Nejlépe se vám budou uzly vázat, když budete mít tašku zavěšenou, třeba na ramínku.

 

16 Stejným způsobem pokračujte dál tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované délky tašky.

 

17 Nyní přední a zadní část tašky položte na sebe v místě uzlů. Vždy přední a zadní uzel svažte dohromady tak, že dvě příze necháte jako postranní a z šesti přízí vytvoříte střed, kolem něhož budete příze vázat stejně, jako jste to dělali dosud

 

18 Počet navázaných uzlů nyní zvyšte na čtyři.

 

19 Tímto způsobem vytvořte dno tašky. Zbývající příze zastřihněte jako třásně. Taška je hotová.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Praktické penály z PET lahví

Praktické penály z PET lahví

Pevné penály na psací potřeby se hodí nejen do školy, ale například i na cesty. Můžete si do nich uložit i výtvarné pomůcky jako štětce, špachtle či nůžky. Vyrobíte je snadno podle našeho návodu.

Celý článek

Jaroslav Pahorecký: Drát mám v ruce každý den

Jaroslav Pahorecký: Drát mám v ruce každý den

Říká o sobě, že se k drátenictví dostal z nudy. „Prohlížel jsem internet a narazil přitom na různé drátenické techniky. Jsem vyučený zámečník a k železu mám blízko, tak mě to začalo zajímat,“ popisuje rodák z Volar, Jaroslav Pahorecký. Dnes se tomuto řemeslu věnuje už deset let.

Celý článek