Macešková taška

Mozaika z oblíbených květin vytváří oslnivou přední stranu možná trochu staromódní tašky.

Pokud se necítíte na pletení takového množství obrázkových čtverců, udělejte přední stranu stejným způsobem jako jednodušší zadní stranu. Zadní strana se skládá z jednobarevných dílů, které obklopují jeden květinový čtverec.

Materiál: vlna č. 3 (tenká) v různých barvách, jeden pár pletacích jehlic velikosti 6 (4 mm), dvě dřevěná „ucha“ (i podomácku vyrobená, např. z ramínka) o délce přibližně 28 cm a s volným prostorem cca 21 cm
Měřítko: 21 ok na 10 cm
Velikost: taška ve tvaru čtverce, délka strany cca 33 cm

POSTUP
Uplést šest čtverců s Maceškou, čtyři s Jasmínem a osm jednobarevných čtverců různých barev. Na přední stranu tašky se použije devět obrázkových čtverců. Zadní stranu bude tvořit osm jednobarevných čtverců se zbývajícím obrázkovým čtvercem (Jasmín) uprostřed. Lemovka: Vzít přízi libovolné barvy a pokračovat v řetízku uzavíraných ok okraje tří horních čtverců. Nabrat a hladce uplést 23 ok z každého čtverce a 2 oka z každého švu mezi čtverci; 73 ok. Začít řadou obrace, plést 29 řad v lícovém žerzeji. Uzavřít. Stejným způsobem udělat lemovku na druhé straně tašky.
Sestavení: Pleteninu opatrně přežehlit. Lemovku provléknout uchem tašky a přehnout ji podél okraje tří horních čtverců. Sešít okraj z uzavíraných ok se švem na rubové straně. Totéž udělat s druhou stranou tašky. Obě strany tašky položit k sobě rubem dovnitř. Okraje spojit z rubové části sešitím jednotlivých vláken z obou okrajů.


Maceška

Příze: vlna č. 3 (tenká); barvy: světle žlutozelená, purpurová, tmavě fialová, tmavě modrofialová, sytě žlutá, oranžovohnědá
Další potřeby: jeden pár pletacích jehlic, jehla na vlnu

Přízí A nahodit 25 ok nahazováním přes palec. Začít řadou hladce, plést v lícovém žerzeji. Liché lícové řady se čtou zprava doleva, sudé rubové řady zleva doprava, jak naznačuje číslování ve schématu. Po dokončení řady 31 uzavřít hladce.
Na závěr upravit boční strany čtverce. Pleteninu položit lícem nahoru, vzít přízi A, nabrat a na rubu uplést 25 ok podél jedné strany. Pak uzavřít hladce. To samé udělat s druhou stranou.
Vzít jehlu na vlnu, žlutou a oranžovohnědou přízi. Podle schématu a barevného klíče vyšít ozdobné prvky.


Jasmín

Příze: vlna č. 3 (tenká); barvy: nebeská modř, bílá, zlatá, tmavě zelená
Další potřeby: jeden pár pletacích jehlic, jehla na vlnu

Přízí A nahodit 25 ok nahazováním přes palec. Začít řadou hladce, plést v lícovém žerzeji. Liché lícové řady se čtou zprava doleva, sudé rubové řady zleva doprava, jak napovídá číslování ve schématu. Po dokončení řady 31 uzavřít hladce.
Na závěr upravit boční strany čtverce. Pleteninu položit lícem nahoru. Vzít přízi A, nabrat a na rubu uplést 25 ok podél jedné strany. Pak uzavřít hladce. To samé udělat s druhou stranou.
Jehlou na vlnu a tmavě zelenou přízí vyšít podle schématu vyznačená oka.

 

zadní strana


Text a foto: vydavatelství Metafora

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.