Macešková taška

Mozaika z oblíbených květin vytváří oslnivou přední stranu možná trochu staromódní tašky.

Pokud se necítíte na pletení takového množství obrázkových čtverců, udělejte přední stranu stejným způsobem jako jednodušší zadní stranu. Zadní strana se skládá z jednobarevných dílů, které obklopují jeden květinový čtverec.

Materiál: vlna č. 3 (tenká) v různých barvách, jeden pár pletacích jehlic velikosti 6 (4 mm), dvě dřevěná „ucha“ (i podomácku vyrobená, např. z ramínka) o délce přibližně 28 cm a s volným prostorem cca 21 cm
Měřítko: 21 ok na 10 cm
Velikost: taška ve tvaru čtverce, délka strany cca 33 cm

POSTUP
Uplést šest čtverců s Maceškou, čtyři s Jasmínem a osm jednobarevných čtverců různých barev. Na přední stranu tašky se použije devět obrázkových čtverců. Zadní stranu bude tvořit osm jednobarevných čtverců se zbývajícím obrázkovým čtvercem (Jasmín) uprostřed. Lemovka: Vzít přízi libovolné barvy a pokračovat v řetízku uzavíraných ok okraje tří horních čtverců. Nabrat a hladce uplést 23 ok z každého čtverce a 2 oka z každého švu mezi čtverci; 73 ok. Začít řadou obrace, plést 29 řad v lícovém žerzeji. Uzavřít. Stejným způsobem udělat lemovku na druhé straně tašky.
Sestavení: Pleteninu opatrně přežehlit. Lemovku provléknout uchem tašky a přehnout ji podél okraje tří horních čtverců. Sešít okraj z uzavíraných ok se švem na rubové straně. Totéž udělat s druhou stranou tašky. Obě strany tašky položit k sobě rubem dovnitř. Okraje spojit z rubové části sešitím jednotlivých vláken z obou okrajů.


Maceška

Příze: vlna č. 3 (tenká); barvy: světle žlutozelená, purpurová, tmavě fialová, tmavě modrofialová, sytě žlutá, oranžovohnědá
Další potřeby: jeden pár pletacích jehlic, jehla na vlnu

Přízí A nahodit 25 ok nahazováním přes palec. Začít řadou hladce, plést v lícovém žerzeji. Liché lícové řady se čtou zprava doleva, sudé rubové řady zleva doprava, jak naznačuje číslování ve schématu. Po dokončení řady 31 uzavřít hladce.
Na závěr upravit boční strany čtverce. Pleteninu položit lícem nahoru, vzít přízi A, nabrat a na rubu uplést 25 ok podél jedné strany. Pak uzavřít hladce. To samé udělat s druhou stranou.
Vzít jehlu na vlnu, žlutou a oranžovohnědou přízi. Podle schématu a barevného klíče vyšít ozdobné prvky.


Jasmín

Příze: vlna č. 3 (tenká); barvy: nebeská modř, bílá, zlatá, tmavě zelená
Další potřeby: jeden pár pletacích jehlic, jehla na vlnu

Přízí A nahodit 25 ok nahazováním přes palec. Začít řadou hladce, plést v lícovém žerzeji. Liché lícové řady se čtou zprava doleva, sudé rubové řady zleva doprava, jak napovídá číslování ve schématu. Po dokončení řady 31 uzavřít hladce.
Na závěr upravit boční strany čtverce. Pleteninu položit lícem nahoru. Vzít přízi A, nabrat a na rubu uplést 25 ok podél jedné strany. Pak uzavřít hladce. To samé udělat s druhou stranou.
Jehlou na vlnu a tmavě zelenou přízí vyšít podle schématu vyznačená oka.

 

zadní strana


Text a foto: vydavatelství Metafora

Další články

Dřevěné stolečky

Dřevěné stolečky

Vlastnoručně vyrobené stolečky vás budou těšit, a navíc budou i praktickou pomůckou v domácnosti. Vkusně jimi vyplníte prostor v obývacím pokoji nebo venku na terase.

Celý článek

Mísa s kamínky

Mísa s kamínky

Dáváte rádi věcem novou podobu? Starou bambusovou mísu můžete ozvláštnit nalepenými kameny, které zalijete betonovou směsí. A pozoruhodný bytový doplněk je na světě!

Celý článek

Kachní pečeně

Kachní pečeně

Dozlatova upečená drůbež patří k oblíbeným pokrmům. Připravte si tradiční kachnu tak trochu netradičním způsobem – například na mandarinkách nebo s jablky.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.