Macešková taška

Mozaika z oblíbených květin vytváří oslnivou přední stranu možná trochu staromódní tašky.

Pokud se necítíte na pletení takového množství obrázkových čtverců, udělejte přední stranu stejným způsobem jako jednodušší zadní stranu. Zadní strana se skládá z jednobarevných dílů, které obklopují jeden květinový čtverec.

Materiál: vlna č. 3 (tenká) v různých barvách, jeden pár pletacích jehlic velikosti 6 (4 mm), dvě dřevěná „ucha“ (i podomácku vyrobená, např. z ramínka) o délce přibližně 28 cm a s volným prostorem cca 21 cm
Měřítko: 21 ok na 10 cm
Velikost: taška ve tvaru čtverce, délka strany cca 33 cm

POSTUP
Uplést šest čtverců s Maceškou, čtyři s Jasmínem a osm jednobarevných čtverců různých barev. Na přední stranu tašky se použije devět obrázkových čtverců. Zadní stranu bude tvořit osm jednobarevných čtverců se zbývajícím obrázkovým čtvercem (Jasmín) uprostřed. Lemovka: Vzít přízi libovolné barvy a pokračovat v řetízku uzavíraných ok okraje tří horních čtverců. Nabrat a hladce uplést 23 ok z každého čtverce a 2 oka z každého švu mezi čtverci; 73 ok. Začít řadou obrace, plést 29 řad v lícovém žerzeji. Uzavřít. Stejným způsobem udělat lemovku na druhé straně tašky.
Sestavení: Pleteninu opatrně přežehlit. Lemovku provléknout uchem tašky a přehnout ji podél okraje tří horních čtverců. Sešít okraj z uzavíraných ok se švem na rubové straně. Totéž udělat s druhou stranou tašky. Obě strany tašky položit k sobě rubem dovnitř. Okraje spojit z rubové části sešitím jednotlivých vláken z obou okrajů.


Maceška

Příze: vlna č. 3 (tenká); barvy: světle žlutozelená, purpurová, tmavě fialová, tmavě modrofialová, sytě žlutá, oranžovohnědá
Další potřeby: jeden pár pletacích jehlic, jehla na vlnu

Přízí A nahodit 25 ok nahazováním přes palec. Začít řadou hladce, plést v lícovém žerzeji. Liché lícové řady se čtou zprava doleva, sudé rubové řady zleva doprava, jak naznačuje číslování ve schématu. Po dokončení řady 31 uzavřít hladce.
Na závěr upravit boční strany čtverce. Pleteninu položit lícem nahoru, vzít přízi A, nabrat a na rubu uplést 25 ok podél jedné strany. Pak uzavřít hladce. To samé udělat s druhou stranou.
Vzít jehlu na vlnu, žlutou a oranžovohnědou přízi. Podle schématu a barevného klíče vyšít ozdobné prvky.


Jasmín

Příze: vlna č. 3 (tenká); barvy: nebeská modř, bílá, zlatá, tmavě zelená
Další potřeby: jeden pár pletacích jehlic, jehla na vlnu

Přízí A nahodit 25 ok nahazováním přes palec. Začít řadou hladce, plést v lícovém žerzeji. Liché lícové řady se čtou zprava doleva, sudé rubové řady zleva doprava, jak napovídá číslování ve schématu. Po dokončení řady 31 uzavřít hladce.
Na závěr upravit boční strany čtverce. Pleteninu položit lícem nahoru. Vzít přízi A, nabrat a na rubu uplést 25 ok podél jedné strany. Pak uzavřít hladce. To samé udělat s druhou stranou.
Jehlou na vlnu a tmavě zelenou přízí vyšít podle schématu vyznačená oka.

 

zadní strana


Text a foto: vydavatelství Metafora

Další články

Podzimní menu

Podzimní menu

Máte doma čerstvé houby, dýně a další podzimní dobroty? Připravte si z nich skvělé zdravé menu. Co třeba připravit si poctivou domácí bramboračku nebo tousty s pečenou dýní.

Celý článek

Srdíčko z vřesu

Srdíčko z vřesu

Vřes můžete mít doma v truhlíku za oknem nebo si s ním zkrášlit třeba zápraží. Několik snítek upravených do tvaru srdce vám může také ozdobit vchodové dveře.

Celý článek

Březový věnec s bobulemi

Březový věnec s bobulemi

Barevné zralé bobule krásně kontrastují se zelenými listy. Využijte toho při výrobě jednoduchého věnce, na jehož výrobu si materiál snadno nasbíráte v přírodě.

Celý článek

Přečtěte si

Na statku v České Kanadě

Na statku v České Kanadě

www.chatar-chalupar.cz

Projíždíte-li Radíkovem, nemůžete si nevšimnout krásně opraveného statku se zdobenými zelenobílými vraty. Srdce každého milovníka dobře udělaných rekonstrukcí však zaplesá i uvnitř.

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

www.peknebydleni.cz

Zdálo by se, že u bydlení nás už nic nemůže překvapit. Mění se sice technologie konstrukcí, vyvíjí se životní styl, zdokonalují se domácí spotřebiče, ale podstata zůstává stejná, stále potřebujeme prostory pro spaní, hygienu, vaření a stolování, odpočinek a vzájemnou komunikaci. Ale všechno může vypadat i jinak…