Levandulová inspirace

Milujete levanduli? Pusťte se do jejího pěstování, nebo si ji pořiďte sušenou. Je krásná, pomůže vám relaxovat a navodit pocit klidu a pohody.

Jak správně sušit levanduli

1 Skliďte ji, než plně vykvete. Díky tomu, že pupeny zůstanou ještě zavřené, si levandule zachová silnou vůni a jasně fialovou barvu.

2 Nechte květu co nejdelší stonek. Tím, že ho ustřihnete těsně nad listy, pomůžete i keříku, který pak může znovu pěkně obrazit.

3 Svažte levanduli do svazku. Spodky stonků srovnejte proti dlani a omotejte svazek gumičkou. Použití gumičky místo provázku zajistí, že stonky nevyklouznou z úvazku, když se budou během sušení scvrkávat.

4 Najděte tmavé místo k sušení. Pomalé sušení ve tmě je nejlepší způsob, jak zachovat její barvu, protože slunce způsobí vyblednutí květů. Ideální je kůlna, garáž nebo stinné místo kryté stříškou před deštěm.

5 Pověste svazek vzhůru nohama. Zavěste vlákno gumičky na háček nebo hřebíček. Také můžete na gumičku přivázat provázek a zavěsit svazek za něj.

6 Nechte levanduli schnout 2–4 týdny. Občas ji zkontrolujte, jestli už je usušená. Suché květy by měly snadno odpadnout od stonků. Můžete je nechat na stoncích, nebo je otrhat pro použití ve vonných sáčcích.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Srdíčko z vřesu

Srdíčko z vřesu

Vřes můžete mít doma v truhlíku za oknem nebo si s ním zkrášlit třeba zápraží. Několik snítek upravených do tvaru srdce vám může také ozdobit vchodové dveře.

Celý článek

Březový věnec s bobulemi

Březový věnec s bobulemi

Barevné zralé bobule krásně kontrastují se zelenými listy. Využijte toho při výrobě jednoduchého věnce, na jehož výrobu si materiál snadno nasbíráte v přírodě.

Celý článek

Síťované čepce Lenky Macečkové

Síťované čepce Lenky Macečkové

Pracuje jako zdravotní sestřička, ale na Valašsku se proslavila díky síťovaným čepcům. Lenku Macečkovou zaujala technika síťování natolik, že sama pátrala po tom, jak takový čepec ke kroji vyrobit. Dnes učí tuto techniku další zájemce. Je držitelkou certifikátu Pravé valašské, ocenění Mistr rukodělné výroby Zlínského kraje a Nositel tradice lidového řemesla.

Celý článek

Přečtěte si

Na statku v České Kanadě

Na statku v České Kanadě

www.chatar-chalupar.cz

Projíždíte-li Radíkovem, nemůžete si nevšimnout krásně opraveného statku se zdobenými zelenobílými vraty. Srdce každého milovníka dobře udělaných rekonstrukcí však zaplesá i uvnitř.

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

www.peknebydleni.cz

Zdálo by se, že u bydlení nás už nic nemůže překvapit. Mění se sice technologie konstrukcí, vyvíjí se životní styl, zdokonalují se domácí spotřebiče, ale podstata zůstává stejná, stále potřebujeme prostory pro spaní, hygienu, vaření a stolování, odpočinek a vzájemnou komunikaci. Ale všechno může vypadat i jinak…