Diář pro radost

Chcete mít opravdu originální diář, ze kterého budete mít radost celý příští rok? Vyrobte si ho sami! Můžete ho také věnovat jako originální dárek pod stromeček.

Na výrobu desek můžete použít silnější látku nebo vzorovaný papír, koláž z fotografí nebo malířské plátno, a poté diář pomalovat. Mějte však na paměti, že diář budete používat celý rok, a proto volte takový materiál, který roční zátěž vydrží. Pokud použijete látku, můžete na ni předem vyšít např. iniciály, letopočet nebo ji ozdobit pomocí patchworku. Fantazii se meze nekladou! Podle našeho návodu si vyrobíte diář s textilními deskami.

Co budete potřebovat:

  • Blok diáře A6 (můžete použít čistý blok a sami si texty připravit, nebo koupit předtištěný na www.diarproradost.cz)
  • 2x desky z kartonu cca 1,5–2 mm silné
  • hřbet z kartonu široký dle tloušťky bloku
  • lepidlo
  • štětec
  • pravítko
  • nůžky nebo řezák
  • kousek silnější látky podle vašeho vkusu – na předtištěný denní diář A6 o velikosti 281 x 183 mm.

Postup

1. Látku ustřihněte na daný rozměr, vyměřte, kam přilepíte desky a hřbet (můžete si udělat značky tužkou) – desky by měly být umístěny 15 mm od okrajů, hřbet má mezi sebou a deskou mezeru 8 mm. Rohy látky ustřihněte asi 2 mm od desky nakoso.

 

2. Desky a hřbet natřete rovnoměrně disperzním lepidlem. Pro snazší nanesení můžete použít váleček.

 

3. Plochy desek a hřbetu přiložte natřenou stranou mezi značky na textil a přitiskněte.

 

4. Štětcem naneste lepidlo na okraj desek a vrch hřbetu (cca 10 mm od kraje) a látku přehněte. Nejdříve nalepte delší strany a dobře přitiskněte, poté dolepte kratší strany. Dobře začistěte rohy, případně je vyztužte lepidlem.

 

5. Přes desky přetáhněte potravinovou folii nebo igelitový sáček, aby se nepřilepily, a co nejvíce je zatěžkejte.

 

6. Asi po 2 hodinách by měl být obal dobře zaschlý a můžete přistoupit k vlepení vnitřku diáře. Lepidlem natřete rovnoměrně jen desky s přehrnutou látkou – cca 2 mm od okrajů. Nejprve přilepte jednu, poté druhou předsádku (1. silnější strana diáře) a dobře přitiskněte. Pozor! Hřbet nelepte! – musí zůstat volný, aby bylo možné diář otevírat.

 

7. Hotový zavřený diář je nutné opravdu dobře zatížit (doporučujeme těžkou desku nebo několik hodně tlustých knih, ideální je knihařský lis) a nechat doschnout v suchu a teple nejlépe přes noc.

 


Realizace, text a foto: Diář pro radost

Další články

Ušijte si pizzu!

Ušijte si pizzu!

Máte doma malé kuchaře či kuchařinky? Vytvořte si spolu s nimi pokrmy, které se nezkazí a zůstanou stále čerstvé a k nakousnutí. Co třeba pravou domácí pizzu? Pusťte se do toho s námi.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.