Diář pro radost

Chcete mít opravdu originální diář, ze kterého budete mít radost celý příští rok? Vyrobte si ho sami! Můžete ho také věnovat jako originální dárek pod stromeček.

Na výrobu desek můžete použít silnější látku nebo vzorovaný papír, koláž z fotografí nebo malířské plátno, a poté diář pomalovat. Mějte však na paměti, že diář budete používat celý rok, a proto volte takový materiál, který roční zátěž vydrží. Pokud použijete látku, můžete na ni předem vyšít např. iniciály, letopočet nebo ji ozdobit pomocí patchworku. Fantazii se meze nekladou! Podle našeho návodu si vyrobíte diář s textilními deskami.

Co budete potřebovat:

  • Blok diáře A6 (můžete použít čistý blok a sami si texty připravit, nebo koupit předtištěný na www.diarproradost.cz)
  • 2x desky z kartonu cca 1,5–2 mm silné
  • hřbet z kartonu široký dle tloušťky bloku
  • lepidlo
  • štětec
  • pravítko
  • nůžky nebo řezák
  • kousek silnější látky podle vašeho vkusu – na předtištěný denní diář A6 o velikosti 281 x 183 mm.

Postup

1. Látku ustřihněte na daný rozměr, vyměřte, kam přilepíte desky a hřbet (můžete si udělat značky tužkou) – desky by měly být umístěny 15 mm od okrajů, hřbet má mezi sebou a deskou mezeru 8 mm. Rohy látky ustřihněte asi 2 mm od desky nakoso.

 

2. Desky a hřbet natřete rovnoměrně disperzním lepidlem. Pro snazší nanesení můžete použít váleček.

 

3. Plochy desek a hřbetu přiložte natřenou stranou mezi značky na textil a přitiskněte.

 

4. Štětcem naneste lepidlo na okraj desek a vrch hřbetu (cca 10 mm od kraje) a látku přehněte. Nejdříve nalepte delší strany a dobře přitiskněte, poté dolepte kratší strany. Dobře začistěte rohy, případně je vyztužte lepidlem.

 

5. Přes desky přetáhněte potravinovou folii nebo igelitový sáček, aby se nepřilepily, a co nejvíce je zatěžkejte.

 

6. Asi po 2 hodinách by měl být obal dobře zaschlý a můžete přistoupit k vlepení vnitřku diáře. Lepidlem natřete rovnoměrně jen desky s přehrnutou látkou – cca 2 mm od okrajů. Nejprve přilepte jednu, poté druhou předsádku (1. silnější strana diáře) a dobře přitiskněte. Pozor! Hřbet nelepte! – musí zůstat volný, aby bylo možné diář otevírat.

 

7. Hotový zavřený diář je nutné opravdu dobře zatížit (doporučujeme těžkou desku nebo několik hodně tlustých knih, ideální je knihařský lis) a nechat doschnout v suchu a teple nejlépe přes noc.

 


Realizace, text a foto: Diář pro radost

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Tmavomodré mlsání

Tmavomodré mlsání

Pochutnáte si rádi na ovocných moučnících? Můžete si je dopřát k obědu, ke svačince nebo je nabídnout hostům ke kávě. Co takhle šťavnatý borůvkový koláč, lehké taštičky nebo nadýchané muffiny?

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.