Diář pro radost

Chcete mít opravdu originální diář, ze kterého budete mít radost celý příští rok? Vyrobte si ho sami! Můžete ho také věnovat jako originální dárek pod stromeček.

Na výrobu desek můžete použít silnější látku nebo vzorovaný papír, koláž z fotografí nebo malířské plátno, a poté diář pomalovat. Mějte však na paměti, že diář budete používat celý rok, a proto volte takový materiál, který roční zátěž vydrží. Pokud použijete látku, můžete na ni předem vyšít např. iniciály, letopočet nebo ji ozdobit pomocí patchworku. Fantazii se meze nekladou! Podle našeho návodu si vyrobíte diář s textilními deskami.

Co budete potřebovat:

  • Blok diáře A6 (můžete použít čistý blok a sami si texty připravit, nebo koupit předtištěný na www.diarproradost.cz)
  • 2x desky z kartonu cca 1,5–2 mm silné
  • hřbet z kartonu široký dle tloušťky bloku
  • lepidlo
  • štětec
  • pravítko
  • nůžky nebo řezák
  • kousek silnější látky podle vašeho vkusu – na předtištěný denní diář A6 o velikosti 281 x 183 mm.

Postup

1. Látku ustřihněte na daný rozměr, vyměřte, kam přilepíte desky a hřbet (můžete si udělat značky tužkou) – desky by měly být umístěny 15 mm od okrajů, hřbet má mezi sebou a deskou mezeru 8 mm. Rohy látky ustřihněte asi 2 mm od desky nakoso.

 

2. Desky a hřbet natřete rovnoměrně disperzním lepidlem. Pro snazší nanesení můžete použít váleček.

 

3. Plochy desek a hřbetu přiložte natřenou stranou mezi značky na textil a přitiskněte.

 

4. Štětcem naneste lepidlo na okraj desek a vrch hřbetu (cca 10 mm od kraje) a látku přehněte. Nejdříve nalepte delší strany a dobře přitiskněte, poté dolepte kratší strany. Dobře začistěte rohy, případně je vyztužte lepidlem.

 

5. Přes desky přetáhněte potravinovou folii nebo igelitový sáček, aby se nepřilepily, a co nejvíce je zatěžkejte.

 

6. Asi po 2 hodinách by měl být obal dobře zaschlý a můžete přistoupit k vlepení vnitřku diáře. Lepidlem natřete rovnoměrně jen desky s přehrnutou látkou – cca 2 mm od okrajů. Nejprve přilepte jednu, poté druhou předsádku (1. silnější strana diáře) a dobře přitiskněte. Pozor! Hřbet nelepte! – musí zůstat volný, aby bylo možné diář otevírat.

 

7. Hotový zavřený diář je nutné opravdu dobře zatížit (doporučujeme těžkou desku nebo několik hodně tlustých knih, ideální je knihařský lis) a nechat doschnout v suchu a teple nejlépe přes noc.

 


Realizace, text a foto: Diář pro radost

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek