Levandulové šišky

Z čerstvé levandule si můžete snadno udělat zaplétané šišky, které vám krásně provoní skříň nebo prádelník.

Co budete potřebovat:

  • Svazek levandule, nejlépe ten den ustřižené, aby se stonky při ohýbání nelámaly
  • Nůžky
  • nit
  • stužku

Postup

 


Na šišku potřebujete 38 stonků levandule, které nití svážete do pugetku a obmotáte trochu i květy, aby neopadávaly, lépe se pak se svazkem pracuje.

 


Na svazek přivažte stužku, pevně na dva uzly, těsně pod květy.

 


Začněte stužku proplétat stonky. Svazek uchopte stonky od sebe, květy dejte do dlaně, a dva stonky zlomte k sobě na stužku. Další dva stonky pod stužku a tak pořád dokola: 2 na, 2 pod, 2 na, 2 pod, až bude všech 38 stonků propletených a otočených k sobě.

 


První dvě řady jsou náročnější, ale pak už to jde samo. Řadu neukončujte, obmotáváme spirálovitě.

 


Takto pokračujte, dokud nejsou všechny květy schované. Snažíme se stužku dostatečně utahovat, protože levandule ještě časem trochu seschne. Na konci svažte paličku stužkou, udělejte mašličku a po uschnutí ji můžete zastrčit mezi oblečení v šuplíku nebo pověsit do skříně. Pro osvěžení vůně, můžete šišku promnout.

 

 


Realizace, text a foto: Lenka Michníková

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek