Levandulové šišky

Z čerstvé levandule si můžete snadno udělat zaplétané šišky, které vám krásně provoní skříň nebo prádelník.

Co budete potřebovat:

  • Svazek levandule, nejlépe ten den ustřižené, aby se stonky při ohýbání nelámaly
  • Nůžky
  • nit
  • stužku

Postup

 


Na šišku potřebujete 38 stonků levandule, které nití svážete do pugetku a obmotáte trochu i květy, aby neopadávaly, lépe se pak se svazkem pracuje.

 


Na svazek přivažte stužku, pevně na dva uzly, těsně pod květy.

 


Začněte stužku proplétat stonky. Svazek uchopte stonky od sebe, květy dejte do dlaně, a dva stonky zlomte k sobě na stužku. Další dva stonky pod stužku a tak pořád dokola: 2 na, 2 pod, 2 na, 2 pod, až bude všech 38 stonků propletených a otočených k sobě.

 


První dvě řady jsou náročnější, ale pak už to jde samo. Řadu neukončujte, obmotáváme spirálovitě.

 


Takto pokračujte, dokud nejsou všechny květy schované. Snažíme se stužku dostatečně utahovat, protože levandule ještě časem trochu seschne. Na konci svažte paličku stužkou, udělejte mašličku a po uschnutí ji můžete zastrčit mezi oblečení v šuplíku nebo pověsit do skříně. Pro osvěžení vůně, můžete šišku promnout.

 

 


Realizace, text a foto: Lenka Michníková

Další články

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Veselá letní brož

Veselá letní brož

Z polymerové hmoty můžete vytvářet naprosto cokoliv! Třeba i letní brož s vlnkovaným vzorem. Její výroba se skládá z jednoduchých kroků, které určitě zvládnete i vy. Výsledek ale bude stát za to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.