Levandulová inspirace

Milujete levanduli? Pusťte se do jejího pěstování, nebo si ji pořiďte sušenou. Je krásná, pomůže vám relaxovat a navodit pocit klidu a pohody.

Jak správně sušit levanduli

1 Skliďte ji, než plně vykvete. Díky tomu, že pupeny zůstanou ještě zavřené, si levandule zachová silnou vůni a jasně fialovou barvu.

2 Nechte květu co nejdelší stonek. Tím, že ho ustřihnete těsně nad listy, pomůžete i keříku, který pak může znovu pěkně obrazit.

3 Svažte levanduli do svazku. Spodky stonků srovnejte proti dlani a omotejte svazek gumičkou. Použití gumičky místo provázku zajistí, že stonky nevyklouznou z úvazku, když se budou během sušení scvrkávat.

4 Najděte tmavé místo k sušení. Pomalé sušení ve tmě je nejlepší způsob, jak zachovat její barvu, protože slunce způsobí vyblednutí květů. Ideální je kůlna, garáž nebo stinné místo kryté stříškou před deštěm.

5 Pověste svazek vzhůru nohama. Zavěste vlákno gumičky na háček nebo hřebíček. Také můžete na gumičku přivázat provázek a zavěsit svazek za něj.

6 Nechte levanduli schnout 2–4 týdny. Občas ji zkontrolujte, jestli už je usušená. Suché květy by měly snadno odpadnout od stonků. Můžete je nechat na stoncích, nebo je otrhat pro použití ve vonných sáčcích.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Kapsáře, pytlíky na bačkory, ale i šitá zvířátka z Pardubic

Kapsáře, pytlíky na bačkory, ale i šitá zvířátka z Pardubic

Už jsme vám představili činnost sociálně terapeutické dílny z Ústí nad Orlicí, která působí pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti CEDR Pardubice a v níž se vyrábějí mimo jiné panenky waldorfského typu nebo plstěné míčky. Tentokrát se podíváme přímo do Pardubic. I zdejší dílny CEDRu jsou tu pro lidi s mentálním postižením.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.