Levandulová inspirace

Milujete levanduli? Pusťte se do jejího pěstování, nebo si ji pořiďte sušenou. Je krásná, pomůže vám relaxovat a navodit pocit klidu a pohody.

Jak správně sušit levanduli

1 Skliďte ji, než plně vykvete. Díky tomu, že pupeny zůstanou ještě zavřené, si levandule zachová silnou vůni a jasně fialovou barvu.

2 Nechte květu co nejdelší stonek. Tím, že ho ustřihnete těsně nad listy, pomůžete i keříku, který pak může znovu pěkně obrazit.

3 Svažte levanduli do svazku. Spodky stonků srovnejte proti dlani a omotejte svazek gumičkou. Použití gumičky místo provázku zajistí, že stonky nevyklouznou z úvazku, když se budou během sušení scvrkávat.

4 Najděte tmavé místo k sušení. Pomalé sušení ve tmě je nejlepší způsob, jak zachovat její barvu, protože slunce způsobí vyblednutí květů. Ideální je kůlna, garáž nebo stinné místo kryté stříškou před deštěm.

5 Pověste svazek vzhůru nohama. Zavěste vlákno gumičky na háček nebo hřebíček. Také můžete na gumičku přivázat provázek a zavěsit svazek za něj.

6 Nechte levanduli schnout 2–4 týdny. Občas ji zkontrolujte, jestli už je usušená. Suché květy by měly snadno odpadnout od stonků. Můžete je nechat na stoncích, nebo je otrhat pro použití ve vonných sáčcích.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vřesové dekorace

Vřesové dekorace

Keříky vřesu v květináči nebo truhlíku vám mohou zkrášlit nejen balkon, terasu či okenní parapet, ale můžete si z nich udělat i něžné dekorace do interiéru.

Celý článek

Vyřezávané a ryté dýně

Vyřezávané a ryté dýně

Jak si vyřezat klasickou halloweenskou lucernu s obličejem? Přinášíme vám jednoduchý postup a také několik tipů na zdobení dýní s pomocí nože, dláta nebo rydla.

Celý článek

Nejkrásnější stromy v zahradě

Nejkrásnější stromy v zahradě

Stromy by neměly v zahradě chybět. Nejen, že ji zkrášlí svými květy, oživí ševelením listů, ale poskytnou i vítaný stín pro posezení v horkých dnech a některé i sladkou úrodu ovoce. Který si letos vysadíte?

Celý článek

Přečtěte si