Levandulová inspirace

Milujete levanduli? Pusťte se do jejího pěstování, nebo si ji pořiďte sušenou. Je krásná, pomůže vám relaxovat a navodit pocit klidu a pohody.

Jak správně sušit levanduli

1 Skliďte ji, než plně vykvete. Díky tomu, že pupeny zůstanou ještě zavřené, si levandule zachová silnou vůni a jasně fialovou barvu.

2 Nechte květu co nejdelší stonek. Tím, že ho ustřihnete těsně nad listy, pomůžete i keříku, který pak může znovu pěkně obrazit.

3 Svažte levanduli do svazku. Spodky stonků srovnejte proti dlani a omotejte svazek gumičkou. Použití gumičky místo provázku zajistí, že stonky nevyklouznou z úvazku, když se budou během sušení scvrkávat.

4 Najděte tmavé místo k sušení. Pomalé sušení ve tmě je nejlepší způsob, jak zachovat její barvu, protože slunce způsobí vyblednutí květů. Ideální je kůlna, garáž nebo stinné místo kryté stříškou před deštěm.

5 Pověste svazek vzhůru nohama. Zavěste vlákno gumičky na háček nebo hřebíček. Také můžete na gumičku přivázat provázek a zavěsit svazek za něj.

6 Nechte levanduli schnout 2–4 týdny. Občas ji zkontrolujte, jestli už je usušená. Suché květy by měly snadno odpadnout od stonků. Můžete je nechat na stoncích, nebo je otrhat pro použití ve vonných sáčcích.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Tvůrčí dílny pro školáky aneb Za dveřmi Jedle

Tvůrčí dílny pro školáky aneb Za dveřmi Jedle

Děti, které navštěvují některou ze škol Jedličkova ústavu v Praze, rozvíjejí už od první třídy svou zručnost a fantazii. Pravidelně vždy jednou týdně pracují v textilní, dřevařské, keramické a košíkářské dílně. Výrobky, které během školního roku vzniknou, si často nosí domů. Je ale také možné, že jste na ně narazili, když jste šli kolem Obchůdku Borůvka na pražském Vyšehradě.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.