Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Petúnie
Pro výsadbu do volné půdy zvolte vždy petúnie zahradní – tvoří vzdušnější keře a zůstanou déle pěkné. Na rozdíl od převislých nebo surfinií, které jsou velmi husté a ve vlhku zahnívají.

 

foto: Shutterstock

Netýkavka
Netýkavky neboli balzamíny mohou růst i na přímém slunci, pokud budete udržovat půdu stále vlhkou. Mezi odolnější kultivary vhodné na záhony se řadí netýkavky Hawkerovy.

 

 

foto: Shutterstock

Ostálka
Ostálky zdobí zahradu květy žlutými až načervenalými či purpurovými, které se tvoří v úžlabí listů stále nové. Rostlina se málo větví, proto ji vysévejte hustěji nebo mezi další letničky.

 

 

foto: Shutterstock

Nevadlec
Této rostlině se lidové říká kohoutí hřeben, a to podle netradičního tvaru květů. Vyžaduje humózní zahradní půdu a dost živin i vody.

 

 

foto: Shutterstock

Thymophylla
Český název Maruška štíhlá se moc neujal, přesto je tato půdopokryvná letnička velmi oblíbená. Snadno se pěstuje a vysadíte-li ji na okraj zídky, množství květů bude pěkně přepadávat dolů.

 

 

foto: Shutterstock

Salvie
Jednoletý druh šalvěje zářivé se prodává jen pod svým latinským názvem salvie. Oproti tradičním kultivarům kvete bíle nebo také červeně. Bude se jí dařit na slunci i v polostínu.

 

foto: Shutterstock

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Majka Wichnerová: Stačí mi jen hřebík a sádra

Majka Wichnerová: Stačí mi jen hřebík a sádra

Když se procházíte po zahradě akademické sochařky Majky Wichnerové, připadáte si, jako byste byli součástí výtvarného díla. V břečťanu sedí drobná soška mladé dívky, o pár kroků dál stojí Golem a jsou tu i skulptury fenyklu. I tenhle s láskou opečovávaný kus zeleně je dokladem jejího celoživotního díla. Přestože značnou část svého života prožila v emigraci, ve vesnici nedaleko Rožďalovic se cítí doma.

Celý článek

Sladká a voňavá rajčata

Sladká a voňavá rajčata

Sezóna rajčat je v plném proudu, a tak si můžete připravit oblíbené pochoutky z výpěstků z vlastní zahrádky nebo z čerstvých, na slunci vypěstovaných sladkých a aromatických plodů.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.