Čechravy, nadýchané milovnice stínu

Mohou zdobit vaše zahrádky od června až do září. Ovšem jen v případě, zvolíte-li několik různých, postupně kvetoucích odrůd.

Znáte-li jejich nadýchané, načechrané laty plné drobných kvítků, jistě si umíte odpovědět na otázku, proč dostaly název čechravy. A znalci řečtiny vám pomohou s vysvětlením původu dalšího pojmenování „astilbe“. A = velmi, stilbe = lesk. V tomto případě jde samozřejmě o listy.

 

Kde jim to sluší

Krása čechrav se uplatní ve větších skupinách na březích potoků a rybníčků nebo v trvalkových záhonech spolu s květinami podobných nároků, jako jsou hosta nebo kapradiny. Moc jim to sluší i v různobarevných skupinách. Kvetoucí laty jsou k vidění v odstínech od bílé, žluté, růžové až po červenou a fialovou. Stonky jsou hustě olistěné a nesou hluboce dělené ostře pilovité listy. Dorůstají 30 až 100 cm.

Čechravy jsou efektní v době rašení, protože mladé listy jsou různě zbarvené – podle kultivarů bývají zelené, nahnědlé až tmavě červené. Krásné jsou tyto rostliny v době květu, ale i po odřezání starých květenství. Lze je bez problémů pěstovat i v nádobách na polostinných a stinných terasách. Jsou vhodné k řezu (ale moc dlouho nevydrží) i k sušení.

 

Jaké zvolit odrůdy

Rod Astilbe zahrnuje více než třicet druhů čechrav, které rostou ve východní Asii, Japonsku a Severní Americe. V zahrádkách se pěstují téměř výhradně jejich hybridy.

Čechravy Arendsovy (A. arendsii) kvetou brzy, od června do srpna. Představiteli této skupiny jsou Amethyst (purpurová), Diamant (fuchsiově růžová), Erica (růžová), Weisse Gloria (bílá), Spinell (sytě červené). Čechravy čínské (A. chinensis) jsou velmi pozdní, polovysoké, s nízkým trsem listů a s latami přímými, větvenými téměř od země. Jsou vhodné do skalek, kvetou od července do září. Na výběr jsou: Finale (sytě růžová), Purple Glory (sytě purpurová), Pumila (lila). Čechravy japonské (A. japonica) jsou velmi rané, nízké až polovysoké, se vzpřímenými, širokými latami. Kvetou od června do srpna. Odrůdy: Bonn (karmínové růžová), Deutschland (bílá), Peach Blossom (světle lososová). V nádobách působí malebně zejména odrůdy smírně převislými květenstvími, třeba Astilbe simplicifolia ‚Hennie Graafland‘, která je vysoká asi 40 cm, drobná Astilbe crispa ‚Perkeo‘, jež dorůstá výšky pouhých 25 cm, nebo o něco vyšší Astilbe simplicifolia ‚Sprite‘.

 

Co čechrají

Milují polostín až stín, humózní, mírně kyselou půdu bohatou na živiny a dostatek vláhy. Horko jim nesvědčí, za sucha potřebují zálivku. Čechravy rostou v trsech, které lze na jaře nebo na podzim snadno dělit. Bohaté kvetení podpoříte plným hnojivem na jaře a na podzim kompostem. Na jaře sestříhněte loňské květní stonky. Pokud po několika letech zjistíte, že srdéčko vyčnívá z půdy, zasypte je vrstvou kvalitní kompostové zeminy. Na vyhovujícím stanovišti čechravy vydrží mnoho let. Pokud váháte, zda si čechravu pořídit, přidáme ještě jedno plus: její listy nechutnají slimákům ani hlemýžďům.

 


Text: Marie Rubešová; foto: Shutterstock

Další články

Chodíme jen ve vlastních botách

Chodíme jen ve vlastních botách

Žijí na statku v Novohradských horách a už patnáct let se věnují obuvnickému řemeslu. Otto Krása navazuje na práci svého dědečka, který si živil jako obuvnický modelář. Jeho žena Linda, i díky zkušenostem z dílny, vystudovala design obuvi. I když mají napilno, na rozhovor si nakonec udělali čas oba.

Celý článek

Dejte dřevu patinu

Dejte dřevu patinu

Dřevo můžeme pomocí různých technik upravit tak, aby získalo zdánlivě zašlou a věkovitou patinu. Lépe pak souzní s interiérem starého domu a dotváří nostalgickou atmosféru.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.