Čechravy, nadýchané milovnice stínu

Mohou zdobit vaše zahrádky od června až do září. Ovšem jen v případě, zvolíte-li několik různých, postupně kvetoucích odrůd.

Znáte-li jejich nadýchané, načechrané laty plné drobných kvítků, jistě si umíte odpovědět na otázku, proč dostaly název čechravy. A znalci řečtiny vám pomohou s vysvětlením původu dalšího pojmenování „astilbe“. A = velmi, stilbe = lesk. V tomto případě jde samozřejmě o listy.

 

Kde jim to sluší

Krása čechrav se uplatní ve větších skupinách na březích potoků a rybníčků nebo v trvalkových záhonech spolu s květinami podobných nároků, jako jsou hosta nebo kapradiny. Moc jim to sluší i v různobarevných skupinách. Kvetoucí laty jsou k vidění v odstínech od bílé, žluté, růžové až po červenou a fialovou. Stonky jsou hustě olistěné a nesou hluboce dělené ostře pilovité listy. Dorůstají 30 až 100 cm.

Čechravy jsou efektní v době rašení, protože mladé listy jsou různě zbarvené – podle kultivarů bývají zelené, nahnědlé až tmavě červené. Krásné jsou tyto rostliny v době květu, ale i po odřezání starých květenství. Lze je bez problémů pěstovat i v nádobách na polostinných a stinných terasách. Jsou vhodné k řezu (ale moc dlouho nevydrží) i k sušení.

 

Jaké zvolit odrůdy

Rod Astilbe zahrnuje více než třicet druhů čechrav, které rostou ve východní Asii, Japonsku a Severní Americe. V zahrádkách se pěstují téměř výhradně jejich hybridy.

Čechravy Arendsovy (A. arendsii) kvetou brzy, od června do srpna. Představiteli této skupiny jsou Amethyst (purpurová), Diamant (fuchsiově růžová), Erica (růžová), Weisse Gloria (bílá), Spinell (sytě červené). Čechravy čínské (A. chinensis) jsou velmi pozdní, polovysoké, s nízkým trsem listů a s latami přímými, větvenými téměř od země. Jsou vhodné do skalek, kvetou od července do září. Na výběr jsou: Finale (sytě růžová), Purple Glory (sytě purpurová), Pumila (lila). Čechravy japonské (A. japonica) jsou velmi rané, nízké až polovysoké, se vzpřímenými, širokými latami. Kvetou od června do srpna. Odrůdy: Bonn (karmínové růžová), Deutschland (bílá), Peach Blossom (světle lososová). V nádobách působí malebně zejména odrůdy smírně převislými květenstvími, třeba Astilbe simplicifolia ‚Hennie Graafland‘, která je vysoká asi 40 cm, drobná Astilbe crispa ‚Perkeo‘, jež dorůstá výšky pouhých 25 cm, nebo o něco vyšší Astilbe simplicifolia ‚Sprite‘.

 

Co čechrají

Milují polostín až stín, humózní, mírně kyselou půdu bohatou na živiny a dostatek vláhy. Horko jim nesvědčí, za sucha potřebují zálivku. Čechravy rostou v trsech, které lze na jaře nebo na podzim snadno dělit. Bohaté kvetení podpoříte plným hnojivem na jaře a na podzim kompostem. Na jaře sestříhněte loňské květní stonky. Pokud po několika letech zjistíte, že srdéčko vyčnívá z půdy, zasypte je vrstvou kvalitní kompostové zeminy. Na vyhovujícím stanovišti čechravy vydrží mnoho let. Pokud váháte, zda si čechravu pořídit, přidáme ještě jedno plus: její listy nechutnají slimákům ani hlemýžďům.

 


Text: Marie Rubešová; foto: Shutterstock

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.