Léčivé květy a listy sedmikrásky

Sedmikráska chudobka má léčivé nejen květy, ale také listy, které po rozemnutí hojí čerstvá drobná poranění a hmyzí bodnutí podobně jako jitrocel. Pomůže i při dalších obtížích.

Květ sedmikrásky chudobky (Bellis perennis) pomáhá dětem při podráždění kůže, mírní svědění a pálení, používá se i pro povzbuzení látkové výměny a trávení, potlačuje zánětlivé procesy. Protože rozpouští hleny, usnadňuje odkašlávání. Bylinu lze užívat sušenou i čerstvou – ta je samozřejmě účinnější. Květy sedmikrásky jsou také oblíbenou ozdobou zeleninových salátů a dalších pokrmů.

 

Sbírat, nebo pěstovat?

Sedmikrásky chudobky rostou všude, nevyplatí se je tedy pěstovat na zahradě. Při sbírání si ohlídejte, kde je trháte. Vhodné jsou louky a zahrady, pozor na místa kolem silnic nebo městské parky, kde se pohybují zvířata. Místo ale nesmí být suché, květy potom mají nízký obsah léčivých látek. Sezona této byliny je dlouhá, začíná v dubnu a trvá do srpna. Suší se ve stínu, ideálně za horkých dnů, aby se zbavily vody co nejrychleji. Při pomalém sušení by se ve středu úborů mohla objevit plíseň.

Zahradní kultivary

Kromě sedmikrásky existují i zahradní kultivary této rostliny, které se často vysazují na okraje záhonů. Mají kompaktní růst, oproti přírodní bylině i větší a bohatší květy. Pěstují se i odrůdy plnokvěté, pomponkovité, nachové, červené či bílo-růžové. Vždy jde o dvouletky, které se v létě vysévají, do podzimu vytvoří sazenice silnou listovou růžici se založenými květy. V tomto termínu je také přesazujete na určené místo. Na zimu se doporučuje je zakrýt chvojím. Kvést začínají asi od května, často se kombinují s cibulovinami a dalšími dvouletkami, hlavně pomněnkami. Aby hodně kvetly, potřebují kvalitní zahradní půdu na slunci či v polostínu. Nejde však o léčivky.

Jak využít sedmikrásku

Čisticí čaj
Čaj si připravte z 1 lžičky sušených nebo 2 lžiček čerstvých květů. Přelijte šálkem vroucí vody a nechte asi deset minut louhovat. Čaj pijte třikrát denně, pomáhá při potížích s odkašláváním a přispívá k pročištění organismu i pleti. Podobně se připravuje také odvar na obklady pohmožděných kloubů, velkých modřin nebo špatně se hojících ran, lze jej použít i pro omývání problematické pleti. Pak použijte dvojitou dávku květů.

 

Sirup proti kašli
2 šálky sedmikráskových květů, poupat a listů promíchejte spolu s 1 a 1/2 šálku třtinového cukru, nechte přes noc pustit šťávu. Vylouhovanou tekutinu ráno slijte a uložte v uzavřené lahvičce do lednice. Takto připravený sirup vydrží až dva roky a proti kašli se užívá třikrát denně po čajové lžičce.

 

Sedmikráskový med
Sklenici naplňte střídavě vrstvou květů a tekutým akátovým medem. Poté ji zavřete a nechte extrahovat asi 2 až 3 týdny. Během této doby nádobu převracejte, aby se účinné látky dobře vylouhovaly. Můžete přidat i další bylinky, které pomáhají odkašlání, třeba petrklíč nebo violku. Bylinkový med vydrží asi rok a užívá se při kašli třikrát denně čajová lžička.

 

Koupel pro děti
Smíchejte po deseti gramech květu a listu sedmikrásky, květu měsíčku a nati violky. Směs přelijte litrem vařící vody a nechte louhovat asi dvacet minut. Scezený odvar přidejte do koupele. Léčí suchou svědivou pokožku, která má sklony k šupinatění a praskání a přechází v chronický ekzém.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Elegantní květináče

Elegantní květináče

Přestaly vás bavit obyčejné květináče z pálené hlíny? Vytvořte si z nich zajímavé a originální kousky, které zkrášlí váš byt, terasu či zahradu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.