Lapač snů s mandalami

Učarovaly vám mandaly? Ozdobte si s nimi originální lapač snů. Jde to snadno s pomocí šablon a barev na textil. Pusťte se do toho podle našeho návodu.

Budete potřebovat

 • kulatý rámeček na vyšívání
 • jemné bavlněné plátno
 • plastovou šablonu mandaly
 • razítka mandal
 • razítkovací barvu na textil s polštářkem
 • barvu na textil ve spreji (např. Cadence)
 • 3D kontury
 • papírové utěrky
 • igelit
 • nůžky
 • žehličku
 • špejle
 • malé skleněné korálky a korálky s velkým otvorem, flitry
 • peříčka
 • tenkou přízi
 • stužku
 • jehlu

 

Postup

 

 

1 Utrhněte si dva kusy plátna o něco větší, než je vyšívací rámeček. Šablonu mandaly budete používat zároveň jako šablonu i jako razítko. Je potřeba pracovat rychle, proto si předem rozmyslete, jak šablonu použijete. Na pracovní plochu položte igelit a na něj plátno.

 

 

 

2 Šablonu položte na plátno a přidržte ji přitisklou pomocí špejle. Vezměte si růžovou barvu ve spreji a stříkejte ji přes šablonu. Barvou ve spreji stříkejte rovnoměrně ze vzdálenosti asi 20 cm, dokud šablonu celou nevyplníte. Stříkejte plynulými pohyby zápěstí odshora dolů. Poté šablonu částečně přestříkejte modře.

 

 

 

3 Šablonu opatrně sejměte. Držte ji ve vodorovné poloze, aby z ní nestekla barva.

 

 

 

4 Poté ji otočte a barvu, která na ní ulpěla, otiskněte na druhý kousek plátna. Ihned ji přimáčkněte rolí papírové utěrky. Roli po šabloně válejte, tím vytvoříte otisk, a zároveň vysajete přebytečnou barvu z šablony. Poté utěrkou přejeďte i po látce a zachytíte tak vlhkost, která by vám bránila pokračovat hned v práci. Nemusíte se bát, že by barva z utěrky zašpinila motiv.

 

 

 

5 Vytvořili jste tak otisk mandaly. Nyní si vyberte, se kterým kusem látky budete pokračovat v práci, který z nich se vám lépe povedl. Případně vytvořte lapače dva, z obou pláten.

 

 

 

6 Vybraný vzor doplňte natištěním malých mandal. Razítka namáčejte do razítkovacího polštářku a otiskujte na plátno.

 

 

 

7 Vytvořte takto tři malé mandaly pravidelně posazené na spodní velké mandale.

 

 

 

8 Otisky nechte dobře zaschnout a poté je dokreslete 3D konturovací barvou. Tyto barvy se dají koupit v různých odstínech. Nemusíte se držet pouze černé. Na závěr použijte bílou konturu.

 

 

 

9 Obrázek nechte dobře zaschnout (nejlépe několik dní) a poté podle návodu na barvách vzor zafixujte zažehlením z rubové strany. Žehlete minimálně 5 minut. Pak plátno vložte do rámečku.

 

 

 

10 Rámeček otočte a plátno dokola zastřihněte.

 

 

 

11 Vyberte si korálky, přízi a peříčka v barvách mandal. Navlékněte přízi do jehly a omotejte s ní svazek peříček. Poté navlékněte velký korálek a svázaná brka peříček v něm ukryjte. Dále navlékněte několik malých korálků. Pokud jsou tak malé, že by se ztratily v otvoru velkého korálku, vložte mezi ně a velký korálek flitry.

 

 

 

12 Jehlou s navlečenou ozdobou prošijte dvakrát spodek rámečku. Na přízi začněte navlékat další ozdoby z korálků a peří. Závěsy s ozdobami vytvářejte v různých délkách a barevných kombinacích. Nakonec na vršek rámečku přivažte stužku na zavěšení.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Nenáročná rdesna

Nenáročná rdesna

Máte štěstí, že máte zahradu blízko potoka, nebo jí voda přímo protéká? Pokud přemýšlíte, jak přirozeně zpevnit či pokrýt jeho břehy, mohla by vám pomoci skromná, a přitom krásná rdesna.

Celý článek

Ozdobná koule s tújí

Ozdobná koule s tújí

Nevíte, co s ostříhanými větvičkami tújí? Použijte je k výrobě této jednoduché dekorace. Budete ji mít hotovou za chvilku a může vám zdobit stůl celou zimu.

Celý článek

​ Krabičky na karty

​ Krabičky na karty

Pěkná dřevěná krabička se může stát vděčným dárkem, zejména pokud ji vlastnoručně vyzdobíte a vytvoříte tak jedinečný kousek. Může sloužit třeba jako úschovna na karty.

Celý článek

Hruškové mlsání

Hruškové mlsání

Dopřejte si sladkou tečku za podzimním menu v podobě hruškového koláče, muffinu nebo slaďoučké pečené hrušky. Určitě si trochu toho ovocného mlsání zasloužíte!

Celý článek

Přečtěte si

Na statku v České Kanadě

Na statku v České Kanadě

www.chatar-chalupar.cz

Projíždíte-li Radíkovem, nemůžete si nevšimnout krásně opraveného statku se zdobenými zelenobílými vraty. Srdce každého milovníka dobře udělaných rekonstrukcí však zaplesá i uvnitř.

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

www.peknebydleni.cz

Zdálo by se, že u bydlení nás už nic nemůže překvapit. Mění se sice technologie konstrukcí, vyvíjí se životní styl, zdokonalují se domácí spotřebiče, ale podstata zůstává stejná, stále potřebujeme prostory pro spaní, hygienu, vaření a stolování, odpočinek a vzájemnou komunikaci. Ale všechno může vypadat i jinak…