Květy, které nikdy nezvadnou

V létě byla ta správná doba natrhat si květiny na sušení, které uvázané do kytic nezvadnou a budou vám dělat radost celý rok. Mnohé rostliny najdete i na zahradě. Zde je několik tipů.

Nevadlec latnatý (Celosia plumosa)

Tato výrazná letnička má dekorativní květenství ve tvaru chocholu. Dlouho si zachovává barvu i tvar. Po utržení zbavte stonky listů a rostlinu zavěste květy dolů v dobře větrané místnosti. Nikdy ne na přímém slunci, jinak vybledne.

 

Pestrovka kulovitá (Gomphrena globosa)

Kulovité květy pestrovky bývají růžové, sytě červené nebo oranžové. Letnička pochází z Indie, potřebuje humózní zahradní půdu, špatně snáší zamokřená místa a vysokou spodní vodu. Pokud ji neostříháte na sušení, pokvete až do října.

 

Mochyně židovská třešeň (Physalis alkekengi var. Franchetii)

Pro aranžování se využívají svítivě oranžová oplodí této trvalky, lidově zvané lampiónky. Rostlině se daří spíš v polostínu, má ráda kypré, na humus bohaté půdy, ale roste i na rumištích a v zanedbaných koutech. Na sušení ostříhejte výhony zkraje podzimu, později lampiónky praskají a rozpadají se.

 

Zlatobýl (Solidago sp.)

Se zlatobýlem se můžete setkat ve volné přírodě i na zahradách, kde se pěstují jako trvalky nejrůznější zahradní kultivary. Odstřihněte ho hned, jakmile začnou rozkvétat spodní patra, jinak by se rozpadl. Rostlina pochází z Ameriky,
potřebuje hodně místa a mírně vlhkou půdu s dostatkem živin.

 

Ostrožka (Delphinium sp.)

Vysoké modře kvetoucí zahradní ostrožky se pěstují v několika typech, které se liší jen v detailech. Potřebují mírně vlhkou půdu. Problémem může být načasování sběru na sušení, dlouhé laty nejsou nikdy zcela rozkvetlé.

 

Šater latnatý (Gypsophila paniculata)

Jemnému šateru se také říká nevěstin závoj. Na pěstování je poměrně náročný, špatně se množí a nesnáší zamokření. Potřebuje tedy místo s propustnou vápenitou půdou.

 

Limonka chobotnatá (Limonium sinuatum)

Říká se jí také statice a patří mezi klasické druhy pro suchá aranžmá. Hustě nahloučené květy v bílé fialové nebo růžové barvě se využívají hlavně pro dušičkovou vazbu. Pěstuje se jako letnička na propustných písčitých půdách, při nadbytku živin málo kvete.

 

Měsíčnice (Lunaria sp.)

K aranžování se u této rostliny nepoužívají květy, ale suché stříbrné přepážky semeníků, kterým se říká penízky. Měsíčnice roční je dvouletka a měsíčnice vytrvalá se řadí mezi trvalky. Pěstuje se z přímého výsevu, potřebuje vlhčí půdu a může růst i v polostínu.

 


Jak sušit květiny

Na vzduchu – je to jednoduché, ale trvá to nejdéle, řádově týdny. Svazky asi po pěti kusech se zavěšují květy dolů na tmavé a vzdušné místo. Tento způsob je vhodný na většinu rostlin včetně travin.

Ve váze – hodí se pro rostliny s těžkými květy, jako jsou hortenzie nebo růže. Do nádoby nalijte několik centimetrů vody, květy ji budou pomalu vstřebávat a postupně za týden až dva uschnou. Neohnou se.

Teplem – používá se k němu buď žehlička se dvěma savými papíry, anebo mikrovlnná trouba. První možnost se hodí pro rostliny, které budete využívat pro koláže. V mikrovlnné troubě lze usušit hlavně jemné květy, jako má prvosenka, šater nebo kontryhel.

Desikantem – je to náročný způsob, vhodný pro velké barevné květy pivoněk, frézií nebo pryskyřníků, které při něm neblednou. Prostředek – lze použít písek, borax nebo nejlépe silikagel – postupně odebírá květům vodu a nasává ji do sebe. To vše probíhá v uzavřené nádobě po dobu několika dnů.

Glycerínem – jde o proces, kdy se voda v rostlině nevysouší, ale nahrazuje roztokem glycerínu. Tak se uchovávají hlavně listy doplňkové zeleně, jako je eukalyptus, mimóza, tis, kapradiny, které zůstávají stále ohebné a lesklé. Konzervace trvá minimálně dva týdny, ale i měsíc.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek