Květiny k cestě

Olemujte si zahradní cestičky pestrou záplavou květů. Přinášíme vám tipy, jaké květiny se k tomu dobře hodí a společně vytvářejí pěknou kompozici.

Smilek

 

Smilek růžový je nenáročná letnička, která tvoří husté trsy vysoké až čtyřicet centimetrů. Desítky květů vydrží dlouho pěkné. Nejlépe se mu daří na plném slunci.

 

Šalvěj

 

Šalvěj hajní oproti té domácí více a bohatěji kvete. Dobře poroste na suchých a na živiny chudých místech s vyšším obsahem vápníku.

 

Divizna

 

Zahradní kultivary divizny mívají i jinou než žlutou barvu, která je typická pro druhy z volné přírody. Oblíbené jsou hlavně růžové a bílé odrůdy.

 

Štěničník

 

Štěničník okoličnatý je asi čtyřiceticentimetrová letnička, kvetoucí od května do srpna. Nejčastěji bývá růžovofialová, ale najdete i odrůdy rubínově červené či bílé.

 

Stračka

 

Stračka vyvýšená zaujme čistě modrou barvou květů. Vysazuje se na slunce do malých skupin, dá se využít i k řezu. Odrůdy vyšší než metr potřebují oporu.

 

Růže

 

Vedle cesty vysaďte raději než velkokvěté hybridy takzvané záhonové růže – opakovaně kvetou po celou sezonu a jsou daleko odolnější k houbovým chorobám. Vhodné jsou třeba odrůdy ‚Friesia‘, ‚Golden Penny‘, ‚Edelweiss‘, ‚Queen Elizabeth‘, ‚Sea Foam‘ či ‚La Parisienne‘.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…