Které fuchsie vybrat?

Existují dvě skupiny fuchsií – mrazuvzdorné a ty, které musejí přezimovat v teplotách nad nulou. První můžete pěstovat i na záhoně, druhé vám zkrášlí balkon nebo terasu.

Fuchsie si můžete vybrat v desítkách barev a různých tvarech květů. Odrůdy mohou růst vzpřímeně, polopřevisle či převisle. Ty první lze i v nádobách zapustit na záhon, převislé jsou ideální pro závěsné košíky. Přestože mají stejné nároky na půdu, stanoviště a zálivku, mohou se lišit velikostí vzrůstu. Nižším druhům by se vedle těch vyšších nedařilo, proto je raději nepěstujte pohromadě v jedné nádobě.
Mezi oblíbené odrůdy fuchsií patří například ‚Ringwood Market‘ – jde o odolnou polopřevislou fuchsii s poloplnými květy typicky sytě růžové barvy. Podobně rostoucí ‚Voodoo‘ vyniká jakoby nabíranými okvětními lístky v temně fialovém odstínu. Výjimečnou oranžovou barvou překvapí odrůda ‚Danny Kaye‘. ‚Pink Galore‘ je převislá fuchsie s velkými kulovitými plnými růžovými květy. Naopak ‚Jack Wilson‘ je má jednoduché, ovšem výjimečně bohaté a elegantní. Velké a plné jakoby nabírané květy odrůdy ‚Chantal‘ jsou přímo botanickou raritou. Růžová ‚Julia Horton‘ zaujme nezvykle tvarovanými kališními lístky. Keříčkovitá odrůda ‚Fanfare‘ má květy nezvykle dlouhé, výjimečně barevné a zajímavé jsou i špičaté listy. Vzpřímeně a hodně rostoucí ‚Jorge‘ zaujme dlouhým kalichem.

 

Horko nemilují

Ve své domovině fuchsie rostou ve stínu pod korunami listnatých stromů a koření v kypré, humózní, vlhké a spíše chladné půdě. Pokud je pěstujete v nádobě, nevystavujte kořeny horku. Nechrání-li je hluboký stín, zapusťte je do země nebo vložte do větší nádoby a meziprostor vyplňte izolací. Fuchsiím svědčí speciální substrát, můžete vyzkoušet i směs dobře vyzrálé listovky a kompostu. Přesazujte je vždy do o číslo větší nádoby, zbytečně velký květináč nepomáhá ani růstu, ani kvetení.

Fuchsie potřebují mít stále mírně vlhký substrát. Nesmí však být příliš mokrý – pozor na to, že pokud je budete zalévat za horkého dne, můžete je přelít a přivodit hnilobu kořenů. Jakmile teplota stoupne nad dvacet stupňů, rostlina uzavírá své průduchy a přestane nasávat vodu. Rostliny proto v horkých dnech zalévejte buď velmi časně zrána, nebo večer, a to měkkou, dešťovou vodou. Prevencí přelití je rovněž drenáž na dně pěstební nádoby – například lehký perlit nebo vermikulit, který umí vodu nasát a posléze opět uvolňovat.

Od jara až do podzimu prospěje těmto rostlinám více živin. Dvakrát týdně jim dopřejte spolu se zálivkou rozpustné hnojivo, ideálně se stejným podílem dusíku, fosforu i draslíku, a rozhodně bez vápníku. Rostliny ve volné půdě ocení organická hnojiva, která podpoří tvorbu žádoucího humusu – například zkvašený drůbeží trus. Užitečné je i nastýlání surovým kompostem a mulčování listím nebo kompostovanou kůrou.

Tvary a barvy květů fuchsií jsou velmi rozmanité

 

Přezimování přenosných fuchsií

Druhy a odrůdy, které nejsou mrazuvzdorné, musíte na podzim uklidit. V teplém pokoji by ovšem trpěly, vyžadují chlad. Ideálním místem je temperovaný skleník, vhodná je i chladnější zimní zahrada, hala, chodba – teplota by neměla přesáhnout dvanáct stupňů. Výhodou fuchsií je, že nevyžadují slunce ani v létě, ani v zimě a spokojí se i s místem u severního okna. V zimě je nehnojte a zalévejte jen velmi málo, aby substrát zcela nevyschl. Osvědčeným trikem pěstitelů je zkrátit rostliny ještě před zimováním až na třetinu, nemusí pak živit dlouhé výhony. Seříznout se dají i na jaře. Brzy obrostou a vytvoří opět pěkné a husté keříky.

Pokud nemáte vhodné světlé a chladné místo na zimování, nevadí – existují i další možnosti. Nakrátko seříznuté fuchsie přečkají zimu v temném a chladném sklepě. Často je zde mohou napadat plísně, za bezmrazých dní proto větrejte. A pokud nemáte sklep? Vyjmuté z nádob lze rostliny naležato naskládat do bedny, prosypat rašelinou nebo mírně vlhkými pilinami a vše zapustit do země. Dokud nemrzne, vyplatí se nechat víko otevřené, za mrazů ho naopak důkladně zaizolujte slámou či listím i shora. Nebo bednu zakryjte polystyrenem a nezapouštějte – pokud neuhodí dlouhodobé silné mrazy, květiny přežijí. Nevýhodou zimování v temnu bývá ovšem delší jarní start zcela seříznutých rostlin, v plné kráse budou až v půli léta. Tato metoda se nehodí ani pro vzrostlé fuchsiové stromky, které lze vypěstovat zaštipováním postranních výhonů.

Voodoo

 

Sofie Michiels

 

Ringwood Market

 

Mrazuvzdorné fuchsie

Přestože pocházejí z Jižní Ameriky, některé fuchsie přežijí na záhonech i tuzemské zimy s teplotami pod nulou. Květy mrazuvzdorných odrůd, ať již vyšlechtěných z původních druhů nebo z hybridů, bývají menší, ovšem je jich mnohem více. Navíc tvoří poměrně velké, husté a krásné keře.
Do této kategorie patří kultivar druhu Fuchsia magellanica ‚Riccatonii‘ – tvoří keř a polodlouhé květy mají červený kalich a fialovou korunu. Odrůdu ‚Arauco‘ zdobí navíc bílé cípy kalichu, ‚Alba‘ má květy čistě bílé, ‚Mélime‘ pak ve světlé lila. ‚Lady Boothby‘ roste hodně a zdobí ji červené, vzhůru zvednuté kališní lístky s fialovou korunkou. Odrůda ‚Beacon‘ zaujme růžovou korunkou a červeným kalichem. Rovněž poloplné květy odrůdy ‚Alice Hoffman‘ se sněhobílými korunkami, červeným kalichem a růžovými prašníky vypadají krásně. ‚Electra Regie Red‘ vytvoří kompaktní vzpřímené keře plné jasně červených květů.

Phyllis

 

Oscar Lehmeier

 

Jak je pěstovat?

Zdravé a silné mrazuvzdorné rostliny sázejte ven koncem května, potřebují místo chráněné před severními větry a také před přímým poledním sluncem. Je důležité je vysadit hned na jaře, aby si stihly do zimy vytvořit silný kořenový bal.

Protože jsou fuchsie poměrně nenáročné na živiny, stačí dát pod ně vrstvu dobrého kompostu nebo kupovaného substrátu pro balkonové rostliny. Sázejte je tak, aby kořenový bal zůstal asi pět centimetrů pod povrchem. Před příchodem mrazu je zakryjte 20- až 25centimetrovou vrstvou kompostu. Pozor, nikdy je před zimou nestříhejte! Na to je čas až na jaře. Velmi dobře přezimují v místech, kde je více sněhu – slouží jako izolant. Jejich kořeny můžete také nastlat silnou vrstvou slámy a listí. Výhony pak obložte chvojím. Pokud hrozí silnější mrazy, a především studený silný vítr, obalte je nejprve netkanou textilií.
Některé druhy mrazuvzdorných fuchsií už prvním rokem dorostou až do metrové výšky, v dalších letech rostliny mohutnějí. To platí například pro fuchsii magellanskou (Fuchsia magellanica), která tvoří více než metrové keře. Ovšem i některé hybridní odrůdy fuchsií dnes patří mezi mrazuvzdorné.

Magellenica Melime

 

Komeet

 

 

Chantal

 

 


10 pravidel pro pěstování fuchsií

• Při výsadbě používejte jen kvalitní substrát, nejlépe speciální pro balkonové květiny.
• Fuchsie umístěte na světlé a vzdušné místo, bez přímého poledního slunce. Nejlépe jim vyhovuje východní strana. Obecně lze říci, že tmavší druhy květů snášejí více slunce, světlé až bílé druhy pěstujte spíš ve stínu.
• V letních dnech je pravidelně zalévejte. Kořenový bal nemá nikdy zcela vyschnout. V jarních měsících a na podzim květiny nepřemokřujte.
• Aby vydatně kvetly, nejméně dvakrát týdně přidejte do zálivky tekuté hnojivo.
• Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy a násady plodů. Lépe pokvetou.
• Fuchsie napadají rády molice, svilušky a mšice. Proti těmto škůdcům použijte několikrát během vegetace postřik Talstar, Mospilan, Omnite apod. Důležité je přípravky střídat.
• Rostliny, které nemají dostatek čerstvého vzduchu, mohou napadnout různé plísně nebo rez.
• Květiny můžete ponechat venku až do prvních mrazů. Než je přenesete na zimní mrazuvzdorné stanoviště, odstraňte všechny listy. Mohou přezimovat i ve tmě.
• Začátkem března vyneste květiny na světlo, kde se bude teplota pohybovat od deseti do dvaceti stupňů. Až naraší, sestříhejte je.

Fregia

 

Drame

 

Danny Kaye

 

Beacon

 

Alice Hoffman

 

Abbe Farges


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek