Které bylinky vysévat v dubnu?

Také se nemůžete dočkat, až konečně zaboříte prsty do hlíny? Některé z odolnějších druhů bylinek můžete už v druhé polovině dubna začít vysévat ven na záhon. Které to jsou například?

Kopr vonný

Tato nenáročná jednoletá bylinka dorůstá do výšky až jednoho metru. Vysévejte ho od druhé půlky dubna přímo na záhon. Půda by měla být propustná, kopr nesnáší těžké a přemokřené půdy. Semena vysévejte nahusto do řádků vzdálených od sebe 20 cm. Už za 6 týdnů můžete sklízet nať (když doroste zhruba 20 cm). Vyšší a kvetoucí kopr se nechává jako koření do zavařovaných zeleninových směsí.

 

Koriandr setý

Dorůstá výšky 20 až 60 cm. Pěstujte jej v propustné, výživné půdě s dostatkem vláhy a vápníku. Semena vysévejte na záhonech do řádků podobně jako kopr. Po vzejití semen mladé bylinky vyjednoťte. Klíčení semen můžete urychlit 2–3denním máčením ve vlažné vodě či heřmánkovém nálevu, který je navíc posiluje a chrání proti plísním. Semena koriandru vyklíčí za 20 dní.

 

Kmín kořenný

Potřebuje propustnou, nejlépe jílovitou půdu, která je dobře zásobená vápníkem. Vzejde vám pouze tehdy, když je minimálně 2–3 týdny souvislé teplo pohybující se mezi 10 až 14 °C. Semena kmínu se sejí do čtverců cca 30 x 30 cm. Pokud sázíte sazenice, nechte mezi jednotlivými rostlinkami tří až čtyřcentimetrové mezery.

 

Majoránka a oregano

 

Majoránku i oregano snadno vypěstujete ze semen, je to levnější než nákup sazenic. Potřebují suché, slunné stanoviště s propustnou půdou. Řádky pro výsev by měly být ve vzdálenosti 20–25 cm od sebe. Dorůstá do výšky až 40 cm. S hnojením opatrně, přehnojené rostliny bujně rostou, ale nať je méně aromatická.

 

Libeček lékařský

Aby se libečku dařilo, potřebuje slunné stanoviště nebo polostín. Půdu vyžaduje kyprou, humózní s bohatým obsahem živin. Semeno potřebuje asi třícentimetrovou hloubku, řádky by měly být 60 centimetrů od sebe. Libeček pomalu klíčí, tak mějte trpělivost. Jakmile rostliny dorostou asi 10 centimetrů, vyjednoťte je na patnácticentimetrovou vzdálenost. Přebytečné sazeničky rozdejte, pro jednu domácnost bohatě vystačí i jedna rostlina.

 


Tip
Až do konce dubna ještě můžete dělit a vysazovat vytrvalé bylinky. Je to také poslední termín pro seříznutí aromatických bylin, které vyhánějí z nadzemních částí rostlin, jako jsou levandule nebo rozmarýn.


 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Dvojí tvář jedné chalupy

Dvojí tvář jedné chalupy

Stavení pochází z počátku 19. století, je to znát na jeho průčelí děleném římsami i na oknech, v horní části zaoblených. Ovšem odvrácená strana značí, že jde o moderní dům z posledních let. Na části směřující do zahrady se oba styly potkávají, ten starý i současný. Tvář chalupy určili architekti.

Celý článek

Zářivá chuť podzimu

Zářivá chuť podzimu

Podzim bez dýně jako by snad ani nebyl. Ačkoliv je venku pošmourno, pokud vám na plotně bublá dýňová polévka a z trouby voní skořicové rolky, nemusíte si zoufat. Bude to podzim jako malovaný!

Celý článek