Které bylinky pěstovat v květináčích?

Na přelomu února a března nastává ten správný čas pro setí bylinek. Nemáte vlastní zahrádku? Nevadí, zkuste si je vypěstovat doma v květináči. V teplých dnech je můžete mít i venku na balkoně či za oknem.

Čerstvé bylinky je dobré mít stále při ruce. Pěstování v nádobách má mnoho výhod. Máte je čerstvé vždy po ruce, a navíc vám krásně provoní kuchyni. Existuje mnoho bylin, které jsou stejně krásné jako chutné, díky čemuž jsou ideální pro pěstování v nádobách, buď samostatně, nebo ve smíšeném truhlíku.

 

Bazalka
Tato oblíbená bylinka voní létem a můžete si vybrat ze spousty druhů. Jedná se o teplomilnou jednoletou bylinu, která se pěstuje v květináčích na oknech. Potřebuje polopropustnou zeminu a dostatek slunečního svitu. Stejně jako většina bylin, bazalka dobře reaguje na časté sklizně a po oříznutí vás rychle odmění růstem čerstvých výhonků. Nezapomeňte také odstranit všechna poupata, které se objeví. Jakmile bazalka začne jít do květu, chuť listů klesá.

 

 

Oregano
V zahradě má oregano tendenci se rychle rozrůstat, jeho pěstování v květináči je tak snadný způsob, jak kontrolovat jeho růst. Malé listy jsou plné chuti, ideální pro doplnění domácí pizzy, bruschetty a také do salátů, masových pokrmů a marinád.

 

 

Rozmarýn
Keřík s aromatickou vůní dodává pečeným bramborám a kuřecím masům vítanou hloubku chuti. Existuje mnoho kultivarů rozmarýnu, z nichž většina roste vzpřímeně, ale několik z nich je převislých, takže se hodí i pro okraje truhlíků a květináčů. Nesnáší přemokření, potřebuje polopropustnou zeminu.

 

 

Tymián
Je jednou z nejlepších bylin pro pěstování v nádobách; je nenáročný na údržbu, odolný vůči suchu, takže ho nezabije, když ho občas zapomenete zalít. Navíc vypadá fantasticky, když je vysazený v přední části nádoby, kde jeho drobné listy mohou růst přes okraj nádoby. Pěstujte ho na plnému slunci a dejte pozor na přelití.

 

 

Máta
Existuje mnoho typů máty; například máta peprná, čokoládová máta, mojito máta, jahodová máta… Můžete zasadit i několik různých druhů máty do jednoho velkého truhlíku. Listy přidávejte do letních nápojů, do ovocného salátu nebo si z nich udělejte čaj. Máta oceňuje dostatečnou vlhkost a půdu bohatou na živiny.

 

 

Petržel
Pěstuje se velmi snadno, ale stejně jako máta chce pravidelnou zálivku a hnojení. Při výsadbě použijte organické hnojivo s pomalým uvolňováním, aby měly rostliny dostatek živin od jara do podzimu. Petržel oceňuje plné slunce, ale trocha stínu jí nevadí.

 

 

Citronová tráva
Dejte jí stejnou půdní směs jako mátě a dostatek vody. Pak bude mít nejlepší chuť. Lesklé zelené listy voní i chutnají jako citrony. Je skvělá do ovocných salátů, čaje, limonády i marinád.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek