Které bylinky pěstovat v květináčích?

Na přelomu února a března nastává ten správný čas pro setí bylinek. Nemáte vlastní zahrádku? Nevadí, zkuste si je vypěstovat doma v květináči. V teplých dnech je můžete mít i venku na balkoně či za oknem.

Čerstvé bylinky je dobré mít stále při ruce. Pěstování v nádobách má mnoho výhod. Máte je čerstvé vždy po ruce, a navíc vám krásně provoní kuchyni. Existuje mnoho bylin, které jsou stejně krásné jako chutné, díky čemuž jsou ideální pro pěstování v nádobách, buď samostatně, nebo ve smíšeném truhlíku.

 

Bazalka
Tato oblíbená bylinka voní létem a můžete si vybrat ze spousty druhů. Jedná se o teplomilnou jednoletou bylinu, která se pěstuje v květináčích na oknech. Potřebuje polopropustnou zeminu a dostatek slunečního svitu. Stejně jako většina bylin, bazalka dobře reaguje na časté sklizně a po oříznutí vás rychle odmění růstem čerstvých výhonků. Nezapomeňte také odstranit všechna poupata, které se objeví. Jakmile bazalka začne jít do květu, chuť listů klesá.

 

 

Oregano
V zahradě má oregano tendenci se rychle rozrůstat, jeho pěstování v květináči je tak snadný způsob, jak kontrolovat jeho růst. Malé listy jsou plné chuti, ideální pro doplnění domácí pizzy, bruschetty a také do salátů, masových pokrmů a marinád.

 

 

Rozmarýn
Keřík s aromatickou vůní dodává pečeným bramborám a kuřecím masům vítanou hloubku chuti. Existuje mnoho kultivarů rozmarýnu, z nichž většina roste vzpřímeně, ale několik z nich je převislých, takže se hodí i pro okraje truhlíků a květináčů. Nesnáší přemokření, potřebuje polopropustnou zeminu.

 

 

Tymián
Je jednou z nejlepších bylin pro pěstování v nádobách; je nenáročný na údržbu, odolný vůči suchu, takže ho nezabije, když ho občas zapomenete zalít. Navíc vypadá fantasticky, když je vysazený v přední části nádoby, kde jeho drobné listy mohou růst přes okraj nádoby. Pěstujte ho na plnému slunci a dejte pozor na přelití.

 

 

Máta
Existuje mnoho typů máty; například máta peprná, čokoládová máta, mojito máta, jahodová máta… Můžete zasadit i několik různých druhů máty do jednoho velkého truhlíku. Listy přidávejte do letních nápojů, do ovocného salátu nebo si z nich udělejte čaj. Máta oceňuje dostatečnou vlhkost a půdu bohatou na živiny.

 

 

Petržel
Pěstuje se velmi snadno, ale stejně jako máta chce pravidelnou zálivku a hnojení. Při výsadbě použijte organické hnojivo s pomalým uvolňováním, aby měly rostliny dostatek živin od jara do podzimu. Petržel oceňuje plné slunce, ale trocha stínu jí nevadí.

 

 

Citronová tráva
Dejte jí stejnou půdní směs jako mátě a dostatek vody. Pak bude mít nejlepší chuť. Lesklé zelené listy voní i chutnají jako citrony. Je skvělá do ovocných salátů, čaje, limonády i marinád.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Rozkvetlá sakura

Rozkvetlá sakura

Baví vás práce s papírem? Z růžového krepového papíru si můžete celkem snadno vyrobit rozkvetlou větvičku sakury a přenést si tak domů něžnou jarní atmosféru.

Celý článek

Vypěstujte si zeleninu podle ekozahradníků

Vypěstujte si zeleninu podle ekozahradníků

Zkuste letos při pěstování rajčat, okurek, tykví a dýní vyzkoušet postupy organických zahradníků. Ti se snaží vytvořit rostlinám takové podmínky, aby byly zdravé, silné a dlouho plodily bez nutnosti používat pesticidy.

Celý článek

Kytičky z filcu

Kytičky z filcu

Z barevných plstí můžete s pomocí nůžek a trochy lepidla vytvořit úžasné květinky. Pusťte se do toho s dětmi a za chvíli vám pod rukama rozkvete celá louka.

Celý článek

Přečtěte si

Podlahy se vzhledem dřeva

Podlahy se vzhledem dřeva

www.chatar-chalupar.cz

Kvalitní podlaha je základ každého interiéru, kritéria jejího výběru má ale každý trochu odlišná. Zatímco někdo vychází z objektivních požadavků na odolnost povrchu, jiný dává přednost svým pocitům.

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

www.floranazahrade.cz

Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás.