Které bylinky pěstovat v květináčích?

Na přelomu února a března nastává ten správný čas pro setí bylinek. Nemáte vlastní zahrádku? Nevadí, zkuste si je vypěstovat doma v květináči. V teplých dnech je můžete mít i venku na balkoně či za oknem.

Čerstvé bylinky je dobré mít stále při ruce. Pěstování v nádobách má mnoho výhod. Máte je čerstvé vždy po ruce, a navíc vám krásně provoní kuchyni. Existuje mnoho bylin, které jsou stejně krásné jako chutné, díky čemuž jsou ideální pro pěstování v nádobách, buď samostatně, nebo ve smíšeném truhlíku.

 

Bazalka
Tato oblíbená bylinka voní létem a můžete si vybrat ze spousty druhů. Jedná se o teplomilnou jednoletou bylinu, která se pěstuje v květináčích na oknech. Potřebuje polopropustnou zeminu a dostatek slunečního svitu. Stejně jako většina bylin, bazalka dobře reaguje na časté sklizně a po oříznutí vás rychle odmění růstem čerstvých výhonků. Nezapomeňte také odstranit všechna poupata, které se objeví. Jakmile bazalka začne jít do květu, chuť listů klesá.

 

 

Oregano
V zahradě má oregano tendenci se rychle rozrůstat, jeho pěstování v květináči je tak snadný způsob, jak kontrolovat jeho růst. Malé listy jsou plné chuti, ideální pro doplnění domácí pizzy, bruschetty a také do salátů, masových pokrmů a marinád.

 

 

Rozmarýn
Keřík s aromatickou vůní dodává pečeným bramborám a kuřecím masům vítanou hloubku chuti. Existuje mnoho kultivarů rozmarýnu, z nichž většina roste vzpřímeně, ale několik z nich je převislých, takže se hodí i pro okraje truhlíků a květináčů. Nesnáší přemokření, potřebuje polopropustnou zeminu.

 

 

Tymián
Je jednou z nejlepších bylin pro pěstování v nádobách; je nenáročný na údržbu, odolný vůči suchu, takže ho nezabije, když ho občas zapomenete zalít. Navíc vypadá fantasticky, když je vysazený v přední části nádoby, kde jeho drobné listy mohou růst přes okraj nádoby. Pěstujte ho na plnému slunci a dejte pozor na přelití.

 

 

Máta
Existuje mnoho typů máty; například máta peprná, čokoládová máta, mojito máta, jahodová máta… Můžete zasadit i několik různých druhů máty do jednoho velkého truhlíku. Listy přidávejte do letních nápojů, do ovocného salátu nebo si z nich udělejte čaj. Máta oceňuje dostatečnou vlhkost a půdu bohatou na živiny.

 

 

Petržel
Pěstuje se velmi snadno, ale stejně jako máta chce pravidelnou zálivku a hnojení. Při výsadbě použijte organické hnojivo s pomalým uvolňováním, aby měly rostliny dostatek živin od jara do podzimu. Petržel oceňuje plné slunce, ale trocha stínu jí nevadí.

 

 

Citronová tráva
Dejte jí stejnou půdní směs jako mátě a dostatek vody. Pak bude mít nejlepší chuť. Lesklé zelené listy voní i chutnají jako citrony. Je skvělá do ovocných salátů, čaje, limonády i marinád.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Chodíme jen ve vlastních botách

Chodíme jen ve vlastních botách

Žijí na statku v Novohradských horách a už patnáct let se věnují obuvnickému řemeslu. Otto Krása navazuje na práci svého dědečka, který si živil jako obuvnický modelář. Jeho žena Linda, i díky zkušenostem z dílny, vystudovala design obuvi. I když mají napilno, na rozhovor si nakonec udělali čas oba.

Celý článek

5 rad pro zimní zahradu

5 rad pro zimní zahradu

Krajina pod sněhem vypadá nejen romanticky, ale také může v zimě lépe odpočívat. Poslední dobou však více než se sněhem bojují zahrádkáři s holomrazy a suchem. Jak se v této situaci o zahradu správně starat?

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.