Krmítko z bambusových misek

Nezapomeňte v zimě přikrmovat ptáčky. Můžete si na to přichystat různá, i poněkud netradiční krmítka. Z tohoto závěsného bude malým opeřencům určitě chutnat!

Budete potřebovat

  • dvě stejné bambusové misky s průměrem asi 12 centimetrů
  • modelovací hmotu tvrdnoucí za tepla (například Mass)
  • brusný papír (zrno 40, 80 a 120)
  • barvu ve spreji – bílou a zlatou
  • akumulátorový šroubovák s vrtákem do dřeva
  • 1 m lana s průměrem 6 mm
  • dřevěné korálky o velikosti zhruba tři centimetry
  • lepicí páska, pírka na ozdobu (nemusejí být)

 

 

postup

 

 

1 Z modelovací hmoty odřízněte váleček o délce zhruba tři centimetry a hněťte ho v rukou, dokud nezměkne. Vytvořte kuličku, a udělejte do ní (nejlépe tužkou) dírku o průměru šest milimetrů. Hotovou ji navlhčete vodou, aby se vám nelepila na ruce a k podkladu.

 

 

2 Stejným způsobem vyrobte několik dalších kuliček, vložte je do vroucí vody a vařte zhruba 25 minut. Platí, že co centimetr tloušťky hmoty, to deset minut vaření. Pokud chcete mít ozdoby i hranaté, pomocí brusného papíru na nich vytvořte plošky. Nejprve použijte ten s hrubším zrnem, nakonec nejjemnější.

 

 

 

3 Pokud chcete mít některé kuličky zlaté, aby se krmítko stalo pro ptáky atraktivnějším, nastříkejte je zlatým sprejem. Zbytek nalakujte na bílo.

 

 

 

4 Doprostřed bambusových misek vyvrtejte otvory o průměru šest milimetrů. Připravte si lano na navléknutí – konec přelepte lepicí páskou, aby se při navlékání neroztřepil.

 

 

 

5 Na lano navlečte větší kuličku, pak jednu z bambusových misek a druhou kuličku. Na koncích udělejte pevné uzly, aby byla miska dobře utažená a nehoupala se.

 

 

 

6 Stejně navlečte spodní bambusovou misku. Mezi oběma miskami ponechte mezeru širokou minimálně pět centimetrů.

 

 

 

7 Nakonec navlečte zbylé bílé a zlaté kuličky, přidat můžete i dřevěné korálky. Konec lanka lze dozdobit pírky, není to ale nutné. Do misky nasypte krmivo a zavěste ji na strom, altánek nebo terasu.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Jemné drátkování

Jemné drátkování

Máte chuť si vyzkoušet tuto originální techniku, při které se také pracuje s drátem, ale nepotřebujete tolik síly? Podle postupů krok za krokem, které pro vás připravila Laděna Hejzlarová, to jistě hravě zvládnete.

Celý článek

Růže z juty

Růže z juty

Vytvořte si s námi květinové aranžmá, které vám zaručeně neuvadne a budete se z něj moci těšit třeba celý rok. Jeho základem jsou atraktivní růže z přírodního textilu.

Celý článek

Přáníčka s krajkami

Přáníčka s krajkami

Překvapte své přátele a blízké vlastnoručně vyrobenými vánočními přáníčky. Můžete je jednoduše udělat z jakýchkoli zajímavých dekoračních papírů, za pomoci raznic.

Celý článek

Přečtěte si

Bonusy teplého kabátu

Bonusy teplého kabátu

www.peknebydleni.cz

Nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na vytápění, představuje důkladné zateplení domu. Úspora topných nákladů díky zateplení dosahuje u nás v průměru 50 %.

Život jako v oáze

Život jako v oáze

www.chatar-chalupar.cz

Katka Špačková a její muž Marek si splnili svůj velký sen. Šestým rokem budují v Orlických horách permakulturní zahradu. Co potřebují, to si vypěstují a sklidí, klidně i v největších mrazech.

Rdesno ptačí na nemoci stačí

Rdesno ptačí na nemoci stačí

www.floranazahrade.cz

Horohaše, chrusťák, koření stržné, krvavá rostlina, oupor, stozrno, štikavec, štukavka, vrabčí jazyk nebo zťukavka – už množství lidových názvů, kterých existuje více než dvacítka, dokládá, že rdesno ptačí je v lidovém léčitelství hodně a dlouho používanou bylinkou.