Krmítko z bambusových misek

Nezapomeňte v zimě přikrmovat ptáčky. Můžete si na to přichystat různá, i poněkud netradiční krmítka. Z tohoto závěsného bude malým opeřencům určitě chutnat!

Budete potřebovat

  • dvě stejné bambusové misky s průměrem asi 12 centimetrů
  • modelovací hmotu tvrdnoucí za tepla (například Mass)
  • brusný papír (zrno 40, 80 a 120)
  • barvu ve spreji – bílou a zlatou
  • akumulátorový šroubovák s vrtákem do dřeva
  • 1 m lana s průměrem 6 mm
  • dřevěné korálky o velikosti zhruba tři centimetry
  • lepicí páska, pírka na ozdobu (nemusejí být)

 

 

postup

 

 

1 Z modelovací hmoty odřízněte váleček o délce zhruba tři centimetry a hněťte ho v rukou, dokud nezměkne. Vytvořte kuličku, a udělejte do ní (nejlépe tužkou) dírku o průměru šest milimetrů. Hotovou ji navlhčete vodou, aby se vám nelepila na ruce a k podkladu.

 

 

2 Stejným způsobem vyrobte několik dalších kuliček, vložte je do vroucí vody a vařte zhruba 25 minut. Platí, že co centimetr tloušťky hmoty, to deset minut vaření. Pokud chcete mít ozdoby i hranaté, pomocí brusného papíru na nich vytvořte plošky. Nejprve použijte ten s hrubším zrnem, nakonec nejjemnější.

 

 

 

3 Pokud chcete mít některé kuličky zlaté, aby se krmítko stalo pro ptáky atraktivnějším, nastříkejte je zlatým sprejem. Zbytek nalakujte na bílo.

 

 

 

4 Doprostřed bambusových misek vyvrtejte otvory o průměru šest milimetrů. Připravte si lano na navléknutí – konec přelepte lepicí páskou, aby se při navlékání neroztřepil.

 

 

 

5 Na lano navlečte větší kuličku, pak jednu z bambusových misek a druhou kuličku. Na koncích udělejte pevné uzly, aby byla miska dobře utažená a nehoupala se.

 

 

 

6 Stejně navlečte spodní bambusovou misku. Mezi oběma miskami ponechte mezeru širokou minimálně pět centimetrů.

 

 

 

7 Nakonec navlečte zbylé bílé a zlaté kuličky, přidat můžete i dřevěné korálky. Konec lanka lze dozdobit pírky, není to ale nutné. Do misky nasypte krmivo a zavěste ji na strom, altánek nebo terasu.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…