Krmítko z bambusových misek

Nezapomeňte v zimě přikrmovat ptáčky. Můžete si na to přichystat různá, i poněkud netradiční krmítka. Z tohoto závěsného bude malým opeřencům určitě chutnat!

Budete potřebovat

  • dvě stejné bambusové misky s průměrem asi 12 centimetrů
  • modelovací hmotu tvrdnoucí za tepla (například Mass)
  • brusný papír (zrno 40, 80 a 120)
  • barvu ve spreji – bílou a zlatou
  • akumulátorový šroubovák s vrtákem do dřeva
  • 1 m lana s průměrem 6 mm
  • dřevěné korálky o velikosti zhruba tři centimetry
  • lepicí páska, pírka na ozdobu (nemusejí být)

 

 

postup

 

 

1 Z modelovací hmoty odřízněte váleček o délce zhruba tři centimetry a hněťte ho v rukou, dokud nezměkne. Vytvořte kuličku, a udělejte do ní (nejlépe tužkou) dírku o průměru šest milimetrů. Hotovou ji navlhčete vodou, aby se vám nelepila na ruce a k podkladu.

 

 

2 Stejným způsobem vyrobte několik dalších kuliček, vložte je do vroucí vody a vařte zhruba 25 minut. Platí, že co centimetr tloušťky hmoty, to deset minut vaření. Pokud chcete mít ozdoby i hranaté, pomocí brusného papíru na nich vytvořte plošky. Nejprve použijte ten s hrubším zrnem, nakonec nejjemnější.

 

 

 

3 Pokud chcete mít některé kuličky zlaté, aby se krmítko stalo pro ptáky atraktivnějším, nastříkejte je zlatým sprejem. Zbytek nalakujte na bílo.

 

 

 

4 Doprostřed bambusových misek vyvrtejte otvory o průměru šest milimetrů. Připravte si lano na navléknutí – konec přelepte lepicí páskou, aby se při navlékání neroztřepil.

 

 

 

5 Na lano navlečte větší kuličku, pak jednu z bambusových misek a druhou kuličku. Na koncích udělejte pevné uzly, aby byla miska dobře utažená a nehoupala se.

 

 

 

6 Stejně navlečte spodní bambusovou misku. Mezi oběma miskami ponechte mezeru širokou minimálně pět centimetrů.

 

 

 

7 Nakonec navlečte zbylé bílé a zlaté kuličky, přidat můžete i dřevěné korálky. Konec lanka lze dozdobit pírky, není to ale nutné. Do misky nasypte krmivo a zavěste ji na strom, altánek nebo terasu.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek