Krakelovaná konvička

Obyčejnou plechovou konvičku můžete proměnit k nepoznání – jen s pomocí barev a ubrousků s pěkným motivem. Pusťte se do toho s námi a dejte jí tak nový život.

Budete potřebovat

 • plechovou konvičku nebo jinou vhodnou nádobu
 • brusný papír, odmašťovač
 • základní akrylovou barvu
 • akrylové barvy ve zvolených odstínech
 • krakelovací lak
 • štětec nebo houbičku na barvu
 • jemný smirkový papír
 • ubrousky na decoupage
 • lepidlo na decoupage
 • nůžky
 • syntetický plochý štětec na decoupage

 

postup

 

 

1 Plechovou konvičku očistěte, zdrsněte její povrch brusným papírem a důkladně ji odmastěte (například saponátem na nádobí) a osušte. Pak na ni štětcem nebo houbičkou naneste vrstvu základní akrylové barvy. Nechte barvu dobře zaschnout. Schnutí můžete urychlit s pomocí fénu.

 

 

 

2 Podle motivů na ubrouscích, kterými budete konvičku dekorovat, si vyberte tmavou podkladovou barvu a dále jednu (či více, podle svého záměru) světlejších barev, jimiž konvičku přetřete a skrz které bude základová barva v prasklinkách prosvítat. Natřete konvičku podkladovou barvou (zde červenohnědá). Nechte ji zaschnout a poté na ni naneste krakelovací lak. Nemusíte ho nanášet na celý předmět, pouze na některé jeho části. Opět nechte konvičku důkladně zaschnout. Nyní konvičku lehce přetřete světlou akrylovou barvou (zde béžová). Barvu nanášejte jedním tahem štětcem nebo tupováním houbičkou.

 

 

 

3 Chcete-li, aby byla konvička vícebarevná, natřete ji další vybranou barvou (zde khaki zelená). Barvu můžete nanášet štětcem nebo houbičkou. Nechte ji důkladně zaschnout.

 

 

 

4 Připravte si ubrousky, kterými budete konvičku dekorovat. Vybrané motivy z ubrousků pečlivě vystřihněte nebo vytrhejte.

 

 

 

5 Z ubrousků můžete využít i bordury. Pečlivě je vystřihněte a pak z vystřižených motivů odstraňte dvě spodní vrstvy. Dále budete pracovat jen se svrchní potištěnou vrstvou.

 

 

 

6 Na místa, která chcete zdobit, naneste na konvičku lepidlo na decoupage. Vystřižený motiv přiložte na místo a syntetickým plochým štětcem namočeným do lepidla na decoupage motiv směrem od středu ke krajům uhlazujte.

 

 

 

7 V partiích kolem hubice a držadla ubrousek pečlivě odstřihněte nůžkami.

 

 

 

8 Okraje ubrousku pak přetřete lepidlem.

 

 

 

9 Chcete-li u předmětu docílit opotřebovaného vzhledu, lehce některé části přebruste jemným smirkovým papírem, ale pouze tak, aby prosvítala podkladová tmavší barva.

 

 

 

10 Pokud chcete, aby byl povrch konvičky odolnější a chráněný například před působením vlhkosti, přetřete ji ještě celou závěrečným lakem.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek