Krakelovaná konvička

Obyčejnou plechovou konvičku můžete proměnit k nepoznání – jen s pomocí barev a ubrousků s pěkným motivem. Pusťte se do toho s námi a dejte jí tak nový život.

Budete potřebovat

 • plechovou konvičku nebo jinou vhodnou nádobu
 • brusný papír, odmašťovač
 • základní akrylovou barvu
 • akrylové barvy ve zvolených odstínech
 • krakelovací lak
 • štětec nebo houbičku na barvu
 • jemný smirkový papír
 • ubrousky na decoupage
 • lepidlo na decoupage
 • nůžky
 • syntetický plochý štětec na decoupage

 

postup

 

 

1 Plechovou konvičku očistěte, zdrsněte její povrch brusným papírem a důkladně ji odmastěte (například saponátem na nádobí) a osušte. Pak na ni štětcem nebo houbičkou naneste vrstvu základní akrylové barvy. Nechte barvu dobře zaschnout. Schnutí můžete urychlit s pomocí fénu.

 

 

 

2 Podle motivů na ubrouscích, kterými budete konvičku dekorovat, si vyberte tmavou podkladovou barvu a dále jednu (či více, podle svého záměru) světlejších barev, jimiž konvičku přetřete a skrz které bude základová barva v prasklinkách prosvítat. Natřete konvičku podkladovou barvou (zde červenohnědá). Nechte ji zaschnout a poté na ni naneste krakelovací lak. Nemusíte ho nanášet na celý předmět, pouze na některé jeho části. Opět nechte konvičku důkladně zaschnout. Nyní konvičku lehce přetřete světlou akrylovou barvou (zde béžová). Barvu nanášejte jedním tahem štětcem nebo tupováním houbičkou.

 

 

 

3 Chcete-li, aby byla konvička vícebarevná, natřete ji další vybranou barvou (zde khaki zelená). Barvu můžete nanášet štětcem nebo houbičkou. Nechte ji důkladně zaschnout.

 

 

 

4 Připravte si ubrousky, kterými budete konvičku dekorovat. Vybrané motivy z ubrousků pečlivě vystřihněte nebo vytrhejte.

 

 

 

5 Z ubrousků můžete využít i bordury. Pečlivě je vystřihněte a pak z vystřižených motivů odstraňte dvě spodní vrstvy. Dále budete pracovat jen se svrchní potištěnou vrstvou.

 

 

 

6 Na místa, která chcete zdobit, naneste na konvičku lepidlo na decoupage. Vystřižený motiv přiložte na místo a syntetickým plochým štětcem namočeným do lepidla na decoupage motiv směrem od středu ke krajům uhlazujte.

 

 

 

7 V partiích kolem hubice a držadla ubrousek pečlivě odstřihněte nůžkami.

 

 

 

8 Okraje ubrousku pak přetřete lepidlem.

 

 

 

9 Chcete-li u předmětu docílit opotřebovaného vzhledu, lehce některé části přebruste jemným smirkovým papírem, ale pouze tak, aby prosvítala podkladová tmavší barva.

 

 

 

10 Pokud chcete, aby byl povrch konvičky odolnější a chráněný například před působením vlhkosti, přetřete ji ještě celou závěrečným lakem.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.