Krakelovaná konvička

Obyčejnou plechovou konvičku můžete proměnit k nepoznání – jen s pomocí barev a ubrousků s pěkným motivem. Pusťte se do toho s námi a dejte jí tak nový život.

Obyčejnou plechovou konvičku můžete proměnit k nepoznání – jen s pomocí barev a ubrousků s pěkným motivem. Pusťte se do toho s námi a dejte jí tak nový život.

Budete potřebovat

 • plechovou konvičku nebo jinou vhodnou nádobu
 • brusný papír, odmašťovač
 • základní akrylovou barvu
 • akrylové barvy ve zvolených odstínech
 • krakelovací lak
 • štětec nebo houbičku na barvu
 • jemný smirkový papír
 • ubrousky na decoupage
 • lepidlo na decoupage
 • nůžky
 • syntetický plochý štětec na decoupage

 

postup

 

 

1 Plechovou konvičku očistěte, zdrsněte její povrch brusným papírem a důkladně ji odmastěte (například saponátem na nádobí) a osušte. Pak na ni štětcem nebo houbičkou naneste vrstvu základní akrylové barvy. Nechte barvu dobře zaschnout. Schnutí můžete urychlit s pomocí fénu.

 

 

 

2 Podle motivů na ubrouscích, kterými budete konvičku dekorovat, si vyberte tmavou podkladovou barvu a dále jednu (či více, podle svého záměru) světlejších barev, jimiž konvičku přetřete a skrz které bude základová barva v prasklinkách prosvítat. Natřete konvičku podkladovou barvou (zde červenohnědá). Nechte ji zaschnout a poté na ni naneste krakelovací lak. Nemusíte ho nanášet na celý předmět, pouze na některé jeho části. Opět nechte konvičku důkladně zaschnout. Nyní konvičku lehce přetřete světlou akrylovou barvou (zde béžová). Barvu nanášejte jedním tahem štětcem nebo tupováním houbičkou.

 

 

 

3 Chcete-li, aby byla konvička vícebarevná, natřete ji další vybranou barvou (zde khaki zelená). Barvu můžete nanášet štětcem nebo houbičkou. Nechte ji důkladně zaschnout.

 

 

 

4 Připravte si ubrousky, kterými budete konvičku dekorovat. Vybrané motivy z ubrousků pečlivě vystřihněte nebo vytrhejte.

 

 

 

5 Z ubrousků můžete využít i bordury. Pečlivě je vystřihněte a pak z vystřižených motivů odstraňte dvě spodní vrstvy. Dále budete pracovat jen se svrchní potištěnou vrstvou.

 

 

 

6 Na místa, která chcete zdobit, naneste na konvičku lepidlo na decoupage. Vystřižený motiv přiložte na místo a syntetickým plochým štětcem namočeným do lepidla na decoupage motiv směrem od středu ke krajům uhlazujte.

 

 

 

7 V partiích kolem hubice a držadla ubrousek pečlivě odstřihněte nůžkami.

 

 

 

8 Okraje ubrousku pak přetřete lepidlem.

 

 

 

9 Chcete-li u předmětu docílit opotřebovaného vzhledu, lehce některé části přebruste jemným smirkovým papírem, ale pouze tak, aby prosvítala podkladová tmavší barva.

 

 

 

10 Pokud chcete, aby byl povrch konvičky odolnější a chráněný například před působením vlhkosti, přetřete ji ještě celou závěrečným lakem.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Opojné šeříky

Opojné šeříky

Máte také tak rádi vůni šeříků? Jejich krásné bohaté květy jsou každé jaro ozdobou zahrady. Víte, že jich existuje více druhů? Vyberte si, které z nich budou vaší zahradě nejvíce slušet.

Celý článek

Letní sušička na bylinky

Letní sušička na bylinky

Horké a suché léto je ideální na sušení bylinek, ovoce či hub. Pokud nemáte elektrickou sušičku, nebo nechcete sušit v troubě, můžete si jednoduchou sušičku vyrobit ze dřeva.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.