Betonové květináče

Vyrobte si květináč na terasu, zahradu či balkón. O tom, jaký bude mít tvar, velikost či strukturu přitom rozhodnete vy sami. Prvním jarním cibulovinám a později i letničkám nebo bylinkám to v nich určitě bude slušet.

Co budete potřebovat:

  • Bílý cement (např. Het) – 1 kg
  • drobný štěrk
  • nehnojenou rašelinu
  • 2 korkové zátky
  • barvu na beton (např. Beton)
  • větší a menší plastovou misku
  • zednické vědro
  • malý kyblík jako odměrku
  • brusný papír
  • štětec

postup:

1. Do kbelíku nasypte 1 díl cementu, 1 díl drobného štěrku a 1,5 dílu rašeliny. Směs nasucho smíchejte, zalijte asi 1 dílem vody a znovu dobře promíchejte. Směs by měla být hustá.

 

2. Trochu směsi dejte na dno plastové misky a zatlačte do ní dvě korkové zátky.

 

3. Na korkové zátky položte druhou menší misku a lžící vyplňujte prostor betonovou směsí.

 

4. Směs naplňte asi 1 cm pod okraj vnitřní misky, abyste ji pak mohli snáze vyjmout. Do vnitřní misky vložte kámen nebo kousek cihly jako těžítko.

 

5. Beton nechte ztvrdnout alespoň dva tři dny a pak ho z misky vyklopte. Bude ještě vlhký, proto s odlitkem manipulujte opatrně a nechte ho úplně vyschnout.

 

6. Korkové zátky vyndejte s pomocí vývrtky.

 

 

7. Pokud je okraj květináče velmi nerovný, přebruste ho brusným papírem.

 

8. Suchým štětcem květináč zbavte prachu.

 

9. Vnitřek květináče natřete barvou na betonové povrchy, abyste snížili jeho nasákavost vodou.

 

TIP

Podstavec pod květináč můžete odlít i z kelímku od jogurtu nebo z menšího květináče. Na jeho dně nezapomeňte nechat dírku na odtékání vody z vrchního květináče. Ten na něj přilepte stavebním lepidlem.

Pokud chcete získat hladký povrch květináčů, udělejte směs řidší a po nalití mezi misky jimi opatrně zatřeste, aby vyšly vzduchové bublinky.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Majestátní maják

Majestátní maják

Vyrobte si spolu s dětmi krásný maják. Můžou si s ním pak vyzdobit pokojíček nebo zahradní chatičku. Díky LED svíčce jim bude maják opravdu za nocí svítit na cestu.

Celý článek

Myška z plsti

Myška z plsti

Baví vás ruční šití drobných dárků a hraček? Vytvořte si s námi filcovou myšku pro radost. Její velikost a barvu zvolte podle své fantazie. Do práce můžete zapojit i děti.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.