Betonové květináče

Vyrobte si květináč na terasu, zahradu či balkón. O tom, jaký bude mít tvar, velikost či strukturu přitom rozhodnete vy sami. Prvním jarním cibulovinám a později i letničkám nebo bylinkám to v nich určitě bude slušet.

Co budete potřebovat:

  • Bílý cement (např. Het) – 1 kg
  • drobný štěrk
  • nehnojenou rašelinu
  • 2 korkové zátky
  • barvu na beton (např. Beton)
  • větší a menší plastovou misku
  • zednické vědro
  • malý kyblík jako odměrku
  • brusný papír
  • štětec

postup:

1. Do kbelíku nasypte 1 díl cementu, 1 díl drobného štěrku a 1,5 dílu rašeliny. Směs nasucho smíchejte, zalijte asi 1 dílem vody a znovu dobře promíchejte. Směs by měla být hustá.

 

2. Trochu směsi dejte na dno plastové misky a zatlačte do ní dvě korkové zátky.

 

3. Na korkové zátky položte druhou menší misku a lžící vyplňujte prostor betonovou směsí.

 

4. Směs naplňte asi 1 cm pod okraj vnitřní misky, abyste ji pak mohli snáze vyjmout. Do vnitřní misky vložte kámen nebo kousek cihly jako těžítko.

 

5. Beton nechte ztvrdnout alespoň dva tři dny a pak ho z misky vyklopte. Bude ještě vlhký, proto s odlitkem manipulujte opatrně a nechte ho úplně vyschnout.

 

6. Korkové zátky vyndejte s pomocí vývrtky.

 

 

7. Pokud je okraj květináče velmi nerovný, přebruste ho brusným papírem.

 

8. Suchým štětcem květináč zbavte prachu.

 

9. Vnitřek květináče natřete barvou na betonové povrchy, abyste snížili jeho nasákavost vodou.

 

TIP

Podstavec pod květináč můžete odlít i z kelímku od jogurtu nebo z menšího květináče. Na jeho dně nezapomeňte nechat dírku na odtékání vody z vrchního květináče. Ten na něj přilepte stavebním lepidlem.

Pokud chcete získat hladký povrch květináčů, udělejte směs řidší a po nalití mezi misky jimi opatrně zatřeste, aby vyšly vzduchové bublinky.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Vřesové dekorace

Vřesové dekorace

Keříky vřesu v květináči nebo truhlíku vám mohou zkrášlit nejen balkon, terasu či okenní parapet, ale můžete si z nich udělat i něžné dekorace do interiéru.

Celý článek

Vyřezávané a ryté dýně

Vyřezávané a ryté dýně

Jak si vyřezat klasickou halloweenskou lucernu s obličejem? Přinášíme vám jednoduchý postup a také několik tipů na zdobení dýní s pomocí nože, dláta nebo rydla.

Celý článek

Kouzlení s dýněmi

Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Celý článek

Veselé tvoření z plsti

Veselé tvoření z plsti

Podzim hýří veselými barvami. Tak se jimi nechte inspirovat a pusťte se do hravého tvoření z dekorační plsti. Ušijte si z ní třeba ozdobu v podobě dýně nebo halloweenské příšerky pro děti.

Celý článek

Přečtěte si