Krajkové poklady

Máte doma po mamince nebo babičce háčkované či pletené poklady a je vám líto, že jen leží ve skříni? Ještě se dají zajímavě využít!

Leckdo doma opatruje různé ruční práce po mamince, babičce nebo dokonce po prababičce. Háčkování, vyšívání a pletení bytových i oděvních doplňků bývalo dříve náplní volného času mnoha žen. Dnes se nám do interiéru ani šatníku už většinou nehodí, přesto se těchto pracně a s láskou zhotovovaných věcí nechceme zbavit. Vždyť je to památka na naše blízké a navíc ukázka krásné ruční práce.

Co se skrývá ve skříních

Na dně skříní a prádelníků se dají objevit jemné, jako z pavučin háčkované, pletené nebo síťované a pak vyšívané dečky různých velikostí. Často nechybí velké háčkované ubrusy nebo dokonce záclony. Také krajkové vsadky do bílého ložního prádla. Po babičkách parádnicích tu zůstaly i krajkové límečky a háčkované rukavičky.

Krajkové obrázky

Lepší než tyto poklady schovávat ve skříni a jen občas si je prohlédnout, bude nějak je zajímavě využít. Když je máme, proč by nás neměl pohled na ně těšit častěji? Z deček a krajek lze například vytvořit zajímavé obrázky. Ty kousky, kterým čas už ubral na pevnosti, vložíme raději pod sklo, ty odolnější můžeme naaplikovat na větší textilní panel. Vystavit tak můžeme jednotlivé věci, nebo z několika vytvořit zajímavé aranžmá. Pokud jsou některé ruční práce už částečně poničené, můžeme z nich použít aspoň část. Aby světlá krajka lépe vynikla, zvýrazníme ji barevným podkladem.

Na polštáře i lampičky

Zachovalé a pevné krajky a dečky se dají využít i praktičtěji. Dečkami lze ozdobit přední stranu jednobarevných dekorativních polštářů. Na pohovce se budou krásně vyjímat! A dovedete si představit, jak dečka, naaranžovaná přes jednobarevné stínidlo, obyčejnou lampu promění? Pruhy krajek olemujeme látkové záclonky nebo parádní ručníky. A šikovné švadlenky jimi ozvláštní i své oblečení – krajka je letos velkým hitem i na běžném oděvu! Jemné kraječky lze opatrně nalepit na ozdobné jednobarevné papírové krabičky, ve kterých máme šperky nebo další památky na svou rodinu.

 


Text: tvr; foto: Shutterstock

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.