Krajkové poklady

Máte doma po mamince nebo babičce háčkované či pletené poklady a je vám líto, že jen leží ve skříni? Ještě se dají zajímavě využít!

Leckdo doma opatruje různé ruční práce po mamince, babičce nebo dokonce po prababičce. Háčkování, vyšívání a pletení bytových i oděvních doplňků bývalo dříve náplní volného času mnoha žen. Dnes se nám do interiéru ani šatníku už většinou nehodí, přesto se těchto pracně a s láskou zhotovovaných věcí nechceme zbavit. Vždyť je to památka na naše blízké a navíc ukázka krásné ruční práce.

Co se skrývá ve skříních

Na dně skříní a prádelníků se dají objevit jemné, jako z pavučin háčkované, pletené nebo síťované a pak vyšívané dečky různých velikostí. Často nechybí velké háčkované ubrusy nebo dokonce záclony. Také krajkové vsadky do bílého ložního prádla. Po babičkách parádnicích tu zůstaly i krajkové límečky a háčkované rukavičky.

Krajkové obrázky

Lepší než tyto poklady schovávat ve skříni a jen občas si je prohlédnout, bude nějak je zajímavě využít. Když je máme, proč by nás neměl pohled na ně těšit častěji? Z deček a krajek lze například vytvořit zajímavé obrázky. Ty kousky, kterým čas už ubral na pevnosti, vložíme raději pod sklo, ty odolnější můžeme naaplikovat na větší textilní panel. Vystavit tak můžeme jednotlivé věci, nebo z několika vytvořit zajímavé aranžmá. Pokud jsou některé ruční práce už částečně poničené, můžeme z nich použít aspoň část. Aby světlá krajka lépe vynikla, zvýrazníme ji barevným podkladem.

Na polštáře i lampičky

Zachovalé a pevné krajky a dečky se dají využít i praktičtěji. Dečkami lze ozdobit přední stranu jednobarevných dekorativních polštářů. Na pohovce se budou krásně vyjímat! A dovedete si představit, jak dečka, naaranžovaná přes jednobarevné stínidlo, obyčejnou lampu promění? Pruhy krajek olemujeme látkové záclonky nebo parádní ručníky. A šikovné švadlenky jimi ozvláštní i své oblečení – krajka je letos velkým hitem i na běžném oděvu! Jemné kraječky lze opatrně nalepit na ozdobné jednobarevné papírové krabičky, ve kterých máme šperky nebo další památky na svou rodinu.

 


Text: tvr; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek