Koupelna a dřevo

Máte rádi dřevo a chtěli byste jej využít při zařizování koupelny? Pokud jej správně ošetříte a budete o něj pečovat, nebude mu vadit voda ani vzdušná vlhkost.

Jednou z nejcharakterističtějších vlastností dřeva je proměnlivost jeho objemu v závislosti na množství přítomné vlhkosti. Dřevo vodu snadno absorbuje, má-li však možnost rychle vyschnout, jeho tvar se nezmění nebo jen minimálně. Jaká opatření na ochranu stěn a vybavení ze dřeva jsou nutná?

 

Koupelna v hospodářské části roubenky – na podlaze jsou půdovky, ve sprchovém koutě oblázky

Otevřete okno dokořán

Především dobře uvažte, zda se koupelna dá dobře větrat, protože díky intenzivní výměně vzduchu otevřeným oknem se vlhkost razantně sníží. Tam, kde koupelna vznikla v uzavřené místnosti bez oken, se raději stavebních dílů ze dřeva vzdejte. Dřevo tu může být nahrazeno kamenem, keramikou a dalšími materiály, které nejsou na přítomnost vody citlivé.

V koupelně v podkroví upoutává pozornost volně stojící vana a nevšední pojetí barevnosti prkenného podbití střechy

Při dodatečné vestavbě či stavebních úpravách nezapomeňte do koupelny instalovat větrák, který při sepnutí zajistí nucenou výměnu vzduchu. Toto zařízení se hodí do všech typů koupelen, nejenom těch „dřevěných“, protože omezuje tvorbu nebezpečných plísní objevujících se na místech, kde je teplo a vlhko. Tam, kde se rozhodnete, že součástí koupelny budou i roubené stěny nebo palubkový či prkenný obklad, případně tu jsou odkryté trámy, je vhodné dřevo ošetřit. Nic nezkazíte impregnací, která slouží především jako prevence proti dřevokaznému hmyzu a houbám. V domě, kde se jejich výskyt nepředpokládá, ji však můžete vynechat. O to pečlivěji věnujte pozornost povrchovým úpravám. Schopnost odpuzovat vodu mají různé vosky, oleje (a jejich směsi) a laky přímo určené do vlhkých prostor. Nátěry byste měli obnovovat nejen podle doporučení výrobců, ale také kdykoli objevíte nějakou trhlinu či poškození dřeva.

Dekorativní probarvená stěrka na stěně může mít hladký nebo strukturovaný povrch

 

Jaké dřevo vybrat

V nově budované koupelně zpravidla můžete ovlivnit druh použitého materiálu. Není od věci zapomenout na měkké dřevo, připlatit si a do koupelny vybrat některé z vhodných exotických dřev. Uplatníte ho hlavně na podlaze, která mokrem nejvíce trpí. Důležitou vlastností při výběru je pružnost neboli jak dřevo se změnou teploty a vlhkosti sesychá nebo bobtná. Ne každé dřevo (ani to exotické) je do koupelny vhodné! Vodě odolává například tauari, ipe, teak, merbau, algarrobo, vivaro a další.

Jejich výhodou oproti tuzemským měkkým dřevům je především tvarová stálost – ve vlhku se nekroutí. Dalším pozitivem je barevnost. Kresba a barevný tón exotických dřev je intenzivnější a koupelnám sluší.

 

Koupelnové stěny

Aby dřevo netrpělo přímým stykem s vodou, můžete umístit vanu do prostoru místo ke zdi, sprchový kout oddělit od dřeva sádrokartonem s keramickým obkladem, kolem umyvadla instalovat panely z omyvatelných materiálů – tabulového skla, grafoskla, kamene, keramiky a podobně. Zděné příčky pak ochráníte buď některým z obkladových materiálů, nebo je můžete opatřit voděodolným povrchem. Vyznavači čistě přírodních produktů sáhnou po marockém štuku, který je zcela bez chemických přísad, přitom se hodí pro zdivo s vyšší vlhkostí. Chemickými produkty jsou pak různé dekorační voděodolné stěrky (dají se dle libosti probarvovat) anebo cementové stěrky imitující beton, které proti vodě ochráníte vrstvou polyuretanového či epoxidového laku. Ačkoliv se to nezdá, stěny koupelny můžete ošetřit i malbou či tapetou. V případě nátěrů hledejte omyvatelné barvy, které se po zaschnutí dají otírat vlhkým hadříkem. Tapety do koupelen jsou potaženy tenkou vrstvou plastu, z něhož se také dají setřít kapičky vody bez poškození spodního papíru. Tyto produkty se hodí zejména na úpravu stěn navazujících na obkládačky. Na stěny kolem vany, do sprchy a na další místa, kde voda intenzivně stříká, však kvůli omezené odolnosti určeny nejsou.

Tmavší odstíny exotického dřeva sluší i koupelnám v modernějším stylu. Okna umožňují dobré větrání a díky dennímu světlu tu mohou být i květiny

 


Text: lžič; foto: Pavel Veselý, Martin Mašín a Shutterstock

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.