Koberce tkané z ovčí vlny jsou napořád

Ručně tkané koberce z ovčí vlny u nás umí vyrobit jen Zdeňka Zábojová ze Sebranic. Jedinečná technologie zůstává v rodině – nově v ní pokračuje i dcera paní Zdeňky, Blanka Šestáková. Unikátní technologii výroby „odkoukala“ od rodičů, kteří mají rodinnou firmu.

Čím vám tkaní koberců učarovalo? Kdy jste se s ním poprvé setkaly?

Zdeňka: V roce 1979. Mému synovi bylo v té době šest let a dceři Blance tři roky, hledala jsem tehdy práci po mateřské dovolené. Protože jsem měla vztah k ručním pracím, chtěla jsem nastoupit do Ústředí lidové umělecké výroby, známého ÚLUVu, kde se vyráběly tyto koberce. Původně mě tam nechtěli vzít právě kvůli dětem, ale nakonec jsem na přímluvu mistra byla přijata. Nedá se tedy říct, že by bylo mým cílem vyrábět koberce.

Blanka: Já jsem už v dětství vnímala, čím se maminka zabývá. Když rodiče po sametové revoluci začali koberce vyrábět doma, bylo hodně práce, a tak jsem jim s tkaním koberců pomáhala. Vyrábět koberce jsem se tedy naučila pod jejich vedením.

 

Jak se vám v soukromém podnikání dařilo?

Zdeňka: Já jsem i po roce 1989 dál pracovala v ÚLUVu jako zaměstnanec, ale firma se přestěhovala a měla jsem špatné možnosti dojíždění. V roce 1991 jsem nakonec z podniku odešla. Můj manžel vyrobil ruční stav a já jsem spolu s ním pokračovala ve výrobě koberců doma, už jako živnostník. V podstatě jsem začínala od nuly, protože jsem si musela vytvořit vazby na dodavatele, naučit se komunikovat s lidmi a prodat jim koberce. Později jsem se stala členem Sdružení řemeslníků, se kterým jsem začala jezdit po různých prodejních trzích.

 

Jako jediní u nás zachováváte tradici ruční výroby vlněných vlasových koberců. V čem spočívá originalita vašich výrobků?

Blanka: Jde o unikátní způsob výroby koberců, ke které se nepoužívá běžný tkalcovský stav. Naše koberce nejsou hladké, ale mají dlouhý vlas. K výrobě se používá přírodní, nebarvená ovčí vlna, kterou je tvořen vlas koberce. Při tkaní koberce se vlna zatkává do čisté, rovněž nebarvené bavlněné vazby. Právě bavlněná vazba dává koberci pevnost.

 

Jaké jsou výhody této unikátní technologie?

Zdeňka: Díky této technologii jsou koberce velmi pevné a trvanlivé, snadno se udržují a ovčí vlna si udržuje stále stejné vlastnosti. I po mnoha letech se nám ozývají naši zákazníci, že jim naše koberce stále slouží a jsou s nimi velmi spokojení.

 

Jak velký je o vaše výrobky zájem?

Zdeňka: O naše výrobky mají zájem zákazníci, kteří mají rádi přírodní materiály a ručně vyráběné výrobky. Vždy jde o výrobu podle přání zákazníka, který si může zvolit rozměry koberce podle potřeby. Kromě koberců vyrábíme také přehozy a polštáře. Myslím, že naše výrobky vyvolávají velkou pozornost, protože se odlišují od běžných koberců, přehozů a polštářů.

 

Ruční stav vyrobil váš muž, respektive tatínek. V čem je jiný než klasický tkalcovský stav?

Blanka: Rozdíly mezi našimi a klasickými tkalcovskými stavy lze jen obtížně vysvětlit, protože to vyžaduje detailní znalosti technologie ručního tkaní koberců. Naše tkalcovské stavy jsou větší než ty běžné a jsou vyrobeny z kovových profilů, protože tatínek je původem strojař a se dřevem neuměl pracovat. To se nakonec ukázalo jako výhoda, protože stavy dodnes fungují bez jediné závady.

 

Co je při práci na ručním stavu nejnáročnější?

Blanka: Práce na ručním stavu je velmi náročná fyzicky. Při tkaní se u stavu stojí, mnohdy i několik hodin. Musíte mít sílu v rukou, aby byl koberec pevný.

 

Jak dlouho trvá, než se člověk naučí na stavu tkát?

Zdeňka: Naučit se správně tkát na ručním stavu zabere hodně času. Trvá několik let, než člověk získá potřebnou zručnost.

Blanka: Nejtěžší na tom je, aby člověk tkal stále stejnou silou, aby kvalita a pevnost koberce byla rovnoměrná po celé délce.

 

Kolik času zabere výroba jednoho koberce?

Zdeňka: To záleží na velikosti koberce, přehozu nebo polštáře. Výroba může trvat od několika hodin až do několika týdnů.

 

Kde sháníte materiál pro výrobu?

Blanka: K výrobě koberců se používá vlněné a bavlněné vlákno, které si necháváme vyrábět podle našich požadavků od různých výrobců napříč celou Českou republikou.

 

Na čem teď konkrétně pracujete?

Zdeňka: Já jsem letos výrobu koberců předala dceři Blance a už jí jen pomáhám, když je potřeba.

Blanka: Máme nové webové stránky a chceme na nich spustit e-shop, aby si lidé mohli prohlížet a kupovat naše výrobky pohodlně z domova. Zatím si zákazníci mohou objednávat naše výrobky e-mailem nebo telefonicky. Dále jsme vymysleli nové výrobky, které se dají vyrábět z ovčí vlny, abychom mohli našim zákazníkům nabídnout širší sortiment.

 

A můžete už teď prozradit, jaké výrobky to budou?

Blanka: Dosud jsme vyráběli pouze jednu velikost polštářů. Začali jsme vyrábět další dvě velikosti, takže nyní nabízíme malé, střední a velké polštáře. Zcela novým výrobkem pak jsou vlněné válce ve dvou délkách, a to 50 a 100 cm.

 

Tradice ručně tkaných koberců z ovčí vlny zůstává u vás doma. Neuvažujete o tom, že své zkušenosti předáte i někomu dalšímu?

Zdeňka: O předání zkušeností mimo rodinu jsem nikdy neuvažovala. Dlouho to vypadalo, že tato tradice zanikne. Teprve nedávno mi dcera řekla, že by ve výrobě koberců chtěla pokračovat. Jsem tomu velmi ráda. Abych pravdu řekla, Blanka mi tím připravila velmi příjemné překvapení. Nepočítala jsem s tím.

Blanka: Vystudovala jsem Střední zdravotnickou školu a celý život jsem pracovala jako zdravotní laborantka. Až později jsem se rozhodla pokračovat ve výrobě koberců, protože jsem nechtěla, aby zanikla rodinná tradice. Přišlo mi důležité ji do budoucna udržet. Navíc, ani já zatím nechci do výroby koberců zapojit další osoby. Zatím tedy technologie zůstane tajemstvím naší rodiny.

 


 

Kontakt

Ruční tkaní koberců Zdeňka Zábojová a Blanka Šestáková

Zabojova s. r. o.
Rebešovice č. ev. 25
PSČ 664 61
Tel.: 737 120 501
E-mail: blanka.sestakova@zabojova.cz
Web: www.zabojova.cz


Zdeňka Zábojová

Práci v oblasti textilní výroby se věnuje už od mládí. Vyučila se pánskou krejčovou, pracovala i jako tkadlena na ručním stavu. Navazuje na tradici ruční výroby vlněných vlasových koberců, započatou ve 20. letech v Letovicích na Moravě. Spolu s dalšími členy rodiny, kteří technologii výroby koberců také znají a ovládají, je Zdeňka Zábojová ze Sebranic na Blanensku jediná na území České republiky, kdo uchovává tradiční ruční výrobu vlněných vlasových koberců. V její práci pokračuje její dcera Blanka Šestáková.

 


Text: Andrea Skalická; foto: www.zabojova.cz

Další články