Enkaustika aneb Žehličkou po papíře

Už takřka pětadvacet let se Jana Školaudyová věnuje malování voskem. Na tom, že se technika zvaná enkaustika u nás pomalu dostává do povědomí široké veřejnosti, má velký podíl. Byla totiž jednou z průkopnic enkaustiky v Česku.

Aby mohla vést kurzy a učit malování voskem další zájemce, musela se nejprve postarat o to, aby měla k práci materiál. Šlo totiž o nedostatkové zboží. Jana maluje voskem od roku 1992. S enkaustikou se seznámila v jednom německém katalogu. A protože tehdy se u nás voskem nemalovalo, sháněla materiál právě tam. Později našla firmu, která prodávala vosky i u nás. „Jednou jim ale došly a další už nechtěli brát, protože o ně nebyl zájem. To byl pro mě startovací povel. Sedla jsem k internetu a hledala v zahraničí, kdo mi může žehličky, vosky a veškeré pomůcky dodávat ve větším, abych mohla vést kurzy,“ vypráví Jana, které bylo líto, že tuto techniku u nás skoro nikdo nezná. Když sehnala dodavatele materiálu, začala vést kurzy po jihočeském kraji a uspořádala i několik výstav. Absolvovala také čtyři certifikované kurzy v zahraničí a propagovala techniku v médiích. Dnes má pocit, že se „dílo“ podařilo a že má u nás enkaustika své četné obdivovatele.

Žehličkou mohou malovat i děti

Enkaustika, čili malování voskem (encaustic), je technika stará 2 500 let. „Samozřejmě se dříve malovalo jinak, ale v 19. století se tato technika vrátila. Dnes se učí v západních zemích i na výtvarných vysokých školách,“ vypráví Jana. Malování voskem je prostorově i časově nenáročná forma tvoření. „Malovat se dá buď štětcem, který namáčíme do rozehřátého vosku, pak mluvíme o americké enkaustice, nebo malujeme voskem, který jsme si nanesli na enkaustickou žehličku. Při práci s žehličkou, která je velmi lehká, se vosky nanášejí na celou plochu žehličky a pomalými pohyby se s ní pak popojíždí po nesavém křídovém papíru. Vosky pak vytvářejí na ploše fantastické útvary. Tato technika malování moc baví i děti, které malují bez zábran, často nádherné obrázky. Mám zkušenost s malováním s dětmi od tří let. Jsou při malování opatrné a za pomoci rodičů nebo prarodičů malují velmi dobře,“ vypráví Jana. Vosk, který se k tomu účelu používá, obsahuje sedmdesát procent včelího vosku, barevný pigment a další přísady.

Obrázky jsou odrazem naší duše

V základním kurzu pro začátečníky, který Jana Školaudyová vede, se zájemci naučí malovat abstrakce a jednoduchou krajinku. A jak se postupuje? „Vosk nanášíme na žehličku a pomalým pohybem takzvaně couváme z enkaustického papíru ven za pomoci různých pohybů žehličkou po papíru. Žehlička musí mít ideální teplotu, při které se vosk dobře roztírá, ale nestéká. Pokud se první obrázek nepodaří, existuje mnoho způsobů, jak jej předělat,“ ujišťuje Jana. Zdatnější enkaustici mohou malovat i na obrácené žehličce nebo sklokeramické enkaustické desce, kde se maluje obráceně voskem v ruce na ohřátém papíru. Malování enkaustikou je velmi inspirativní a používá se i při arteterapii a mnoha relaxačních technikách. Ostatně, obrázek, který při enkaustice vznikne, je často odrazem toho, co se právě odehrává v naší duši.

Zkuste si to!

Jak se při malování voskem postupuje, však nelze přiblížit jen v několika větách. „Jednotlivé postupy malování jsou popsány v mé knížce, která by měla letos vyjít, a jsou vysvětleny snad na čtyřiceti stránkách,“ dodává Jana Školaudyová. Nejlepším způsobem, jak pochopit práci s voskem, je zkusit si ji na některém z kurzů. „Zájem o enkaustiku je dnes velký, od dětí ve školkách až po seniory. Ne každý však absolvuje kurz s kvalitním lektorem a už mnohokrát jsem se setkala s tím, že absolventi kurzů dělají při malbě hrubé chyby,“ varuje Jana Školaudyová a radí, abyste si lektora dobře vybrali.
A jak dlouho enkaustické obrazy vznikají? „Záleží na velikosti. Kartičku velikosti A6, která může sloužit třeba jako přání k narozeninám, malujeme několik minut, obraz 1 m x 80 cm tvoříme i několik dní. Výhodou je, že obraz je hned suchý. Dalším pozitivem této techniky je fakt, můžete pracovat i doma, třeba v obývacím pokoji,“ uzavírá Jana Školaudyová.


Základní výbava

Máte chuť začít s enkaustikou? Pořiďte si základní výbavu, v níž by neměla chybět enkaustická žehlička, speciální enkaustické vosky a enkaustické papíry. A pak hurá na některý z kvalitních kurzů a můžete začít malovat! Výbava na enkaustiku si můžete pořídit ve specializovaných kamenných obchodech nebo internetových e-shopech. Pro radu můžete zajít také na http://www.vytvarnekurzy.com/enkaustika.

 


Text: Andrea Skalická; foto: archiv Jany Školaudyové

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Netradiční zeleninová jídla

Netradiční zeleninová jídla

Máte chuť vyzkoušet v našich krajích méně obvyklé, a přece výborné zeleninové pochoutky? Nechte se inspirovat zahraničními kuchyněmi a recepty s čekankou, artyčoky či fenyklem.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.