Když pes stárne

Začíná už vašemu čtyřnohému příteli šedivět čumák? Pokud je mu více než sedm let, není se čemu divit. Podobně jako lidé, potřebují i stárnoucí psi naši zvýšenou péči.

Se starším psem byste měli aspoň dvakrát za rok zavítat k veterináři na preventivní prohlídku, abyste včas odhalili případné problémy a mohli je začít řešit. A jaké potíže starší psy nejčastěji trápí?

Horší zrak – Oči starého psa se mohou zdát matné a neprůhledné, což bývá příznakem šedého zákalu (neprůhlednosti oční čočky). Zhoršující se zrak nicméně pro psy nepředstavuje zásadní hendikep, protože pro ně je mnohem důležitější čich. Dokonce i štěně bude na podlaze instinktivně hledat pamlsky spíše čichem, než zrakem.

Nedoslýchavost – S naprostou jistotou se těžko rozpozná, i když si pravděpodobně všimneme, že pes v různých situacích reaguje jinak než obvykle. Nedoslýchavost nebo úplná hluchota se častěji vyskytují u zvířat starších než deset let. Zvěrolékař bude chopen provést u psa určité zkoušky sluchu, ale proti hluchotě jako takové v současnosti žádná účinná léčba neexistuje.

Mentální potíže – Jedním z nejobvyklejších problémů bývá tzv. stařecký strach z osamění. Pes se například v noci probudí a cítí se dezorientovaný. Začne štěkat a kňučet a vykazuje známky zjevného znepokojení. Pokud u psa takovéto chování zpozorujeme, musíme ho spíš uklidnit, než mu spílat. Pokud veterinář nezjistí žádnou fyzickou příčinu jeho potíží, může psovi předepsat léky na zmírnění jeho nepokoje, a tím se problém vyřeší.

Nádory – Dříve se nádory u psa odstraňovaly pouze chirurgicky, ale nyní může veterinář psovi rovněž předepsat léčbu pomocí chemoterapie nebo radioterapie. Nádor je rovněž možné zmrazit. Zmrazením se nádorové buňky zničí tak, že postupně odpadnou a jsou nahrazeny zdravými buňkami.

Selhání ledvin – Je jednou z nejčastějších příčin úhynu staršího psa. Speciální dieta napomáhá stav stabilizovat často i na řadu let. U staršího psa proto musíme sledovat, kolik vody vypije, abychom tento problém zpozorovali už v počátečním stadiu. Další očividnou známkou selhání ledvin u staršího psa bývá zápach z tlamy, i když ten někdy bývá způsoben i problémy se zuby.

Onemocnění zubů – Může psa postihnout v kterémkoli věku, ale častěji se vyskytuje u starších jedinců, zejména pokud se živí měkkou potravou. Je dobré předcházet vzniku zubního kamene podáváním suché potravy, určitých typů předmětů na okusování (požádáme o radu veterináře) a pravidelným čištěním zubů pomocí speciálního psího zubního kartáčku.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek