Když pes stárne

Začíná už vašemu čtyřnohému příteli šedivět čumák? Pokud je mu více než sedm let, není se čemu divit. Podobně jako lidé, potřebují i stárnoucí psi naši zvýšenou péči.

Se starším psem byste měli aspoň dvakrát za rok zavítat k veterináři na preventivní prohlídku, abyste včas odhalili případné problémy a mohli je začít řešit. A jaké potíže starší psy nejčastěji trápí?

Horší zrak – Oči starého psa se mohou zdát matné a neprůhledné, což bývá příznakem šedého zákalu (neprůhlednosti oční čočky). Zhoršující se zrak nicméně pro psy nepředstavuje zásadní hendikep, protože pro ně je mnohem důležitější čich. Dokonce i štěně bude na podlaze instinktivně hledat pamlsky spíše čichem, než zrakem.

Nedoslýchavost – S naprostou jistotou se těžko rozpozná, i když si pravděpodobně všimneme, že pes v různých situacích reaguje jinak než obvykle. Nedoslýchavost nebo úplná hluchota se častěji vyskytují u zvířat starších než deset let. Zvěrolékař bude chopen provést u psa určité zkoušky sluchu, ale proti hluchotě jako takové v současnosti žádná účinná léčba neexistuje.

Mentální potíže – Jedním z nejobvyklejších problémů bývá tzv. stařecký strach z osamění. Pes se například v noci probudí a cítí se dezorientovaný. Začne štěkat a kňučet a vykazuje známky zjevného znepokojení. Pokud u psa takovéto chování zpozorujeme, musíme ho spíš uklidnit, než mu spílat. Pokud veterinář nezjistí žádnou fyzickou příčinu jeho potíží, může psovi předepsat léky na zmírnění jeho nepokoje, a tím se problém vyřeší.

Nádory – Dříve se nádory u psa odstraňovaly pouze chirurgicky, ale nyní může veterinář psovi rovněž předepsat léčbu pomocí chemoterapie nebo radioterapie. Nádor je rovněž možné zmrazit. Zmrazením se nádorové buňky zničí tak, že postupně odpadnou a jsou nahrazeny zdravými buňkami.

Selhání ledvin – Je jednou z nejčastějších příčin úhynu staršího psa. Speciální dieta napomáhá stav stabilizovat často i na řadu let. U staršího psa proto musíme sledovat, kolik vody vypije, abychom tento problém zpozorovali už v počátečním stadiu. Další očividnou známkou selhání ledvin u staršího psa bývá zápach z tlamy, i když ten někdy bývá způsoben i problémy se zuby.

Onemocnění zubů – Může psa postihnout v kterémkoli věku, ale častěji se vyskytuje u starších jedinců, zejména pokud se živí měkkou potravou. Je dobré předcházet vzniku zubního kamene podáváním suché potravy, určitých typů předmětů na okusování (požádáme o radu veterináře) a pravidelným čištěním zubů pomocí speciálního psího zubního kartáčku.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.