Jaro v růžové

Barvy jsou při výběru rostlin velmi důležité. Platí to i pro dřeviny, zvlášť ty kvetoucí na jaře, kdy jiné druhy teprve raší. Pokud máte rádi růžovou a hledáte zajímavý keř do své zahrady, zkuste mandloně nebo lýkovce.

Mandloň nízká (Prunus tenella)

Pěstuje se jako okrasný, nepravidelně rostlý keř, který se dá tvarovat také do nižších živých plotů. Dobře obráží. Kvete v dubnu a v květnu a je velmi odolný vůči mrazu. V zahradních centrech seženete i plnokvěté kultivary.

Tip pro pěstování: Rostlině dopřejte slunečná místa a propustnou půdu s vyšším obsahem vápníku. Jinak je na pěstování nenáročná.

 

Mandloň trojlaločná (Prunus triloba)

Mandloň trojlaločná – pěstuje se jako keř či nízký stromek – zaujme velkými plnými květy, které vypadají jako malé růže. Od března do dubna raší po celé délce jednoletých výhonů. Hodí se do předzahrádek a na malé pozemky, vynikne jako solitéra.

Tip pro pěstování: Mandloň trojlaločná potřebuje místo na slunci, dostatek vody a hlubokou půdu. Odkvetlé větve odřezávejte, aby dřevina založila nové.

 

Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)

Lýkovec jedovatý má malé, zhruba centimetrové květy vyrůstající v hustých květenstvích. Je významným zdrojem nektaru pro včely v časném jaru. Na zahradách se pěstuje i jeho bílá varianta ‘Alba‘ nebo červeně kvetoucí ‘Rubra Scarlett‘.

Tip pro pěstování: Jde o rostlinu, které vyhovují polostinná místa, mírně vlhké, humózní a na živiny bohaté půdy.

 

Lýkovec vonný (Daphne cneorum)

Lýkovec vonný je nízký keř dorůstající do výšky jen kolem třiceti centimetrů. Jeho listy zůstávají zelené po celý rok, od dubna do června se ale ztrácejí vedle svazků tmavě růžových, silně vonících trubkovitých květů.

Tip pro pěstování: Pěstuje se na vápencových skalkách, potřebuje propustnou půdu. Rozrůstá se, proto nechte kolem keře volný prostor zhruba metr čtvereční.

 

 


Další články

Levandulová inspirace

Levandulová inspirace

Milujete levanduli? Pusťte se do jejího pěstování, nebo si ji pořiďte sušenou. Je krásná, pomůže vám relaxovat a navodit pocit klidu a pohody.

Celý článek

Namnožte si levanduli

Namnožte si levanduli

Pečovat o levanduli zvládne každý. Můžete si ji vypěstovat ze semínek, nebo jednodušeji z takzvaných řízků. Poradíme vám, jak na to.

Celý článek

Věnec z kulatých bodláků

Věnec z kulatých bodláků

Bělotrn modrý, kterému se také říká kulatý bodlák, roste běžně na loukách, ale pěstuje se i jako okrasná trvalka. Kvete od července do září, a tak si ještě ne zcela rozkvetlé modrofialové květy nezapomeňte nasušit, abyste si z nich mohli vytvořit pěkný věnec.

Celý článek

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Chystáte se na dovolenou k moři? Pokud zamíříte do Portugalska, pak se nejspíš setkáte se zdejším tradičním řemeslem – zpracováním korku. Co všechno se z něj dá vyrobit? Vydejte se s námi na výlet.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.