Jaro v růžové

Barvy jsou při výběru rostlin velmi důležité. Platí to i pro dřeviny, zvlášť ty kvetoucí na jaře, kdy jiné druhy teprve raší. Pokud máte rádi růžovou a hledáte zajímavý keř do své zahrady, zkuste mandloně nebo lýkovce.

Mandloň nízká (Prunus tenella)

Pěstuje se jako okrasný, nepravidelně rostlý keř, který se dá tvarovat také do nižších živých plotů. Dobře obráží. Kvete v dubnu a v květnu a je velmi odolný vůči mrazu. V zahradních centrech seženete i plnokvěté kultivary.

Tip pro pěstování: Rostlině dopřejte slunečná místa a propustnou půdu s vyšším obsahem vápníku. Jinak je na pěstování nenáročná.

 

Mandloň trojlaločná (Prunus triloba)

Mandloň trojlaločná – pěstuje se jako keř či nízký stromek – zaujme velkými plnými květy, které vypadají jako malé růže. Od března do dubna raší po celé délce jednoletých výhonů. Hodí se do předzahrádek a na malé pozemky, vynikne jako solitéra.

Tip pro pěstování: Mandloň trojlaločná potřebuje místo na slunci, dostatek vody a hlubokou půdu. Odkvetlé větve odřezávejte, aby dřevina založila nové.

 

Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)

Lýkovec jedovatý má malé, zhruba centimetrové květy vyrůstající v hustých květenstvích. Je významným zdrojem nektaru pro včely v časném jaru. Na zahradách se pěstuje i jeho bílá varianta ‘Alba‘ nebo červeně kvetoucí ‘Rubra Scarlett‘.

Tip pro pěstování: Jde o rostlinu, které vyhovují polostinná místa, mírně vlhké, humózní a na živiny bohaté půdy.

 

Lýkovec vonný (Daphne cneorum)

Lýkovec vonný je nízký keř dorůstající do výšky jen kolem třiceti centimetrů. Jeho listy zůstávají zelené po celý rok, od dubna do června se ale ztrácejí vedle svazků tmavě růžových, silně vonících trubkovitých květů.

Tip pro pěstování: Pěstuje se na vápencových skalkách, potřebuje propustnou půdu. Rozrůstá se, proto nechte kolem keře volný prostor zhruba metr čtvereční.

 

 


Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek