Kapsabelku si můžete nechat ušít i podle svého přání

Jana Pilmaierová: Kapsabelku vnímám jako živou bytost

Kapsabelky aneb kapsy na bok místo kabelky – ručně šitý výrobek, se kterým prorazila Jana Pilmaierová. Nápad ji vyrábět dostala před pěti lety. S podporou manžela a kamarádky Marie se vrhla do podnikání. A sklízí úspěchy.

Jak vás napadlo vytvořit kapsabelky?

Kabelky přes rameno mi nikdy nevyhovovaly, tak jsem si je často vázala kolem pasu. Hlavně na koncertech, při tanci. Pak jsem zkoušela různé ledvinky a pokukovala po kapsách na pásku. Vlastně jsem ani nevěděla, jak takovou věc na internetu vyhledávat, jak takové kapsy nazvat? Kapsy na pásku, kapsy na bok? U nás jsem toho moc nenašla, tak jsem se inspirovala na zahraničních portálech handmade výrobků. Líbily se mi různé kapsy ve stylu boho, ale hledala jsem nějaký vlastní styl. Dnes si myslím, že kapsabelky Springy se dají poznat od jiných.

 

Jak dlouhý čas uplynul od myšlenky k realizaci?

Kapsy na pásku jsem si vysnila ještě pár let předtím, než jsem si první ušila. S malými dětmi se má potřeba mít volné ruce začala ozývat jasněji. Dozdobovala jsem si výšivkami a stuhami koupené ledvinky, ale úplně mě to neuspokojovalo. V červenci 2015 jsme se s kamarádkou domluvily, že si dáme odpočinkový šicí víkend. Ona šila šaty a já měla chuť si konečně ušít nějaké pěkné kapsy na sebe.

Kapsabelky autorka vymyslela, protože jí nevyhovovaly klasické kabelky

Na kapsabelky jste dvě – vy a Marie. Jste obě tvůrčí odmalička?

Já jsem hybnou silou projektu Springy. Pocházím z rodiny, kde se vždy tvořilo – šilo, pletlo, háčkovalo. Na základní škole jsem upletla svetr, na střední šila sukně, šaty, košile, tašky a různá pouzdra. Svatební šaty jsem si šila s maminkou a tetou. Baví mě vymýšlet postupy výroby – jak, co, kdy a kde prošít, aby to fungovalo. Ráda bych ještě zmínila spolupráci se svým manželem, který mě i kapsabelky podporuje od samého začátku. To on mě inspiroval, ať kapsabelky šířím do světa. Bez něj bych se asi podnikat neodvážila. Vytváří propagační materiály i webové stránky, celý projekt Springy posouvá dál svými nápady. Jsem mu za to velmi vděčná.

 

A Marie?

Ta je zase tvůrčí jinak – myšlenkou a slovem. Je pro mne osobně i pro Springy velkou oporou. Spolupracujeme spolu ve vlnách, třeba i na jiných projektech. Maruška je studnicí nápadů. Ve Springy zastává hlavně oblast komunikace, focení a propagace. Ráda si hraje se slovy a melodiemi. Však i slovo „kapsabelka“ je její novotvar. Kromě naší spolupráce moderuje, fotografuje, pracuje se dřevem, s kůží, léčí hudbou.

V nabídce šitých výrobků najdete například i peněženky

Šijete si kapsabelky sama?

To jsem dělala první rok – po nocích, když děti usnuly. Moc mě těšilo ladit barevné kombinace, užívat si samotný proces výroby a pak vidět hotové kapsabelky. Ale někdy to bylo také vyčerpávající, protože času nebylo nazbyt a mně samotné šití zabralo hodně času. Manžel mi říkal, ať si najdu švadlenu, ale trvalo mi pár měsíců, než jsem tu myšlenku přijala za možnou. Spoluprací se švadlenkou se mi však velmi ulevilo, protože nejsem profík, ani nevlastním dílnu s profi vybavením. Spolupráce s první švadlenou nebyla úplně zdařilá, ale pak jsme se ale spojili se švadlenkou, se kterou spolupracuji dodnes – šije krásně, čistě a precizně. Pokaždé obdivuji její práci. A nejen já, pochvaly přicházejí také od zákazníků.

 

Všimla jsem si, že hodně dbáte na materiály. Jak je vybíráte?

Nakupuji přímo v obchodě, okukuju a nasávám. Někdy není jednoduché barevné odstíny sladit – podklad, designovou látku i lemování. Je to trochu barevně posunuté a už to neladí. Designové bavlněné látky nakupuji u milovníků látek v jednom nedalekém obchůdku. Dlouho jsem na začátku sháněla podkladový materiál – aby byl dostatečně pevný a kapsabelka držela tvar, složení bylo co nejvíce přírodní a v pěkných barevných variacích. Nakonec se mi zadařilo, našla jsem tkaninu od českého výrobce. Jsem ráda, když se podporujeme v místní komunitě, v našem českém rybníčku. Také je pro mě stále důležitější vědět, od koho co kupuji, jaká je za tím stopa.

Časem si autorka vytvořila vlastní nezaměnitelný styl

Jak velký je o kapsabelky zájem?

Dnes chodí po světě přes pět set kapsabelek, to mě hřeje u srdce. Nejčastěji se pro ně nadchnou lidé s dobrodružnou povahou – cestovatelé, tanečníci, jogíni, pejskaři nebo alternativně smýšlející lidé… Velmi přínosná je pro maminky, protože jim uvolňuje ruce pro děti, dává jim svobodu v pohybu, a zároveň pocit bezpečí, že vše potřebné mají při sobě. Pro mě osobně je skvělé, že ulevuje zádům. Kabelky mě jednostranně zatěžovaly a často mě pak bolela záda. Kapsabelku vnímám jako živou bytost, která žije v symbióze se svým hostitelem.

 

Jsou jen pro ženy?

K našim zákazníkům patří především ženy, ale ve vhodných designech šijeme i pro muže. A baví nás šít i pro děti a teenagery, kterým nabízíme kapsabelku levněji. Často se nám také stává, že se zákazníci vracejí, protože se kapsabelka stane nerozlučnou součástí jejich každodenního života. Někdo ji ale nosí jen příležitostně – na festivaly, společenské akce nebo výlety.

Co je při jejich výběru důležité?

Podle mě by lidé měli vybírat především srdcem. Často je zaujme nějaký design a po té kapsabelce sáhnou jako první. Ale pak přijde na řadu rozum. Ten radí, jak by měla být barevná, aby se dobře hodila ke každému oblečení. Kromě toho je tady praktické rozhodování o tom, co asi tak chci v kapsabelce nosit. Jestli jsem minimalista nebo potřebuji mít při sobě také zápisník, manikúru, nůž či jelení lůj. Podle toho je vhodné zvolit velikost. Šijeme tři velikosti kapsabelek, co se objemu týká – nejmenší minibelku, pak kapsabelku střední a velkou. Nejvíce se prodávají střední, protože i do nich se vejde o mnoho více než jen základní nezbytnosti jako telefon, peněženka a klíče.

 

A jak často si zákazníci žádají vlastní design?

Spíš měně. Někdo má přesnou představu, jiný si bez problému vybere z toho, co je skladem. Výjimečně hledám úplně nové dekory, které by sedly. Většinou zvolíme jen jinou kombinaci podkladové a bavlněné látky. Aplikace, která je našitá na vrchním víku, je další součástí kapsabelky, kterou si můžete vyladit podle svého přání. Někteří zákazníci si nakreslí vlastní tvar aplikace, najdou motiv na internetu, například siluetu zvířete – osobního průvodce. Tyto fajnšmekroviny tvořím sama a fáze hledání toho správného, co člověku ladí, je třešničkou na dortu celého procesu.

Nešijete jen kapsabelky, ale i jiné výrobky. Třeba obaly na hudební nástroje, nejčastěji na bubny. Není to obtížné?

Je i není. Proces vymýšlení obalu a jeho výroby je moje specialita. Šila jsem obaly na šamaňáky, djembe, píšťaly, didgeridoo, ale třeba i na foťáky nebo pelech pro psa. Šití obalů na bubny, hledání motivu na aplikaci, která je v souladu s člověkem a jeho bubnem, je pro mě trochu jiný proces než u kapsabelek. Potřebuji si zaplout do vlastního světa, zavřít se do pokoje a pobýt si v procesu tvorby několik hodin. Mé vysněné přání je mít dílnu, kde si budu moci nerušeně kutat.

 

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Člověk míní, život mění. Máme nějaké nápady, které bych chtěla rozvinout, ale budou muset chvilku počkat, neboť se teď děje mnoho změn v našem rodinném životě. Momentálně se chystáme na velkou cestu po střední Americe. Tuším, že až se vrátíme, přijde na svět nový typ kapsabelky. Také jsem se zamilovala do lnu, šijeme pánské lněné košile. Ale žádané jsou i kalhoty, sukně, šaty. Tak uvidíme, kdy nazraje jejich čas z naší dílny.

 


Kontakt:

Jana Pilmaierová – Springy

E-mail: info@springy.cz
Web: www.springy.cz

 


Text: Andrea Skalická; foto: archiv Jany Pilmaierové

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek