Jak založit jezírko

Nejjednodušším způsobem, jak vybudovat v zahradě jezírko, je pořídit plastový výlisek a ten zapustit do země.

Největší výhodou plastových jezírek je jejich odolnost a dlouhá životnost. Výlisky z termoplastických umělých hmot mají silné stěny, takže je nepoškodí hlodavci, kořeny stromů ani silný mráz.

 

Malé a střední vodní plochy

Plastové výlisky lze doporučit především pro menší a střední jezírka. V nabídce obchodů můžeme najít malé nádrže s obsahem od 150 litrů i celou řadu různě tvarovaných „van“ o větším obsahu, kdy k těm největším patří například nádrž, která pojme téměř 27 tisíc litrů vody, s rozměry 300 x 700 cm a hloubkou 150 cm. Obvyklá velikost se však pohybuje kolem čtyř až osmi metrů čtverečních vodní plochy. Takové jezírko už je dostatečné i pro chov okrasných rybiček. V malé nádrži se ale voda rychle zahřívá, proto je nutné ještě před zahájením výkopových prací pro nádrž vybrat v zahradě vhodné místo. Nejlépe částečně zastíněné (např. korunou stromu), aby jezírko právě přes poledne, kdy je intenzita slunečních paprsků nejsilnější, bylo stínem chráněno.

 

Zapuštění nádrže

Samotné zapuštění plastového výlisku do země je velmi jednoduché. Podle tvaru zakoupené vaničky si vyznačíme v zahradě její linii, například vaničku obsypeme pískem. A podle toho vykopáme díru tak, aby byla zhruba o 10 cm hlubší, než je hloubka nádrže. Vyhloubenou jámu dosypeme vrstvou písku nebo sypké zeminy do roviny a na ni vaničku usadíme. Pak do ní postupně napustíme vodu.

 

Filtr do vody

Do zahradního jezírka je vždy lepší instalovat další zařízení, která v něm pomůžou udržovat dobrou kvalitu vody – filtr na čištění vody, UV lampu, která svým zářením likviduje zárodky řas, a provzdušňovací čerpadlo, které do vody vhání kyslík. Vybíráme je podle objemu vodní plochy. Teprve pak můžeme nasázet rostliny.


Budete potřebovat:

  • rybniční plastovou nádrž
  • vodováhu
  • krumpáč
  • rýč
  • lopatu
  • kolečko
  • písek
  • štěrk
  • hadici s přípojkou vody

Další zařízení a doplňky: filtr, UV lampu, provzdušňovací čerpadlo, kameny, osvětlení, rostliny, vodní dekorace, např. vodotrysk.

 

Postup

 

1 Výkop musí být hlubší asi o 10 cm než plastová nádrž, jejíž tvar i hloubku musí ze všech stran co nejpřesněji kopírovat
2 Potom vyzkoušíme, zda nádrž do výkopu pasuje, případně jej ještě upravíme
3 Kvůli stabilitě nádrže na dno jámy nasypeme 10cm vrstvu písku
4Vrstvu písku na dně pečlivě uhrabeme do roviny
5 Do nádrže napustíme trochu vody a opět zkontrolujeme její rovnost i stabilitu
6 Je-li jezírko dobře usazeno, dosypeme písek kolem nádrže
7 Pískový lem pečlivě uhladíme a začistíme
8 Kraj jezírka doplníme štěrkem nebo oblázky a dopustíme vodu až po okraj
9 Jezírko doplníme příslušenstvím na úpravu vody, nakonec do něj umístíme koše s rostlinami

 


Text: OBI a Martina Lžičařová; foto OBI a Shutterstock

Další články

Ušijte si pizzu!

Ušijte si pizzu!

Máte doma malé kuchaře či kuchařinky? Vytvořte si spolu s nimi pokrmy, které se nezkazí a zůstanou stále čerstvé a k nakousnutí. Co třeba pravou domácí pizzu? Pusťte se do toho s námi.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.