Jak vybírat vchodové dveře

Při výběru vchodových dveří hraje rozhodující roli vzhled, ale i materiálové provedení, bezpečnostní prvky i tepelněizolační vlastnosti. Někdy je nejlepší nechat vyrobit repliku.

Vzhledem k nepřeberné nabídce vchodových dveří na trhu by možná leckoho nenapadlo, že by mohl mít při jejich shánění problém. Jenže pokud chcete dveře se všemi moderními vymoženostmi typu bezpečnostních zámků či izolačního prosklení a zároveň potřebujete, aby nepůsobily ve sto let staré chalupě jako pěst na oko, nebude výběr až tak jednoduchý. Nemluvě o tom, když je objekt památkově chráněný.

Pokud si v těchto případech přece jen nevyberete z různých typů dveří v historizujícím provedení nebo nenarazíte na design natolik neutrální, že nebude vzhled domu nijak narušovat, nezbude vám pravděpodobně jiné řešení než nechat vyrobit repliku. Bude to sice dražší, ale i původně jednoduché a nijak zvlášť nezabezpečené dveře se mohou proměnit v bytelnou bariéru proti zlodějům i pronikání chladu, aniž by ztratily cokoli ze své původní krásy. Rozhodně je nijak nedemontujte a neničte dřív, než je přesně změří, zakreslí a vyfotografuje výrobce repliky, případně to udělejte sami.

 

Prosklené dveře přispějí k přirozenému osvětlení předsíně

 

Plast nebo dřevo

Budeme-li brát v úvahu všechny situace, v nichž dveře vybíráte, tedy i ty, kdy vás neomezuje historický vzhled nebo památková ochrana objektu, lze zvážit využití výhod všech dostupných materiálů, tedy nejen dřeva.

Stejně jako u oken dává řada lidí před přírodními materiály přednost plastu. Výhodou plastových vchodových dveří je poměr užitné hodnoty a ceny. Plastové profily výborně izolují a netrpí tvarovými deformacemi. Na výběr je k dispozici mnoho dekorů imitujících různé druhy dřev a další povrchy včetně hliníku, ale zvolit samozřejmě můžete i klasickou bílou či slonovou kost. Mezi přednosti tohoto materiálu lze zahrnout i to, že plastové vchodové dveře nevyžadují žádnou zvláštní péči a vydrží vám několik desetiletí.
Zvolíte-li moderní vchodové dveře z tradičního dřeva, získáte přírodní vzhled i energetickou úspornost. Vynikajících tepelněizolačních parametrů lze totiž docílit i s dřevěnými profily, které jsou vhodné i do nízkoenergetických a pasivních domů.

 

Povrch dveří od renomovaných výrobců bývá opatřen odolnou úpravou

 

U dřevěných dveří od renomovaných výrobců se zpravidla můžete spolehnout na to, že povrch dveří je opatřen odolnou úpravou, která dřevo chrání mnoho let. I přesto budou dveře vyžadovat pravidelnou péči včetně občasné obnovy laku či nátěru. To lze počítat mezi jejich nevýhody oproti téměř bezúdržbovým plastům, stejně jako vyšší náchylnost k drobným tvarovým deformacím. Přesto je pro chataře a chalupáře v řadě případů volba dřeva téměř nezbytností nebo přinejmenším důvodem k přemýšlení i přes některé nevýhody. Kombinaci tradičních zdicích a omítkových materiálů a dřeva lze totiž plnohodnotně nahradit jen stěží, vždy půjde alespoň o částečný kompromis v autenticitě i vzhledu.

 

Tradičnímu venkovskému domu nebo chalupě vyhovuje tradiční vzhled dveří

 

Nezdolný hliník

Chcete-li však některým nevýhodám dřeva předejít, a přitom se co nejvíce přiblížit jeho vzhledu, připadá v úvahu i volba dřevohliníkových výrobků.

Dřevohliníkové dveře, podobně jako dřevohliníková okna, představují nový, ale stále více vyhledávaný trend spojení dřeva coby přírodního materiálu dveří na vnitřní straně a extrémně odolného hliníku na straně vnější. Je to dobrá volba především pro nízkoenergetické a pasivní domy. Neřeší sice situaci, kdy je nutné zachovat dřevo i z pohledové vnější strany, ale jde o natolik výhodnou materiálovou kombinaci, že za úvahu rozhodně stojí.

 

Barva vchodových dveří může oživit vzhled celého domu

 

Dřevohliníkové dveře nepotřebují žádnou údržbu povrchové úpravy z vnější strany, nenatírají se, jsou barevně stálé a extrémně odolné. Konstrukční provedení a použité materiály zároveň garantují optimální úsporu energií, protože kombinace použitých materiálů umožňuje docílit velmi výhodného koeficientu prostupu tepla. Vchodové dveře z hliníku jsou nejodolnější a tvarová pevnost hliníku zajistí kromě jiného i přesný chod dveří bez jakýchkoliv deformací na celá léta. Hliník odolává i poškození povrchu, přitom vyžaduje minimální péči. Moderní hliníkové profily mají i velmi dobré tepelněizolační schopnosti. Hliník plní i kritéria bezpracné údržby, která zahrnuje jen občasné očištění. Dveře z tohoto materiálu odolávají horku i mrazům, nemění svůj tvar, nerezaví, vyznačují se dlouhou životností a mohou bez dalších investic sloužit opravdu dlouhou dobu. Nehodí se samozřejmě pro každý typ domu, ale třeba pro chaty, moderní dřevostavby i pro řadu starších domů jistě najdete odpovídající design hliníkových dveří, které budou se stavbou v dokonalé vzhledové shodě.

ri-okna.cz, solodoor.cz, lomax.cz, zapalac.cz, slavona.cz

 


Text: red; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Rozkvetlá sakura

Rozkvetlá sakura

Baví vás práce s papírem? Z růžového krepového papíru si můžete celkem snadno vyrobit rozkvetlou větvičku sakury a přenést si tak domů něžnou jarní atmosféru.

Celý článek

Vypěstujte si zeleninu podle ekozahradníků

Vypěstujte si zeleninu podle ekozahradníků

Zkuste letos při pěstování rajčat, okurek, tykví a dýní vyzkoušet postupy organických zahradníků. Ti se snaží vytvořit rostlinám takové podmínky, aby byly zdravé, silné a dlouho plodily bez nutnosti používat pesticidy.

Celý článek

Kytičky z filcu

Kytičky z filcu

Z barevných plstí můžete s pomocí nůžek a trochy lepidla vytvořit úžasné květinky. Pusťte se do toho s dětmi a za chvíli vám pod rukama rozkvete celá louka.

Celý článek

Přečtěte si

Podlahy se vzhledem dřeva

Podlahy se vzhledem dřeva

www.chatar-chalupar.cz

Kvalitní podlaha je základ každého interiéru, kritéria jejího výběru má ale každý trochu odlišná. Zatímco někdo vychází z objektivních požadavků na odolnost povrchu, jiný dává přednost svým pocitům.

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

www.floranazahrade.cz

Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás.