Jak psovi ostříhat drápy

Hodně psů si drápy obrousí pohybem po tvrdém povrchu. Jiným se musejí pravidelně zastřihovat. A drápy na pátém prstíku předních pacek potřebuje zastřihovat snad každý pes.

Zalézá váš pes někam do kouta, hned jak vytáhnete kleštičky na střihání drápů? V tom případě to budete mít těžší než se psem, který kleštičky na drápy doposud nezná. Ale všechno lze překonat. Psovi, který má s kleštičkami nepříjemné zkušenosti, jen hodíme pár dobrot a zase je zastrčíme zpátky do šuplíku. A dokud se nezačne po vytažení kleštiček těšit na nějakou dobrotu, u tohoto bodu zůstaneme. Pak teprve můžeme pokračovat dál.

 

Hurá, kleště!

Pokud už se pes tváří nadšeně nebo alespoň není ve stresu, můžeme pokračovat dál – jednou rukou chytneme jeho tlapku a druhou rukou k ní přiblížíme kleště na pár centimetrů. Opět dáme psovi odměnu za to, že to vydržel. A jdeme na další krok – kleštičky přiblížíme na půl centimetru k pacce – a opět dáme oblíbenou pochoutku. Pokud je pes pořád v dobré náladě, kleštičkami se tentokrát packy i jemně dotkneme. A opět přijde odměna. Nyní mu dáme ne jeden, ale postupně pět kousků lákavé odměny. Pokud pes v klidu vydržel všechny body nácviku střihání drápů a došel až sem, je načase lekci ukončit a pokračovat zase další den nebo po pauze.

 

Pozor: odměňovat, ne uplácet!

Pokud by pes cukal packou, kterou mu držíme, nebo by chtěl jít od kleštiček dál, nijak mu v tom nebráníme. Vše je na bázi dobrovolnosti. Jen pozor – pamlsky skutečně musejí být za odměnu, nikoliv jako úplatky. Odměna přichází, až když neucukne, jakmile mu zvednete packu nebo se kleštičky dotkly jeho drápu. I nadále pokračujeme po malých krůčcích. Vytáhneme kleštičky a vezmeme packu do ruky. Dáme psovi odměnu. A rovnou se kleštičkami dotkneme psova drápu. Opět ho nakrmíme a jdeme dál. Tentokrát už vezmeme packu i kleště do ruky tak, jako bychom chtěli ustřihnout kus drápku. Rozevřené kleštičky tedy již sevřou drápek, ale ještě nestřihnou. Místo toho psa opět nakrmíme několika moc dobrými pamlsky. Pokud je v klidu a nechá si s packou manipulovat, v dalším kroku už kousek drápku ustřihneme a hned psovi dáme několik dobrůtek. Když se zdá být stále v dobré náladě, pokračujeme dalším drápkem. Pokud se pes zvuku kleští, anebo ustřižení drápku vyděsil, vrátíme se o pár kroků zpět – jen se dotkneme kleštičkami packy nebo je jen přiblížíme, psa bohatě odměníme a nechápe nácvik na později nebo na další den.

 

Jeden bonbón za celou tlapku

Jakmile pes zvládá ustřižení drápku a po odměně si nechá packu znovu zvednout a zastřihnout další drápek, máme hotovo. Postupně odměny snižujeme, prokrmíme ho až za dva ustřižené drápky, pak za tři – až si nakonec nechá ostřihat celou packu za jednu odměnu. Ale bez odměn psovi nikdy drápky nestřiháme. Vždy bude platit naše domluva: ty to vydržíš, a já ti pak dám něco dobrého.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek