Jak psovi ostříhat drápy

Hodně psů si drápy obrousí pohybem po tvrdém povrchu. Jiným se musejí pravidelně zastřihovat. A drápy na pátém prstíku předních pacek potřebuje zastřihovat snad každý pes.

Zalézá váš pes někam do kouta, hned jak vytáhnete kleštičky na střihání drápů? V tom případě to budete mít těžší než se psem, který kleštičky na drápy doposud nezná. Ale všechno lze překonat. Psovi, který má s kleštičkami nepříjemné zkušenosti, jen hodíme pár dobrot a zase je zastrčíme zpátky do šuplíku. A dokud se nezačne po vytažení kleštiček těšit na nějakou dobrotu, u tohoto bodu zůstaneme. Pak teprve můžeme pokračovat dál.

 

Hurá, kleště!

Pokud už se pes tváří nadšeně nebo alespoň není ve stresu, můžeme pokračovat dál – jednou rukou chytneme jeho tlapku a druhou rukou k ní přiblížíme kleště na pár centimetrů. Opět dáme psovi odměnu za to, že to vydržel. A jdeme na další krok – kleštičky přiblížíme na půl centimetru k pacce – a opět dáme oblíbenou pochoutku. Pokud je pes pořád v dobré náladě, kleštičkami se tentokrát packy i jemně dotkneme. A opět přijde odměna. Nyní mu dáme ne jeden, ale postupně pět kousků lákavé odměny. Pokud pes v klidu vydržel všechny body nácviku střihání drápů a došel až sem, je načase lekci ukončit a pokračovat zase další den nebo po pauze.

 

Pozor: odměňovat, ne uplácet!

Pokud by pes cukal packou, kterou mu držíme, nebo by chtěl jít od kleštiček dál, nijak mu v tom nebráníme. Vše je na bázi dobrovolnosti. Jen pozor – pamlsky skutečně musejí být za odměnu, nikoliv jako úplatky. Odměna přichází, až když neucukne, jakmile mu zvednete packu nebo se kleštičky dotkly jeho drápu. I nadále pokračujeme po malých krůčcích. Vytáhneme kleštičky a vezmeme packu do ruky. Dáme psovi odměnu. A rovnou se kleštičkami dotkneme psova drápu. Opět ho nakrmíme a jdeme dál. Tentokrát už vezmeme packu i kleště do ruky tak, jako bychom chtěli ustřihnout kus drápku. Rozevřené kleštičky tedy již sevřou drápek, ale ještě nestřihnou. Místo toho psa opět nakrmíme několika moc dobrými pamlsky. Pokud je v klidu a nechá si s packou manipulovat, v dalším kroku už kousek drápku ustřihneme a hned psovi dáme několik dobrůtek. Když se zdá být stále v dobré náladě, pokračujeme dalším drápkem. Pokud se pes zvuku kleští, anebo ustřižení drápku vyděsil, vrátíme se o pár kroků zpět – jen se dotkneme kleštičkami packy nebo je jen přiblížíme, psa bohatě odměníme a nechápe nácvik na později nebo na další den.

 

Jeden bonbón za celou tlapku

Jakmile pes zvládá ustřižení drápku a po odměně si nechá packu znovu zvednout a zastřihnout další drápek, máme hotovo. Postupně odměny snižujeme, prokrmíme ho až za dva ustřižené drápky, pak za tři – až si nakonec nechá ostřihat celou packu za jednu odměnu. Ale bez odměn psovi nikdy drápky nestřiháme. Vždy bude platit naše domluva: ty to vydržíš, a já ti pak dám něco dobrého.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek