Jak pečovat o stárnoucího psa?

Vysoký věk způsobuje u psa nejen zhoršenou fyzickou aktivitu, problémy se zrakem a sluchem, ale také nemoci, které mohou výrazně znepříjemnit či zkrátit psímu seniorovi život.

Průměrný život psa se odvíjí od plemene a velikosti. Velcí psi, jako jsou například dogy, mají průměrnou délku života 8 let. Zato střední plemena se průměrně dožívají 13 let. Není ale výjimkou, kdy se i velký pes dožije 14–15 let. Jsou ale určitě zdravotní problémy a nemoci, které v seniorském věku pejska mohou přijít. A je proto důležité sledovat jakoukoliv změnu v chování i vzhledu. Buďte na pozoru, pokud starší pes výrazně hubne, tloustne, hodně pije, má-li vyšší výdej moči nebo naopak nemá chuť k jídlu.

 

Jak často chodit k veterináři?

U starších psů je také velmi důležité chodit na častější veterinární prohlídky. U stárnoucích zvířat můžete při pravidelném sledování jejich zdravotního stavu odhalit řadu závažných zdravotních problémů již v počátcích a jejich léčba pak bývá mnohem úspěšnější. Pravidelné preventivní prohlídky (včetně odběru krve), by tak měly být prováděny jednou za půl roku.

 

Péče o ledviny

Stejně jako u lidí, i u psů působí stárnutí komplexně na celý organismus, u řady orgánů (např. ledviny, játra, aj.), tak dochází ke snížení jejich funkčnosti. Selhávání ledvin patří k častým problémům u starších psů. Je proto nutné chodit na časté prohlídky k veterináři, který pomocí vyšetření krve pozná, jak pejskovi ledviny pracují. K veterináři také zajděte, pokud vidíte, že pejsek častěji pije nebo má dlouhodobé zažívací problémy. Preventivně proti selhání ledvin působí podávání krmiva z kvalitních bílkovin či omezování jakéhokoliv jídla, ve kterém je sodík, tedy přidaná sůl, a dostatečný pitný režim.

 

Potíže s klouby

Pejsky v pozdním věku trápí i nemocné klouby. Vhodnou prevencí proti kloubním bolestem by měla být primárně správná váha psa a s tím spojená i zdravá výživa. Nadváha způsobuje mnoho zdravotních problémů a bolesti kloubů k nim také často patří. Pes by měl mít i v seniorském věku aktivní pohyb, dejte ale pozor, aby nechodil příliš do schodů či neběhal z prudkých kopců, to má právě negativní dopad na jeho pohybový aparát. A to nejen na klouby, ale může takto dojít u psa i k výhřezu ploténky. preventivně mu můžete podávat i potravinové doplňky pro zdravé klouby.

 

Pozor také na zuby

Stejně jako u lidí, tak i u psů přicházejí v pozdějším věku problémy se zuby. Mezi ty nejčastější patří zubní kámen či záněty v tlamě. Ve vážných případech pak může pejsek kvůli bolesti přestat přijímat tuhou potravu a hrozí mu vážné záněty i následné vypadání zubů. Pejskovi proto čistěte pravidelně zuby již od věku štěněte. Pomáhá i pravidelné žvýkání speciálních pamlsků.

 

 


red, foto Shutterstock

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si