Jak na domácí sadbu

V lednu a únoru se začínají vysévat první druhy zeleniny a květin, které potřebují velmi dlouhou dobu pro předpěstování nebo se musejí rychlit ve sklenících a pařeništích. O které druhy jde?

Už koncem ledna můžete začít s předpěstováním zeleninové papriky a celeru s dlouhou dobou vývoje, rychlit lze také hlávkový salát, kedlubny, kapustu, květák, salátové okurky a rajčata nebo třeba také cibule. Z letniček se dlouho pěstují například kraspédie nebo pelargonie množené ze semen. Předpěstování sazenic se u květin vyplatí hlavně tehdy, potřebujete-li desítky rostlin, třeba právě muškátů pro velké terasy nebo balkony, a nákup sazenic by se prodražil. Vypěstovat zdravé sazenice vyžaduje dodržovat určitá pravidla a také podmínky. patří mezi ně:

 

Světlo

Bez dostatku světla budou sazenice slabé a vytáhlé. Při pokojových dvaceti dvou stupních, což je na předpěstování hodně (lepší jsou chladnější prostory), bude vývoj rostlin příliš rychlý. Proto zůstane plocha listů malá a kořeny slabé. Pro pěstování vyberte jižní okno, nebojte se popálení. Zimní paprsky dopadají v jiném úhlu než letní, a navíc daleko kratší dobu. Za výsevní truhlík postavte ještě desku potaženou alobalem, která bude paprsky odrážet směrem k rostlinám.

 

Osivo

Pěstování sadby může zcela zničit padání klíčních rostlin. Proto vždy volte mořené osivo. Přírodní neošetřené nebo to z domácích zdrojů je vhodnější pro přímý výsev. Padání můžete omezit i pěstováním v propařeném substrátu určeném pro výsevy nebo v perlitu, v němž se také nenacházejí choroboplodné zárodky ani škůdci. Jen zdravé a silné sazenice zajistí dobrou sklizeň.

ěkné sazenice si můžete vypěstovat i doma na okenním parapetu

 

Výživa

Použijete-li kvalitní substrát, nemusíte tolik přihnojovat. Živiny je třeba dodávat až zakořeněným přepíchaným rostlinám, nejdříve čtrnáct dní po nahrnkování. Dodržujte krátký, zhruba desetidenní interval. Vhodná jsou tekutá hnojiva slabší koncentrace označená jako start nebo jiná se sníženým obsahem dusíku.

 

Teplo

Pro klíčení semen je třeba teplota vyšší, pro přesazení nižší. Teplomilné papriky, okurky, celery nebo baklažány potřebují ke vzejití 22 až 25 stupňů, později stačí osmnáct. Je vhodné, když mezi teplotami ve dne a v noci bývá rozdíl mezi čtyřmi až pěti stupni. Sazenice paprik vyžadují chladnější prostředí – ve dne šestnáct a přes noc kolem dvanácti stupňů. Zajistit takové podmínky v bytě nebývá jednoduché, pomůže přenášení truhlíků na noc do chladnější chodby a poté pravidelné větrání sazenic.

Zálivka

Zálivku volte spíš střídmou a častější, její teplota by měla být podobná okolnímu vzduchu. Ideální je dešťovka nebo roztátý sníh, pokud je nemáte, nechte do rána odstát vodu z kohoutku. Zálivku dopřejte rostlinám ráno, aby ji stačily využít. Pozor, větší množství vody vyplavuje živiny a zpomaluje růst kořenů.

 


Jak postupovat při výsevu

• Truhlík nebo misku naplňte substrátem určeným pro výsev.
• Povrch lehce přimáčkněte prkýnkem – tak jej srovnáte i utužíte.
• Pro předpěstování sazenic volte velmi řídký výsev – dbejte na to, aby semena nebyla nahloučená ve velkých skupinách, potom se klíční rostliny špatně přepichují. Můžete i vysévat do řádků vzdálených asi čtyři centimetry od sebe.
• Poté lehce zalijte a zasypte velmi tenkou vrstvou prosátého substrátu.
• Po vzejití většiny semen buď porost jen protrhejte, nebo rovnou začněte přepichovat neboli pikýrovat.
Jak na přepichování
• Přepichování provádějte, až když jsou plně vyvinuty děložní listy a objevují se ty pravé. Je dobré při tom zaštípnout hlavní kořínek, podpoříte tak rozvětvení a zesílení celého systému.
• Z výsevních misek se rostliny přepichují buď do sadbovačů s přiměřenou velikostí hnízd, nebo přímo do malých květináčků. Jde o práci, kde je třeba dbát na přesnost provedení i čas. Potřebujete k tomu jen sázecí kolík nebo obyčejnou tužku.
• Levými prsty uchopíte vybranou rostlinku z výsevu opatrně za děložní lístky. Pravou rukou (leváci to mají samozřejmě opačně), ve které držíte kolík nebo tužku, stejně jako při psaní, vyrýpnete rostlinu ze substrátu. Levou rukou ji vytáhnete.
• Kolíkem v pravé ruce uděláte díru na hloubku kořenů do lehce utužené půdy v květináčku.
• Rostlinu tam vložíte a kolíkem v pravačce urovnáte kořínky.
• Poté asi centimetr vedle provedete kolíkem paralelní hlubší vpich a mírně zapáčíte – tak přimáčknete půdu ke kořenům po celé jejich délce.
• Upravíte půdu v květináčku a stejně pokračujete s dalšími sazenicemi.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.