Inspirace na adventní dekorace

Rozmanité tipy a nápady, jak si zútulnit domov a zahradu v adventním čase.

Svícen v mechu

Na vytvoření tohoto jednoduchého adventního aranžmá budete potřebovat vhodný kulatý tác se zvýšeným okrajem, zelený mech, drobné přírodní dekorace, jako například plody platanu, 4 široké nižší svíčky, silnější přírodní provázek, ozdobné stužky, malé vánoční ozdoby a bílý lakový popisovač.

1 Svíčky ozdobte omotáním přírodního provázku a ovázáním pěknou stužkou. Na každou svíčku uvažte malou vánoční ozdobu, na kterou můžete lakovým popisovačem napsat čísla od 1 do 4 a vytvořit si tak adventní svícen.

2 Postavte svíčky do středu kulatého tácu a obložte je zeleným mechem. Aranžmá doplňte plody platanu, šiškami a jinými vhodnými přírodninami.

 

 

 

Vánoční hvězda z filcu

Filcovou vánoční hvězdou si můžete ozdobit adventní věnec, svícen nebo ji využít při slavnostním stolování. Na její výrobu si připravte červený a zelený dekorační filc, nůžky, tavnou pistoli nebo jehlu a nit, ozdobný korálek, práškové glitry.

1 Na jednu hvězdu si vystřihněte z červeného filcu pěticípou hvězdu a pět lístečku a ze zeleného filcu tři větší lístečky.

2 Do jedné špičky každého lístečku kápněte tavnou pistolí lepidlo a prsty ho zmáčkněte k sobě, aby se lísteček mírně zkroutil (podle obrázku). Také můžete lístek prošít jehlou s nití a stáhnout.

3 Připravené červené lístečky poskládejte na hvězdu vždy do mezery mezi cípy a přilepte je tavnou pistolí nebo je ke středu hvězdy přišijte.

4 Střed květu ozdobte všitým nebo vlepeným korálkem a pod něj připevněte tři zelené lístečky. Pokud chcete, můžete ještě hvězdu poprášit jemnými glitry.

 

 

 

Advent v květináčcích

Originální adventní svícen vhodný například na okenní parapet jednoduše vytvoříte z obyčejných květináčků. Budete potřebovat 4 keramické květináče, 4 svíčky, vhodnou výplň květináče, např. písek nebo zeminu, zelený mech, drobné přírodniny a další dekorace, zelené snítky, červený filc, ozdobné stužky, nůžky.

1 Do květináčů (mohou být i různých velikostí) nasypte písek nebo zeminu, do středu zapíchněte svíčku a obložte ji mechem, zelenými snítkami a vhodnými přířodninami (šiškami, ořechy, bobulemi, dekoracemi ze dřeva či kůry apod.

2 Květníky můžete také ozdobit hvězdičkami z červeného filcu a ozdobnými stužkami. Pro vytvoření adventního svícnu můžete na hvězdičky barvou na textil (např. s použitím šablony) nebo fixem napsat čísla od 1 do 4.

 

 

Lahvičky s chvojím

Vložte si kousek lesa do skleněných lahviček a vytvořte z nich netradiční svícny. Připravte si skleněné lahvičky s užším hrdlem, vysoké úzké svíce, ozdobné stužky, přírodniny: mech, zelené snítky, drobné šišky apod.

1 Hrdla lahviček ovažte ozdobnou stužkou, vložte do nich mech, zelené snítky, šišky a další vhodné přírodniny.

2 Pak už jen stačí vsunout do hrdla lahve dlouhou svíčku vhodného průměru a svícen je hotový. Pokud chcete, můžete lahvičky ještě popsat lakovým popisovačem čísly od 1 do 4.

 

 

 

Adventní svícen ze zavařovaček

Efektní dekoraci za hubičku si můžete jednoduše vyrobit i z obyčejných zavařovaček. Stačí vám k tomu větší zavařovací sklenice, širší svíčky, zelený mech, přírodní provázek, textilní hvězdičky či jiné vhodné ozdoby.

1 Do umytých a vyleštěných sklenic vložte svíčky, obložte je zeleným mechem.

2 Kolem hrdla sklenic uvažte přírodní provázek a připevněte jím textilní hvězdičky nebo jiné vhodné drobné dekorace. Na sklenice také můžete napsat lakovým popisovačem čísla 1 až 4 a použít je jako adventní svícen.

 

 

 

Dekorace v okenním rámu

Starý dřevěný okenní rám lze snadno proměnit v neokoukanou dekoraci. Budete potřebovat starý menší okenním rám s příčkami, dekorace vhodné k zavěšení, háčky nebo očka s vrutem, vrtačku s tenkým vrtáčkem, provázek, zelené chvojí.

1 Rám očistěte a omyjte, zbavte jej starých skleněných tabulek a s pomocí malých háčků nebo oček s vrutem do nich zavěste vhodné dekorace opatřené poutkem z přírodního provázku.

2 Do horní lišty rámu našroubujte na obou koncích očka a provlékněte jimi provázek na zavěšení celé dekorace. Umístěte ji na vhodné místo a provázek zamaskujte zeleným chvojím.

 

 

 

Závěsný věnec

Klasický adventní věnec nemusí jen ležet na stole nebo zdobit zeď či dveře. Zkuste jej pro změnu zavěsit. K jeho upevnění ke stropu či dřevěnému trámu budete potřebovat závěsný hák a dostatečně pevné dekorativní provázky či stuhy.

1 Odměřte si vhodnou délku provázku, připravte si čtyři stejně dlouhé kusy a na čtyřech protilehlých místech je k věnci připevněte. Vyzkoušejte si nejprve, zda věnec visí vodorovně, a pak jejich konce svažte.

2 Věnec zavěste na hák upevněný do stropu. Vzhledem k tomu, že vosk by mohl z věnce odkapávat, doporučujeme na něj použít raději bezdrátové LED svíčky.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Řezbářství vyžaduje zručnost a odhodlání

Řezbářství vyžaduje zručnost a odhodlání

Život vždycky nemusí být tak zrychlený, jak se nám na první pohled zdá. Platí to třeba pro kurzy řezbářství Magmé. Když vejdete do dílny, ocitnete se v tak trochu jiném světě. Voní to tu dřevem a panuje tu příjemná atmosféra.

Celý článek

Koupelna ve venkovském stylu

Koupelna ve venkovském stylu

Ve venkovských chalupách obvykle koupelna s teplou vodou nebývala a k jejímu vybudování na chalupě přímo vybízejí nevyužívané hospodářské prostory. Přestavba chlívku či komory na koupelnu však má své zádrhele.

Celý článek

Přečtěte si

Bonusy teplého kabátu

Bonusy teplého kabátu

www.peknebydleni.cz

Nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na vytápění, představuje důkladné zateplení domu. Úspora topných nákladů díky zateplení dosahuje u nás v průměru 50 %.

Život jako v oáze

Život jako v oáze

www.chatar-chalupar.cz

Katka Špačková a její muž Marek si splnili svůj velký sen. Šestým rokem budují v Orlických horách permakulturní zahradu. Co potřebují, to si vypěstují a sklidí, klidně i v největších mrazech.

Rdesno ptačí na nemoci stačí

Rdesno ptačí na nemoci stačí

www.floranazahrade.cz

Horohaše, chrusťák, koření stržné, krvavá rostlina, oupor, stozrno, štikavec, štukavka, vrabčí jazyk nebo zťukavka – už množství lidových názvů, kterých existuje více než dvacítka, dokládá, že rdesno ptačí je v lidovém léčitelství hodně a dlouho používanou bylinkou.