Houpačka pro všechny generace

Proměňte svou zahradu v hřiště plné zábavy. Tato houpačka ze staré pneumatiky potěší nejen vaše děti, ale můžou se na ní zhoupnout i dospělí.

Budete potřebovat:

 • starou očištěnou pneumatiku
 • pevné lano dlouhé cca 10 m (podle výšky stromu), tloušťky 10 mm, 2 ks
 • šrouby s očkem, délky 13 cm, šířka závitu 13 mm, 4 ks
 • matice a kruhové podložky, 4 ks
 • svorky na zajištění uzlů, 4 ks
 • izolační pásku
 • papír, tužku
 • lepicí roller (např. Pritt)
 • lepicí pásku
 • barvu ve spreji, modrou (např. Prima)
 • barvu ve spreji zlatou (např. Dupli color Zlatý list)
 • akumulátorový šroubovák
 • klíč na zatahování matek
 • pravítko, zalamovací nožík

 

postup:

1. Pneumatiku pořádně omyjte. Do pneumatiky navrtejte z boční části 4 otvory, zhruba ve stejné vzdálenosti. Do každého otvoru vsuňte větší šroub s očkem a zajistěte ho matkou, pod ni ještě vložte plochou kruhovou podložku. Matku s podložkou dejte i z vnitřní strany pneumatiky.

 

2. Skrz očko provlékneme lano a jeden konec pevně uvažte nad háčkem, druhý konec přehoďte přes větev a opět uvažte nad háčkem. Stejným způsobem upevněte i druhé lano. Uzlíky stáhněte svorkami.

 

3. Konce lan zalepte izolační páskou, aby se neroztřepily.

 

4. Pneumatiku nastříkejte modrou nebo jinou barvou. Na papír narýsujte hvězdu nebo jiný vzor a vyřízněte šablonu zalamovacím nožíkem.

 

5. Kolem otvoru hvězdy naneste lepidlo pomocí lepicího rolleru.

 

6. Maketu přilepte na pneumatiku. Rohy papíru přilepte klasickou lepicí páskou. Hvězdu nastříkejte zlatou barvou a nechte uschnout, takto na pneumatiku nastříkejte několik hvězd.

 

7. Do pneumatiky vložte dřevěnou desku ve tvaru kruhu nebo čtverce se zkosenými rohy, kterou jste také nastříkali barvou.

 

8. Na desku položte jeden nebo dva polštáře, a můžete se houpat.

 

Tip

Houpačka udrží i několik dětí najednou a houpání na ní je výborným relaxem i pro dospělé. Na zimu ji není třeba schovávat, stačí jen vyndat polštáře.

 


Realizace: Jana Ardanová a Igor Mozolák; text a foto: Jana Ardanová

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.